Tájépítész mérnöki mesterképzési szak

Tájépítész mérnöki mesterképzési szak

Last modified: 27. September 2024

A képzés célja olyan széles látókörű, biztos elméleti tudással rendelkező, kreatív, lényeg- és problémaorientált, rugalmas gondolkodásra képes tájépítészmérnökök képzése, akik a tájépítészet széles tevékenységi körében adódó közterület-rendezési, zöldfelület-rendezési, településfejlesztési, településrendezési, tájrendezési, tájtervezési, tájfejlesztési, természet- és tájvédelmi, tájrehabilitációs és kertrekonstrukciós, valamint környezetügyi mérnöki és tervezési feladatok ellátására alkalmasak. A tájépítészmérnök-képzés során a hallgatókat a fenntarthatóság elvének megfelelően készítjük fel az ökológiai, a társadalmi, a gazdasági szempontok elemzésére és a fejlesztés, rendezés, környezettervezés során a vizuális, térbeli és esztétikai szempontok alkalmazására.

Az MSc szintű tájépítészmérnök-oktatással olyan szakembereket kívánunk képezni, akik a települési környezet és a tájak fenntartható fejlesztésének, rendezésének, szépítésének, rehabilitációjának, értékvédelmének ill. a környezetminőség javításának a tervezési feladataira felkészültek, akik az ökológiai és műszaki szempontok mellett a társadalom igényeinek megfelelően alakítják a tájakat, továbbá képesek a tervezéssel és menedzseléssel összefüggő műszaki hatósági, szakhatósági, települési önkormányzati munkakörök, vezetői állások betöltésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (master, MSc)
  • szakképzettség: okleveles tájépítész mérnök (Landscape Architect)

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Jombach Sándor egyetemi docens

Képzési hely: Budapest (Budai Campus)

Képzés nyelve: magyar

Szakmai gyakorlat rövid leírása, részletes tájékoztató elérhetősége

A szakmai gyakorlat négy hét időtartamú, önállóan teljesítendő, intézményen kívüli összefüggő szakmai gyakorlat, melynek kredit értéke 5 kredit. A szakmai gyakorlat tervezési, táj- és kertépítész, építész, területrendezési vagy településtervezési tervezési jogosultsággal rendelkező mérnököt vagy szakértőt foglalkoztató tervező, vagy fejlesztő irodában, szerződéskötésre alkalmas jogi személynél végezhető.

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.

A gyakorlat értékelése és elfogadása

A gyakorlat teljesítését a munkahelyi vezető az „Igazolás és értékelés a gyakorlat teljesítéséről” kitöltésével, aláírásával igazolja. Ebből a szakmai gyakorlat utolsó napján egy példányt a hallgatónak átad.

A hallgató szakmai gyakorlaton tanúsított teljesítményét, valamint időtartamát a gyakorlóhely az „IGAZOLÁS ÉS ÉRTÉKELÉS” dokumentum kitöltésével igazolja, melynek kitöltéséért és hitelesítéséért (aláírás, pecsét) a hallgató felel.

A szakmai gyakorlat teljesítésének egyetemi elismerése és a kapcsolódó dokumentációk ellenőrzése, archiválása a Szakmai gyakorlat tárgyhoz kötötten, az őszi félévben történik. Ehhez a hallgatónak, a diplomatémáját befogadó tanszék által megnyitott szakmai gyakorlati tárgy kurzusára kell jelentkeznie a NEPTUN TR-ben.

A tárgy keretében a hallgatóknak 15 perces ppt előadásban kell bemutatnia a gyakorlóhelyen végzett munkáját, a megismert tervezési feladatokat, gyakorlatot. A hallgatók a tárgy kurzusaihoz megnyitott e-learning felületen adják le, töltik fel az alábbi kapcsolódó, hiánytalanul kitöltött és aláírt „Igazolás és értékelés” dokumentumot.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságnál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat.

Az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat szakmai gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a szakfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet.

