Záróvizsga

Menu Display

Záróvizsga

Last modified: 10. December 2024

A tanulmányok végső lezárása a záróvizsgával történik. A záróvizsgára bocsátás feltétele: a végbizonyítvány (abszolutórium) megléte, a bíráló(k) által elfogadott szakdolgozat/diplomamunka/portfólió/záródolgozat, valamint hogy a hallgató az Egyetemmel szemben fennálló minden fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett, az Egyetem leltári tárgyait – ideértve a könyvtárból kölcsönzött tárgyakat is - leadta. A záróvizsgára jelentkezés a NEPTUN TR-en keresztül történik, a tanév időbeosztásában meghatározott időszakban.

A hallgatói jogviszony a végbizonyítvány megszerzés szerinti félév utolsó napjával (a vizsgaidőszak utolsó napjával) szűnik meg. A hallgatói jogviszony a végbizonyítvány megszerzését követően mindenképpen megszűnik, függetlenül attól, hogy a hallgató tesz-e záróvizsgát a végbizonyítvány megszerzése szerinti félévben vagy sem.

A záróvizsga általában több részből áll. A záróvizsga részei: szóbeli szaktárgyi komplex vizsga és szakdolgozat/diplomamunka/portfólió védés, illetve egyéb feladatok elvégzése.

A szóbeli szaktárgyi komplex vizsgán a hallgató a TVSZ 5. sz. függeléke: Az egyes képzések záróvizsga ismeretkörei és tantárgyai képzésre meghatározott ismeretanyagból tesz vizsgát.

A szakdolgozat/diplomamunka/portfólió védésén az előre meghatározott és kiadott beosztás szerint és időpontban jelennek meg a hallgatók. A hallgató írószert, valamint a védéshez szükséges szemléltető anyagokat használhatja a védés és a vita során. A hallgató a téma jellegének megfelelő szemléltetéssel szabad előadásban ismerteti dolgozatát, és főbb eredményeit, majd válaszol a bírálók kritikai észrevételeire és írásban feltett kérdéseikre.

Amennyiben a záróvizsga részeként szervezett szigorlat/komplex vizsga több részből áll, úgy részenként kell érdemjegyet adni és ezen érdemjegyek egyszerű számtani átlaga alapján kialakítani a (tantárgyi) érdemjegyet.

A dolgozat védését a bíráló(k) értékelésének figyelembe vételével a záróvizsga bizottság tagjai ötfokozatú értékelési skálán érdemjeggyel értékelik, majd zárt tanácskozáskeretében állapítják meg a szigorlat/komplex vizsga és dolgozat védés érdemjegye egyszerű számtani átlagával a záróvizsga végeredményét. A záróvizsga jegyzőkönyvön a záróvizsga eredményét szövegesen és egész számmal is fel kell tüntetni, továbbá fel kell tüntetni a záróvizsga átlagát is. A záróvizsga értékelése ötfokozatú skálán történik.

Sikertelen záróvizsga javítására legfeljebb három alkalommal van lehetőség. A sikertelen záróvizsga javítása díjköteles eljárás, a vonatkozó díjtételt a Hallgatói Térítések és Juttatások Szabályzat 1. sz. melléklete tartalmazza. Amennyiben a záróvizsga bármely része elégtelen, akkor a záróvizsga elégtelen. Ha a hallgató a záróvizsga bármely részén nem jelenik meg, a záróvizsga sikertelen. Azonos záróvizsga időszakban az elégtelen vagy sikertelen záróvizsgát nem lehet megismételni. Amennyiben a hallgató záróvizsgájának ismétlésére nem a szakdolgozat/diplomadolgozat védés eredménytelensége miatt van szükség, akkor nem feltétlenül kell új dolgozatot készíteni, azonban ezen kérdéskörben minden esetben javasoljuk a konzulenssel történő egyeztetést. A sikeres záróvizsga nem javítható.

Ha a 2012/2013. tanévtől tanulmányait megkezdő hallgató a hallgatói jogviszony megszűnéséig záróvizsgáját nem teljesíti, úgy azt a hallgatói jogviszony megszűnése után, öt éven belül, bármelyik vizsgaidőszakban, az érvényes képzési követelmények szerint leteheti. A 2012 szeptemberétől tanulmányaikat megkezdő hallgatók a hallgatói jogviszony megszűnését követő ötödik év eltelte után záróvizsgát nem tehetnek.

A 2012/2013. tanévet megelőzően alapképzésben vagy mesterképzésben tanulmányaikat megkezdett hallgatók a végbizonyítvány megszerzését követően időkorlátozás nélkül tehetnek záróvizsgát azzal a megkötéssel, hogy a végbizonyítvány megszerzését követően 5 év elteltével az intézmény a záróvizsgára bocsátást feltételhez kötheti.

Záróvizsga időpontok

A 2024/25. tanév őszi félév záróvizsga időpontjai és helyszínei az alábbi táblázatban találhatók. Felhívjuk hallgatóink szíves figyelmét, hogy az intézetek a záróvizsgára bocsáthatóság megállapítását követően készítik el a záróvizsga beosztásokat, melyek néhány nappal a záróvizsga-időszak kezdete előtt bekerülnek a NEPTUN TR-be is. A honlapon szereplő adatok tájékoztató jellegűek, a hallgatóra vonatkozó pontos záróvizsga időpont és helyszín a NEPTUN TR-ben érhető el.

Záróvizsga időpontok és helyszínek 2024/25. tanév őszi félév (XLSX) (közzétéve: 2024. december 6.)

A záróvizsga értékelése

Amennyiben a záróvizsga részeként szervezett szigorlat/komplex vizsga több részből áll, úgy részenként kell érdemjegyet adni és ezen érdemjegyek egyszerű számtani átlaga alapján kialakítani a (tantárgyi) érdemjegyet.

A szakdolgozat védését a bíráló(k) értékelésének figyelembe vételével a záróvizsga bizottság tagjai ötfokozatú értékelési skálán érdemjeggyel értékelik, majd zárt tanácskozás keretében állapítják meg a szigorlat/komplex vizsga és dolgozat védés érdemjegye egyszerű számtani átlagával a záróvizsga végeredményét. A záróvizsga jegyzőkönyvön a záróvizsga eredményét szövegesen és egész számmal is fel kell tüntetni, továbbá fel kell tüntetni a záróvizsga átlagát is. A záróvizsga értékelése ötfokozatú skálán történik.