Fogyatékossággal élőknek - MATE Oktatási Igazgatóság
Fogyatékossággal élőknek
Fogyatékossággal élőknek
Last modified: 03. October 2024
A fogyatékossággal élő hallgató által igénybe vehető kedvezményeket a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 2. sz. melléklete: Speciális szükségletű hallgatók számára az esélyegyenlőséget biztosító kedvezmények szabályzata tartalmazza, így a szabályzat alapján az adható juttatásokat és nyújtható kedvezményeket foglaljuk össze.
Speciális szükségletű hallgatók alatt az Nftv- fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező) fogalmát kell érteni, melyet az Nftv. 108. § 6. pont az alábbiak szerint határoz meg: fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező): aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd. Nem tartoznak a speciális szükségletű hallgatók körébe a tartósan beteg hallgatók és akinek a köznevelés ideje alatt készült szakvéleményében beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő (BTMN) tanuló diagnózis szerepel.
A tartósan beteg és BTMN szakvéleménnyel rendelkező hallgatók kérelmét is mérlegelheti az Egyetemi Diákjóléti Bizottság (EDJB) tanulmányi kedvezmény megállapítása tekintetében, mely lehetővé teszi számukra tanulmányaik sikeres teljesítését, de e Szabályzat speciális szükségletű hallgatókra vonatkozó hatálya nem terjed ki rájuk.
Tartós betegség megállapítása során az EDJB az 51/2007 (III.26.) Korm.rend. 2. § (1) d, pont egészségi állapota miatt rászorultság fogalom meghatározását veszi alapul (aki munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, vagy legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, és ez az állapot egy éve tart vagy előreláthatólag még legalább egy évig fennáll).
BTMN meghatározása során a nemzeti köznevelésről 2011. évi CXC. törvény 4.§ 3. pontja szerinti beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanuló fogalmát kell alapul venni: köznevelési tanulmányok során készült szakértői vélemény alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alulteljesítő, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási nehézséggel küzdő, aki a közoktatásban nem sajátos nevelési igényűnek minősült, hanem BTMN tanulónak.
Természetesen az esélyegyenlőségi ügyekben is, mint általában minden hallgatói ügyben az adatokat és információkat csak az Egyetem azon munkatársai ismerhetik meg, akik erre jogosultak és akiknek egyébként a munkakörükben a kapott információkra vonatkozóan titoktartási kötelezettségük van.
A campusok részéről a fogyatékossággal élő hallgatókkal az esélyegyenlőségi koordinátorok foglalkoznak, tehát a fogyatékossággal élő hallgatók a nyilvántartásba vételhez, továbbá a jogosultságok és a kedvezmények igénybe vételéhez, ill. bármilyen ügyes-bajos problémájuk esetén nyugodtan keressék meg a campus koordinátort:
Budai Campus
dr. Gosztola Beáta egyetemi docens (Gyógy- és Aromanövények Tanszék)
1118 Budapest, Villányi út 29-43., G. ép. I em.
Tel.: +36 (1) 305-7100/6458 mellék
E-mail cím: gosztola.beata@uni-mate.hu
Georgikon Campus
Dr. Lukács Gábor egyetemi docens (Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet)
8360 Keszthely, Deák Ferenc u. 16., A ép. 221.
Tel.: +36 (30) 960-7460
E-mail: Lukacs.Gabor@uni-mate.hu
Kaposvári Campus
Gelencsérné dr. Bakó Márta egyetemi docens (Neveléstudományi Intézet)
7400 Kaposvár, Guba Sándor utca 40.
Tel.: +36 (82) 505-839
E-mail: Gelencserne.Bako.Marta@uni-mate.hu
Károly Róbert Campus
Maczkó Lászlóné Dr. Faragó Éva ügyvivő szakértő (Igazgatási és Oktatási Jogi Osztály)
3200 Gyöngyös, Mátrai út 36., A ép. 2.102 szoba
Tel.: +36 (37) 518-354
E-mail: Maczko.Laszlone.Farago.Eva@uni-mate.hu
Szent István Campus
Éder Zsófia Hajnalka koordinátor (Szent István Campus Főigazgatóság)
2100 Gödöllő, Páter Károly u. 1. Főépület II. emelet 2006. szoba
Tel.: +36 (28) 522-000/2220 mellék
E-mail: Eder.Zsofia.Hajnalka@uni-mate.hu
A fogyatékos hallgatók esélyegyenlőségének biztosításával foglalkozó koordinátorok feladatai:
- részvétel a fogyatékossággal élő hallgatók által benyújtott, fogyatékkal élő hallgatók részére adható kedvezmények, mentességek igénybe vételére irányuló kérelmek elbírálásában és nyilvántartásában;
- kapcsolattartás a fogyatékossággal élő hallgatókkal, azok személyes segítőivel;
- a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányai, vizsgái során alkalmazható segítségnyújtási lehetőségek biztosítása, illetve a fogyatékossággal élő hallgatók által igényelt konzultációs lehetőségek megszervezése.
Fogyatékosság igazolása
Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága már a köznevelési tanulmányai során is fennállt és erre tekintettel a tanulmányai és az érettségi vizsga során kedvezményben részesült, az ezt igazoló, köznevelés ideje alatt készült szakvéleményt tartalmazó dokumentumokat a kedvezmény, illetve a mentesség iránti kérelemhez egyszerű másolatban kell csatolnia. Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, a fogyatékosság az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat vagy jogelődjei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.
Hallgató jogviszonyban álló, továbbá a záróvizsgát tett hallgató a kedvezmény igénylése, ill. a mentesség kérése iránti kérelmét az Nftv. Vhr. 63. §-ban meghatározott szakvélemény csatolásával egyidejűleg a speciális szükségletű hallgatók ügyeiért felelős campus koordinátornak nyújthatja be.
A hallgatói jogviszonyban álló hallgató megsegítésének feltétele a regisztráció, melynek eredményeképpen az Egyetem speciális szükségletű hallgatóként nyilvántartásba veszi. A speciális szükségletű hallgatóknak akkor tud a speciális szükségletű hallgatók ügyeiért felelős campus koordinátor megfelelő segítséget biztosítani, ha a hallgató jelentkezik és a megfelelő igazolást/igazolások eredeti példányát bemutatja és másolati példányát leadja a regisztráció során.
A regisztráció a TVSZ 39. § (7) bekezdésében körülírt és a TVSZ 4. sz. függelékében szabályozott, az Oktatási Igazgatóság honlapjáról letölthető kérelem sablon (adatlap) kitöltése, majd papíron történő leadása a speciális szükségletű hallgatók ügyeiért felelős campus koordinátornál. Az adatlap kitöltéséhez a hallgató kérésére, a campus koordinátor segítséget nyújt.
A félév során hallgatói jogviszonyt létesített hallgatók esetében a regisztráció őszi félévben szeptember 30-ig, tavaszi félévben február 28-ig tart, korábban keletkezett hallgatói jogviszonyú hallgatók esetében folyamatos.
Kedvezmények és mentességek
A speciális szükségletű hallgatók tanulmányaik során a tanulmányi követelmények teljesítésére kedvezményeket és mentességeket vehetnek igénybe, valamint hallgatói jogviszonyuk alatt és megszűnése után kérhetik a diploma kiadásához szükséges nyelvvizsga alóli felmentésüket.
A segítségnyújtásra, mentességekre és kedvezmények megállapítására a speciális szükségletű hallgatók ügyeiért felelős campus koordinátor javaslatára szakvélemény alapján az EDJB dönt valamennyi, a speciális szükségletű hallgatókat megillető kedvezmények, illetve a tanulmányi kötelezettségek részleges- vagy teljes mentességére, és az oklevél kiadásához szükséges nyelvvizsga alóli felmentésekre, valamint a speciális szükségletű hallgatók államilag támogatott/állami ösztöndíjas félévei meghosszabbítására irányuló kérelmek elbírálásáról. Az EDJB döntése ellen a hallgató 15 napon belül jogorvoslati kérelemmel fordulhat a Hallgatói Felülbírálati Bizottsághoz.
Amennyiben a hallgató közoktatás ideje alatti szakvéleménnyel igazolja speciális szükségletét és a szakvéleményből egyértelműen beazonosítható a felsőoktatásban elismert fogyatékosság típusa (pl. diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, látás, hallás, mozgásszervi fogyatékosság, autizmus), továbbá az Nftv. Vhr-ben adott fogyatékossági típusra jogszabályban felsorolt tanulmányi kedvezmények valamelyikét igényli (pl. hosszabb felkészülési idő), vagy felsőoktatási tanulmányai alatt az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kiadott szakvéleménnyel, ill. korábbi kormányhivatal által kiadott szakvéleménnyel igazolja fogyatékosságát és nyelvvizsga mentességet kér, lehetőség van az EDJB egyszerűsített eljárására, melynek keretében az EDJB elnök előzetes jóváhagyásával, az EDJB elnök sk. aláírása mellett a campus koordinátor a kiadmány hiteléül aláírása mellett gondoskodik az EDJB minta szerinti határozat kiadásáról, a határozat EDJB elnöknek való megküldése mellett.
A speciális szükségletű hallgatókat megillető különleges bánásmód elbírálásához szükséges adatokhoz való hozzáférést az Egyetemnek biztosítania kell a koordinátor részére. A szükséges adatokhoz történő hozzáférést az Oktatási Igazgatóság biztosítja.
Minden fogyatékossággal élő hallgató által igénybe vehető kedvezmények
A hallgató kérésére, a speciális szükségletű hallgatók ügyeiért felelős koordinátor döntése alapján személyi segítőt lehet kijelölni. A személyi segítővel a személyi segítői feladatok ellátására, amennyiben tevékenységét díjazás ellenében végzi, szerződést kell kötni, megjelölve benne a szerződés időtartama alatt a személyi segítői feladatok végzésére fordítandó óraszámot és a feladatok ellátásáért a gazdasági főigazgató által jóváhagyott díjazást. A speciális szükségletű hallgató az előadásokról hangfelvételt készíthet, azonban azt csak saját tanulmányai során használhatja fel. Az oktató részére a hangfelvétel készítését előre be kell jelenteni.
A speciális szükségletű hallgató kérelmére az írásbeli, illetve a szóbeli vizsgán vagy más számonkérésen az oktató, illetve a vizsgáztató bizottság a felkészülési időt – a nem speciális szükségletű hallgatók esetében megállapított időtartamhoz képest – az Nftv. Vhr.-ben foglaltak alapján legalább 30%-kal meghosszabbítja.
Több együttesen fennálló fogyatékosság esetén az adott fogyatékossági típusra Nftv. Vhr-ben felsorolt előnyben részesítések bármelyike adható, figyelembe véve a hallgató egyéni szükségleteit. Indokolt esetben a hallgató kérelmére, a szakvélemény alapján az adott fogyatékossági típus Nftv. Vhr-ben felsorolt kedvezményektől eltérő, további vagy más kedvezmény is biztosítható a hallgató részére.
Speciális szükségletű hallgató kérheti az államilag támogatott félévei meghosszabbítását az Nftv. 47.§ (4) bekezdés szerint.
A speciális szükségletű hallgatók számára bejelentés vagy pályázat útján nyújtható támogatások bejelentési, ill. pályázati határidejét úgy kell megállapítani, hogy az legalább öt nappal megelőzze a jogszabályban rögzített adatszolgáltatási kötelezettségek határidejét.
Az egyes fogyatékosság típusok esetén alkalmazható speciális kedvezményeket a TVSZ 2. sz. melléklete: Speciális szükségletű hallgatók számára az esélyegyenlőséget biztosító kedvezmények szabályzata 4-9. §-a tartalmazza.