A tájépítész mérnöki mesterképzési szak szakmai gyakorlat tájékoztató elérhetősége:

https://tajepiteszet.uni-mate.hu/szakmai-gyakorlat-mesterk%C3%A9pz%C3%A9s

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A végzett okleveles tájépítészmérnökök az alaptudományokon nyugvó, specializált magas szintű szakmai és nyelvismerettel rendelkeznek, mely alkalmassá teszi őket vezetői és felsővezetői beosztások betöltésére:

  • kert- és szabadtér-tervezési, településrendezési szakági, területrendezési tervezési, ill. tájtervezési feladatkörökben;
  • tájrendezési, táj- ill. természetvédelmi, értékvédelmi, tájrehabilitációs feladatkörben;
  • területfejlesztési, környezetügyi középszintű és vezetői munkakörben;
  • önkormányzatok műszaki, településfejlesztési és -rendezési, zöldfelületi, környezetvédelmi középszintű és vezetői feladatainak körében;
  • természetvédelmi területek kezelésének irányítójaként, szakhatósági vezetői munkakörben, felelős hatósági vagy önkormányzati középszintű vezetőként;
  • kistérségi társulások, megyei önkormányzatok és régiók szakigazgatási és szakhatósági, középszintű és vezetői munkaköreiben.

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott diplomamunka témakör tantárgyainak teljesítése, valamint az operatív tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a diplomaterv készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben;
  • a négy hetes szakmai gyakorlat teljesítése:

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomamunka benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szakmai komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • diplomaterv védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

Szaktárgyi komplex vizsga

A 2021/22. tanévben és azt követően a szakon tanulmányaikat megkezdő hallgatók a kötelező szaktárgyak ismeretanyagából (A tételek) és az egyes tanszékek által gondozott “specifikus szakterületi ismeretek” anyagából (B tételek) tesznek komplex vizsgát. A vizsga során a hallgató egy-egy tételt húz az “A” és a “B” tételsorokból.

Az „A” tételsor tételei az alábbi ismeretkörök anyagát fedik le: Élőhelyismeretek, Tájökológia, Növényalkalmazás, Zöld infrastruktúra, Kortárs építészet, városépítészet, Kert- és szabadtér-építészet, Kertművészet és örökségvédelem. Zöldhálózat és zöldfelületi rendszer, Településtervezés, Települési és térségi örökségvédelem, Települési környezetvédelem, Vidékfejlesztés, Területrendezés és területfejlesztés, Tájtervezés.

A „B” tételsor tételeit az intézet tanszékei által gondozott speciális szakterületi ismeretek alapján állítjuk össze.

A szakfelelős a záróvizsga-tételsorokat a tárgyfelelősök bevonásával évente aktualizálja. Az aktuális záróvizsga-tételsort a zárvizsga előtt legkésőbb 30 nappal a szakon lévő hallgatók részére az Oktatási Igazgatóság honlapján közzé kell tenni (https://oig.uni-mate.hu/zarovizsga-tetelek).

Diplomaterv-védés

A diplomaterv-témákat az intézet tanszékei hirdetik meg. Az egyes tanszékekere való jelentkezés befogadását a tanszéki konzultációs kapacitás függvényében a szakvezető a tanszékvezetők bevonásával dönti el. A jelentkezést az második félév szorgalmi időszakának végéig kell véglegesíteni a hallgató-konzulens párok és az elfogadott diplomatéma visszajelzésével.

A diplomaterv kidolgozásával a hallgató igazolja, hogy az elsajátított tananyagot önállóan alkalmazni tudja. A diplomaterv saját vizsgálati, felmérési, elemzési, javaslati és tervi munkarészt tartalmaz. A hallgató a javasolt témák közül választ vagy érdeklődési körének megfelelő téma kidolgozását kezdeményezheti az illetékes tanszéken.

A diplomaterv nyelve magyar, azonban a szakfelelős eseti engedélyével az idegen nyelven is elkészíthető.

A diplomatervet konzulens irányításával, az oktatási programban, a képzés mintatantervében rögzített ütemezés szerint kell elkészíteni.

A diplomatervet két bíráló értékeli, akik közül az egyik bíráló külső (az Intézettel munkaviszonyban nem álló) bíráló. A bírálókat az érintett tanszékvezetők kérik fel.

A diplomaterv érdemjegyét az ötfokozatú minősítési rendszer szerint kell megállapítani, az értékelést és az érdemjegyet tartalmazó bírálatokat a diplomatervhez csatolni kell.

A diplomaterv-védését a bíráló(k) értékelésének figyelembe vételével a záróvizsga-bizottság tagjai ötfokozatú értékelési skálán érdemjeggyel értékelik.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve