Tárgytípusok

Tárgytípusok

Last modified: 17. March 2022

A tantárgy a szak tantervének alapegysége, melynek felvételéhez és teljesítéséhez feltételek tartoznak. Az egyes tantárgyak keretében elsajátítandó ismereteket a tantárgyi követelményrendszerek (tantárgyi program) határozzák meg.

A tantárgy felvételi rendjét a szak mintatantervében rögzített előtanulmányi rend, teljesítésének feltételeit a tantárgyi követelményrendszer (tantárgyi program) határozza meg.

A tantárgy követelményrendszere tartalmazza:

  • a tantárgy kódját, teljes és rövidített címét magyar, angol nyelven és az oktatás nyelvén;
  • a tantárgyért felelős intézet nevét;
  • a tantárgyfelelős oktató nevét, e-mail címét, fogadóórája idejét;
  • a tanórák oktatóinak nevét;
  • a tantárgy elvégzéshez szükséges tanulmányi munka mennyiségét kreditben meghatározva;
  • nappali munkarendben a heti és félévi, levelező, esti és távoktatás munkarendben a félévi számot (előadás + gyakorlat + szeminárium + laborgyakorlat + terepgyakorlat + konzultáció bontásban);
  • a tantárgy egyes tanórákra és óratípusokra lebontott tematikáját nappali munkarendben heti, levelező, esti és távoktatás munkarendben alkalmankénti bontásban;
  • a félév végi számonkérés típusát (aláírás, gyakorlati jegy, beszámoló, vizsga, alapvizsga, szigorlat);
  • a tantárgy felvételének előkövetelményét, az előkövetelmény részleges vagy teljes jellegét;
  • a tantárgy feladatát a képzés céljának megvalósításában;
  • a tantárgy tananyagának leírását;
  • a foglalkozásokon való részvétel követelményeit és a távolmaradás pótlásának lehetőségét;
  • a hallgató egyéni munkával megoldandó feladatainak számát és típusát, így különösen, de nem kizárólagosan az önálló tanulással feldolgozandó tartalmakat és az ehhez kapcsolódó technikákat, továbbá a projektfeladatokat;
  • a félévközi ellenőrzések (beszámolók, zárthelyik stb.) számát, témakörét és időpontját, pótlásuk egyszeri javításuk lehetőségét;
  • az igazolás módját a foglalkozásokon való távollét esetén;
  • a félév végi aláírás megszerzésének követelményeit;
  • az értékelés módját, vizsgával/szigorlattal záruló tárgy esetén a vizsgakövetelményeket, a vizsga típusát;
  • a tantárgyi értékelés és minősítés kialakításának módját;
  • az írott tananyagot (tankönyv, jegyzet, segédlet, példatár, irodalom, esettanulmány stb. jegyzékét), a felhasználható fontosabb technikai és egyéb segédeszközöket.

Minden tantárgynak van egy kredit értéke. A kredit a tanulmányi követelmények teljesítésére fordított feltételezett hallgatói tanulmányi idő mértékegysége, amely a tanulmányokban való előrehaladást is jelzi. A kreditakkumuláció a kreditek gyűjtése a tanulmányok végzése során, a tanulmányok befejezéséig a kreditek összegződnek. Az egyes tanulmányi követelményekhez rendelt kredit a félév végi igazoló aláírás és a mintatantervben előírt értékelési eljárás teljesítése után kerül jóváírásra.

A mintatanterv az adott szakon egy célszerű lehetőséget kínál a hallgatónak arra, hogy a végzettséghez, illetve szakképzettséghez szükséges tantárgyakat milyen időbeosztásban lehet a képzési és kimeneti követelményekben rögzített képzési idő alatt teljesíteni.

Tantárgyak típusai

Az egyes szakokra és oktatási formákra (munkarendekre) meghatározott tantervek az alábbi tantárgytípusokat tartalmazzák:

  • kötelező („A”) tárgyak,
  • kötelezően választott („K”) tárgyak,
  • kötelezően választható („B”) tárgyak és
  • szabadon választható („C”) tárgyak.

A kötelező („A”) tantárgyak a képzés alapjait jelentik, felvételük és teljesítésük minden - az adott szakon tanulmányokat folytató - hallgató számára kötelező.

Az alapképzési szakokon és a mesterképzési szakok egy részén e tantárgyak esetében tárgyfelvételi kényszerrendezés van érvényben, azaz a tantárgyak teljesítésének sorrendje az előkövetelmények által kötött a mintatantantervben.

Indokolt esetben az „A” tantárgyak görgethetők (ismételten felvehetők), de a további ráépülő tantárgyak felvétele csak az egyes képzések tantervében megadott előfeltétel teljesítése esetén történhet.

Egy tárgy felvételének előfeltétele lehet részleges vagy teljes. Részleges előfeltétel esetén a ráépülő tárgy már a félévi aláírás megszerzésével felvehető, de vizsgát tenni csak az előfeltételként megadott alapozó tárgy teljesítése után lehet. Teljes előfeltétel esetén a tárgyfelvétel feltétele az alapozó tárgy vizsgájának megléte (tantárgy teljesítése).

A kötelezően választott („K”) tantárgyak közül a képzés (szak) mintatantervében – amennyiben kötelezően választott tárgyakat meghatároz – meghatározott mennyiségű tantárgyat vagy kreditet kell teljesíteniük a hallgatóknak.

A kötelezően választható („B”) tantárgyak szakirány / specializáció / modul / műveltségterület orientáltak, valamelyik javasolt félévben, általában az alapját jelentő kötelező („A”) tárgy teljesítését követően vehetők fel. Amennyiben egy kötelezően választható tárgy valamely szakirányhoz / specializációhoz / modulhoz elő van írva, a tárgy teljesítése nélkül végbizonyítvány (abszolutórium) nem szerezhető és a hallgató záróvizsgára nem bocsátható!

A szabadon választható („C”) típusú tárgyak a hallgatók érdeklődésének, a tudomány fejlődésének és a társadalmi szükségleteknek megfelelően szabadon (fakultatívan) választhatók. Az Egyetemen az intézetek bevonásával széles szabadon választható tantárgykínálat került kialakításra, mely tanévente aktualizálásra kerül. Az adott félévre az adott képzési helyre, képzési szintre, munkarendre és nyelvre meghirdetett szabadon választható tárgyak listája elérhető a Neptunon a Tárgyak – Tárgyfelvétel menüpont alatt. A felületen a tárgytípusok közül az „egyéb szabadon választható tárgyak”-at kell kiválasztani, így megjelenik a mintatantervhez hozzárendelt összes szabadon választható tantárgy.

Nappali munkarendben tanulmányokat folytató hallgató szabadon választható tárgyként sem veheti fel levelező munkarendű képzés tárgyát, azonban a levelező munkarendű képzésben részt vevő hallgatók – amennyiben az óralátogatási kötelezettségeket vállalni tudják – felvehetnek nappali munkarendben oktatott szabadon választható tárgyat.

A szabadon választható tárgyak kizárólag minimális hallgatói létszám elérése esetén indulnak, ezért a tárgyfelvételi időszakban folyamatosan nyomon szükséges követni, hogy az adott tantárgy indulni fog-e vagy sem és amennyiben nem indul, akkor a szükséges kreditmennyiség eléréséhez ajánlott más – induló – szabadon választható tárgy választása.

A szabadon választható (C) tantárgy az alábbi minimális létszámok esetében indítható el:

  • nappali munkarendben minden képzésszintre kiajánlott magyar nyelvű kurzus esetén: 15 fő;
  • nappali munkarendben minden képzésszintre kiajánlott idegen nyelvű kurzus esetén: 10 fő;
  • nappali munkarendben kizárólag mesterképzésre vagy osztatlan képzésre kiajánlott magyar nyelvű kurzus esetén: 5 fő;
  • nappali munkarendben kizárólag mesterképzésre vagy osztatlan képzésre kiajánlott idegen nyelvű kurzus esetén: 5 fő;
  • levelező, esti vagy távoktatásos munkarendben minden képzésszintre kiajánlott kurzus esetén: 10 fő;
  • levelező, esti vagy távoktatásos munkarendben mesterképzésre vagy osztatlan képzésre kiajánlott kurzus esetén: 5 fő.

Az egyes képzéseken a kötelező és a kötelezően választható tantárgyakhoz kapcsolódó egy vagy néhány napos terep- és üzemi gyakorlatok, valamint a naposi szolgálat a fenológiai vagy egyéb szempontból kívánatos időszakban, egy hetes vagy több napos blokkokban szakítják meg a szorgalmi időszakokat. A több terepgyakorlati csoport esetén gyakorlatokon való részvétel nem a tantárgyak csoportbeosztása szerint történik, hanem a NEPTUN TR-ben a tantárgynál külön kell rájuk jelentkezni. A terepgyakorlatok teljesítése kötelező!

Tárgyak számonkérési módja

Aláírás, félév végi aláírás

A félév végi aláírás az adott tantárgyból az évközi tanulmányi követelmények teljesítésének elismerése, más számonkérési móddal záruló tantárgy esetében a vizsgára bocsátás egyik feltétele. Az aláírás megszerzésének feltételeit a tantárgy követelményrendszerében kell a tantárgyfelelős oktatónak meghatározni, ide értve az aláírás megtagadásának és pótlásának feltételeit is.

A zárthelyi dolgozatok megírására, beszámolókra vagy prezentáció tartására a tanítási szüneten kívüli időszakban, a gyakorlat vagy az előadás ideje alatt van lehetőség. Ettől eltérni a hallgatók kérésére vagy egyetértésével lehet. Az írásbeli félévközi számonkéréseket 5 munkanapon belül kell kijavítani és az eredményét közölni a hallgatókkal.

Nem kaphat félév végi aláírást az a hallgató, aki a tantárgyból a tantárgyi követelményrendszerben előírt évközi kötelezettségeinek nem tett eleget. A mulasztás pótlására a tantárgyfelelős oktató legkésőbb a szorgalmi időszak utolsó hetében vagy a vizsgaidőszak első hetében lehetőséget biztosíthat. Ha a kötelezettség nem teljesítése határidő elmulasztást (is) jelent, a Hallgatói Juttatások és Térítések Szabályzat 1. sz. melléklete szerinti szolgáltatási díjat kell megfizetnie a hallgatónak. A félév végi aláírás megadását vagy megtagadását az oktatónak legkésőbb a vizsgaidőszak első hétének végéig kell a NEPTUN TR-ben rögzítenie kell.

Amennyiben egy (nem pót- vagy javító) zárthelyi dolgozaton a hallgatók több mint 75%-a nem felelt meg, az ügyet a campus Hallgatói Önkormányzat kérésére a tantárgyért felelős intézet igazgatójának, az intézetigazgató érintettsége esetén az érintett campus oktatási főigazgató-helyettesének ki kell vizsgálnia.

Az aláírással kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 47. §-a tartalmazza.

Minősített aláírás

Minősített aláírást írhat elő a mintatanterv a képzési és kimeneti követelményekben rögzített gyakorlat teljesítésével kapcsolatban, az értékelés háromfokozatú értékelési skálán történik.

A minősített aláírás esetében a félév végi aláírást és az értékelést a gyakorlat befejezésétől és a gyakorlat igazolásával összefüggő dokumentumok benyújtásától számítva 5 munkanapon belül kell rögzíteni a NEPTUN TR-ben.

Minősített aláírással záruló tantárgyat csak minősített aláírás megszerzésével lehet lezárni.
A minősített aláírással kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 48. §-a tartalmazza.

Beszámoló

Beszámolóval végződő tárgy esetében a tantárgy követelményeit a hallgatónak jellemzően szorgalmi időszakban kell teljesítenie. Különösen indokolt esetben a tantárgy követelményrendszere előírhatja a követelmények vizsgaidőszak végéig történő teljesítését. A félév végi aláírást a szorgalmi időszak utolsó hetének végéig, a tantárgy érdemjegyét pedig a vizsgaidőszak első hetének végéig, de különösen indokolt esetben a tantárgyi követelményrendszer (program) alapján a vizsgaidőszak végéig kell megszerezni. A beszámoló vizsgával nem javítható! Beszámolóval záruló tantárgyat csak a beszámoló teljesítésével lehet lezárni. A beszámolóval záruló tantárgy értékelése ötfokozatú, háromfokozatú vagy kétfokozatú skálán történhet.

A beszámolóval kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 49. §-a tartalmazza.

Évközi jegy

Évközi jegyet írhat elő a mintatanterv, ha a tantárgy keretében megszerzett ismeretek értékelése félévközi folyamatos számonkérésen alapul és a tantárgy követelményei kizárólag a szorgalmi időszakban teljesíthetők. Évközi jeggyel záruló tantárgy esetében a félév végi aláírást és az érdemjegyet is a szorgalmi időszak utolsó hetének végéig kell megszerezni. Évközi jegy a vizsgaidőszakban nem javítható! Elégtelen osztályzat esetén a tantárgyat meg kell ismételni.

Az évközi jegy számonkérési mód utoljára a 2020/21. tanévben a Georgikon Campuson tanulmányaikat megkezdő hallgatók részére érvényes mintatantervek esetében alkalmazható.
Az évközi jeggyel kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 50. §-a tartalmazza.

Folyamatos számonkérés

Folyamatos számonkérés esetén a tantárgy keretében megszerzett ismeretek értékelése félévközi folyamatos számonkérésen alapul. A folyamatos számonkéréssel értékelendő tantárgy követelményeit a hallgatónak a szorgalmi időszakban kell teljesítenie, melynek értékelése ötfokozatú skálán történik. A félév végi aláírást és az érdemjegyet is a szorgalmi időszak utolsó hetének végéig kell megszerezni. A folyamatos számonkérés a vizsgaidőszakban egyszeri alkalommal javítható. Folyamatos számonkéréssel záruló tantárgyat csak folyamatos számonkérés teljesítésével lehet lezárni.

A folyamatos számonkérés számonkérési mód utoljára a 2020/21. tanévben a Georgikon Campuson tanulmányaikat megkezdő hallgatók részére érvényes mintatantervek esetében alkalmazható.

A folyamatos számonkéréssel kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 51. §-a tartalmazza.

Gyakorlati jegy

Gyakorlati jegyet (gyakorlatértékelést) írhat elő a mintatanterv, ha a tantárgy gyakorlati alkalmazása, az alkalmazási készség értékelése a képzési cél szempontjából lehetséges és szükséges. A gyakorlati jeggyel értékelendő tantárgy követelményeit a hallgatónak elsősorban a szorgalmi időszakban, de legkésőbb a vizsgaidőszak második hetének végéig kell teljesítenie. A tantárgy értékelése ötfokozatú vagy háromfokozatú skálán történik. Gyakorlati jegy esetében a félév végi aláírást a vizsgaidőszak első hetének végéig, a gyakorlati jegyet pedig a vizsgaidőszak második hetének végéig kell megszerezni. A gyakorlati jegy vizsgával javítható.

A gyakorlati jeggyel kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 52. §-a tartalmazza.

Háromfokozatú minősítés

Háromfokozatú minősítést írhat elő a mintatanterv, ha a tantárgy gyakorlati alkalmazása, az alkalmazási készség értékelése a képzési cél szempontjából lehetséges és szükséges. A háromfokozatú minősítéssel értékelendő tantárgy követelményeit a hallgatónak elsősorban a szorgalmi időszakban kell teljesítenie, a tantárgy értékelése háromfokozatú értékelési skálán történik. A félév végi aláírást a vizsgaidőszak első hetének végéig, a minősítést pedig a vizsgaidőszak végéig kell megszerezni. A háromfokozatú minősítés vizsgával javítható.

A háromfokozatú minősítés számonkérési mód utoljára a 2020/21. tanévben a Károly Róbert Campuson tanulmányaikat megkezdő hallgatók részére érvényes mintatantervek esetében alkalmazható.

A háromfokozatú minősítéssel kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 53. §-a tartalmazza.

Vizsga (kollokvium)

A vizsga valamely tantárgy - általában egy félévet átfogó - anyagának számonkérése. A vizsga értékelése ötfokozatú minősítéssel történik. Típusai: írásbeli; szóbeli vagy kombinált. Értékelése kétféle lehet:

a) félévközi teljesítmény + vizsgán nyújtott teljesítmény;
b) kizárólag vizsgán nyújtott teljesítmény.

A kombinált vizsgák írásbeli része az oktató döntése alapján a szorgalmi időszakban írt zárthelyi dolgozattal, illetve házi feladatokkal is teljesíthető. Ha a kombinált vizsga írásbeli részét kötelezően a szorgalmi időszakban írt zárthelyi dolgozatok alkotják, akkor ezek száma legfeljebb 4 lehet, és időpontjukat a szorgalmi időszak első óráján meg kell hirdetni, valamint a tantárgy követelményrendszerében (tematika) közzé kell tenni. A kombinált vizsgák mindkét részét ugyanabban a félévben kell teljesíteni.

A vizsga eredményét a megírástól számított 3 munkanapon belül kell kijavítani és a NEPTUN TR-ben rögzíteni.

A vizsgával kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 54. §-a tartalmazza.

Szigorlat, komplex vizsga

A szigorlat az adott szakmai területeken az átfogó ismeretek megszerzését igazoló, egyetlen jeggyel értékelt vizsgatípus. Értékelése ötfokozatú. Szigorlat a záróvizsga részeként is szervezhető, kizárólag szóbeli, illetve kombinált vizsga formájában. A szigorlat szóbeli részét legalább kéttagú bizottság előtt kell tenni, melyről szigorlati jegyzőkönyvet kell vezetni, s azt a campus TO-n az adott vizsgát követő 3 munkanapon belül le kell adni.

A szigorlattal kapcsolatos részletes szabályozást a TVSZ 55. §-a tartalmazza.

Jegymegajánlás

A jegymegajánlás feltételeit a tantárgyi követelményrendszerben a félév elején, előre közölni kell a hallgatókkal. A megajánlott értékelést a NEPTUN TR-ben rögzíteni kell, s a hallgatónak azt a vizsgaidőszak második hetének végéig el kell fogadnia vagy el kell utasítania, ellenkező esetben a tantárgy nem teljesítettnek minősül.

A hallgató nem köteles a megajánlott jegyet elfogadni. Ebben az esetben (ha a hallgató a NEPTUN TR-en keresztül elutasítja azt), a mintatantervben rögzített számonkérési móddal köteles a hallgató a tárgyat teljesíteni.