Kertészmérnöki mesterképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Kertészmérnöki mesterképzési szak
Kertészmérnöki mesterképzési szak
Last modified: 26. September 2024
A kertészet a mezőgazdaság legdinamikusabban fejlődő, legszínesebb szektora. Ma már a kertészmérnökök feladatai kibővültek, nem csak a növénytermesztési és feldolgozási tevékenységből állnak. Szervesen kapcsolódik ezekhez többek között a vállalkozási, szaktanácsadási, szervezői tevékenység, a minőségbiztosítás, a menedzsment, a kül- és belpiaci értékesítés, szolgáltatások. A végzetteknek képesnek kell lenniük a kertészeti vertikum természeti, illetve szociális környezetre gyakorolt hatásainak felmérésére, azok kontrolljára, a stratégiai szemléletre. Ennek érdekében a mesterszak képzési tematikája a kertészeti szakismereteket ötvözi a természettudományos és interdiszciplináris ismeretekkel, korszerű elméleti alapot és ezzel együtt gyakorlati felkészültséget biztosít. A specializációs modulokon (dísznövények, gyógynövények, gyümölcstermő növények, szőlész-borász és zöldségnövények) kívül magas szintű genetikai, élettani, környezettudományi, biometriai és kapcsolódó ismereteket adunk át.
Együttműködési szerződésünk alapján a szak angol nyelvű képzésére felvett hallgatók - a megfelelő külföldi részképzés és diplomamunka követelmények teljesítése alapján - lehetőséget kapnak társegyetemek (Humboldt Universität Berlin; BOKU Vienna) oklevelének megszerzésére is (Dual Degree).
A mesterszakon szerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények alapján:
- végzettségi szint: mesterfokozat (master, MSc);
- szakképzettség: okleveles kertészmérnök (Horticultural Engineer).
A képzés képzési ideje: 4 félév
Munkarend: nappali és levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Zámboriné dr. Németh Éva egyetemi tanár
Képzés nyelve:
- Budapest képzési helyen (Budai Campus): magyar és angol;
- Keszthely képzési helyen: magyar;
- Zenta képzési helyen: magyar.
Választható specializációk
VÁLASZTHATÓ |
SPECIALIZÁCIÓFELELŐS |
MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSI |
---|---|---|
Dísznövények |
Dr. Honfi Péter |
nappali munkarendben magyar és angol nyelven, |
Gyógynövények |
Dr. Tavaszi-Sárosi Szilvia |
nappali munkarendben magyar és angol nyelven, |
Gyümölcstermő növények |
Dr. Papp Dávid |
nappali munkarendben magyar és angol nyelven, |
Szőlész-borász |
Dr. Deák Tamás |
nappali munkarendben magyar és angol nyelven, |
Zöldségnövények |
Dr. Kappel Noémi |
nappali munkarendben magyar és angol nyelven, |
Specializációra történő felvétel feltételei
A specializációra történő jelentkezéseknél a pályázó hallgatók rangsorolásának általános szempontjai az alapképzések esetén:
- az oktató intézet által meghatározott legalább két, legfeljebb négy kötelező tantárgy eredménye;
- az oktató intézet által javasolt szabadon választható tantárgyak eredménye;
- szakmai gyakorlat, szakmai kötődés, szakiskolai végzettség;
- tanulmányi átlag;
A specializációra történő jelentkezéseket az érintett specializáció felelőse vagy az általa megbízott oktató/oktatók bírálják el. Az elbírálás során rangsort állítanak fel, mely alapján döntenek a specializációra jelentkezők felvételéről, vagy a felvételi kérelem elutasításáról.
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól. A keszthelyi képzési helyen egyes órák megtartása hibrid rendszerű oktatás keretében történhet.
Székhelyen kívüli, határon túli képzés
A határon túli kertészmérnök mesterképzés tanterve, tantárgy struktúrája, követelményrendszere megegyezik a hazai levelező képzéssel, különbség a szervezeti felépítésben van. A képzést a tagozatvezető koordinálásával az úgynevezett Konzultációs Központokon keresztül szervezzük meg.
Tagozatvezető: Dr. Simon Gergely egyetemi docens.
Konzultációs központ: Vajdaság- Zenta, Thurzó Lajos Művelődési Központ.
A konzultációs központ biztosítja a helyet a hétvégi konzultációk számára, ahol oktatási eszközökkel felszerelt tantermek, tantárgyi szemléltető anyagok, szakkönyvtár, olvasóterem, számítógép terem áll rendelkezésre.
A megbízott helyi tagozatvezető szervezi a konzultációkat, a gyakorlatokat az adott térségben és közvetlen kapcsolatot tart az egyetemmel:
- Lengyel László (e-mail: ll@tlkk.org).
Az oktatás hibrid rendszerben történik, esetenként helyi konzultációs tanárok bevonásával, illetve az egyetem adott tanszékéről kijelölt kiutazó oktatók révén alkalmanként személyesen. A konzultációk (előadások) ideje hétvégeken van; péntek és szombati napokon, várhatóan kéthetente. A vizsgák egyéb napokra is eshetnek. A gyakorlati képzés célja a kertészeti ismeretek készség szintű elsajátítása. Jelenleg az adott térségben, ill. Magyarországon a jól működő egyéni és vállalati kertészeti gazdaságokban szervezzük meg a gyakorlatokat. A korszerű kertészeti technológiák bemutatása tanulmányutak során történik Magyarországon vagy az adott országban.
Szakmai gyakorlat
A szakmai gyakorlat ideje nappali tagozaton 4 hét, levelező tagozaton 3 hét, melyet egyénileg szervezve, a diplomamunka témájához illeszkedő, a szakirány felelős által jóváhagyott üzemi/intézeti szakmai gyakorlati helyen kell teljesíteni. A szakmai gyakorlatot az első év után célszerű teljesíteni. A szakmai gyakorlat elfogadása és az érdemjegy megadása a specializáció felelős kompetenciája. A gyakorlat külföldön is teljesíthető, ugyanazon feltételekkel. A gyakorlati helyet a hallgató választja meg, a specializáció felelőssel egyeztetve és annak jóváhagyásával. Az ezzel kapcsolatos tájékoztatók a Budai campus, illetve az Intézet honlapján elérhetők.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A végzett okleveles kertészmérnökök az alaptudományokon nyugvó, specializált magas szintű szakmai és megfelelő nyelvismerettel rendelkeznek, mely alkalmassá teszi őket vezetői és felsővezetői beosztások betöltésére
- a korszerű termelésvezetésben, szervezésben, a forgalmazásban, a szaktanácsadásban, az érdekképviseleti szerveknél;
- az ágazati kutatás-fejlesztésben, és annak irányításában;
- a nemzetközi kereskedelemben, a termelési és kutatási kooperációk kialakításában és működtetésében;
- az EU programok tervezésében és végrehajtásában;
- felsőfokú oktatásban és az idegen nyelvű szakképzésben, a szaksajtóban és szakmai médiában;
- a szakmai információs hálózatok és szolgáltatói vállalkozások irányításában.
Szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint az operatív tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a diplomamunka készítésre adható kreditek teljesítése összesen 115 kredit értékben;
- a kötelező szakmai gyakorlat teljesítése (5 kredit).
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- diplomadolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A szakon a záróvizsga két részből áll:
- szaktárgyi komplex vizsga;
- diplomamunka védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
A szak kötelező és szakirányos tárgyai közül összesen 25 kredit értékben:
- a Geobotanika és növényökológia: környezeti adaptáció a természetes és kultúrökoszisztémákban (5 kredit), a Növényélettan és molekuláris növénybiológia (3 kredit), a Kertészeti fajok biológiailag aktív anyagai (5 kredit) és a Termelő ökoszisztémák működése, szabályozásuk formái (4 kredit) kötelező tárgyak ismeretanyaga, továbbá
- a választott specializációs témakör szerinti két szaktárgy tananyaga 8 kredit értékben.
A hallgatók a szaktárgyi komplex vizsga során 1 tételt húznak a felsorolt kötelező tárgyak ismeretanyagából és 1 tételt a választott specializációs tárgyak ismeretanyagából.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.