Additív gyártástechnológiai szakmérnök szakirányú továbbképzés

Additív gyártástechnológiai szakember / szakmérnök szakirányú továbbképzés

Utolsó frissítés: 2025 február 26.

A képzés célja olyan szakemberek/szakmérnökök képzése, akik az itt megszerzett ismereteikkel, (szakmérnökök esetében a már megszerzett műszaki képzési területhez tartozó ismereteiket kiegészítve) beleértve az additív technológiák alapanyagaival, termelési és tervezési folyamatainak ismeretével, valamint az additív technológiák alkalmazásával képesek összefüggő feladatok ellátására, problémák megoldására mind a termék- és gyártástervezés, mind az irányítási és ellenőrzési folyamatok megoldása terén.

A képzés témája a napjainkban rohamosan tért hódító, a korábbi (szubtraktív) gyártási technikáktól gyökeresen eltérő RP (rapid prototyping) és kisszériás 3D gyártási eljárásokat mutatja be. A polimerek és a fémek különböző nyomtatási eljárásainak bemutatásán túl kitérünk a felhasznált alapanyagok jellemzésére, és a technológiai paraméterek bemutatására. A tárgy átöleli a 3D modell megalkotásától a késztermék elkészültéig a teljes folyamatot (CAD modellezés, szkennelés, szeletelés, támasztékok orientációk kitöltések tervezése, nyomtatás). Bemutatjuk példákon keresztül a gyakorlati alkalmazási területeket.

A képzés módja a képzés fő hangsúlyát gyakorlati labor képzések alkotják, amelyek során a tantárgyak jelentős része gyakorlati feladatokat tartalmaz, amit a hallgatók részben kisebb csoportmunkában, részben egyedileg oldanak meg. A projektfeladatok és a szakdolgozat témák személyre szabott módon kerülnek megfogalmazásra és figyelembe veszik a hallgató szakmai hátterének/érdeklődésének sajátosságait.

A tárgykörben lévő oktatási és kutatási tapasztalatainkhoz a témakörben évek óta az egyetemünkön a mérnök képzésben oktatott Additív 3D technológiák című tantárgy, a témakörben számos TDK, OTDK és diplomamunka témakör mentorálás, valamint kutatási oldalról több, már elkészült és folyamatban lévő Ph.D kutatási téma is kapcsolódik. A 3D nyomtatás témakörhöz való elkötelezettségünket jól reprezentálja számos, a témában megjelent nemzetközi publikációnk, konferencia részvételünk és oktatási anyagunk. 

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése az előképzettségtől függően:

  • additív gyártástechnológiai szakmérnök (műszaki képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél és mérnök szakképzettséggel);
  • additív gyártástechnológiai szakember (bármely alapképzésben (ideértve a főiskolai végzettséget is) szerzett végzettséggel).

A képzés képzési ideje: 2 félév

Munkarend: levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: önköltséges

Szakfelelős: Dr. Zsidai László PhD, habil. egyetemi docens

Képzési helyek: Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve: magyar

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tantervben az ismeretek nem épülnek egymásra, egymástól függetlenül elsajátíthatók. Az ismeretek elsajátításához szükséges alapismereteket a hallgatóknak a felvétel alapjául szolgáló előképzettség megszerzése során kellett elsajátítaniuk. Intenzív, kontaktórás oktatás egyéni felkészüléssel kiegészítve.

Kontakt órák félévenként 5 alkalommal alkalmanként két nap (péntek és szombat) történik, ismeretcsoportokra bontva.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az additív technológiákkal foglalkozó szakemberek/szamérnökök a továbbképzés során megismerik:

  • az additív gyártási anyagok (kerámiák, polimerek, fémek) alapismereteit és fémporok előállítását, fejlesztését;
  • az additív technológiák megismerése és összehasonlítása hagyományos technológiákkal, additív, szubtraktív és hibrid technológiák;
  • a terméktervezési ismeretek, reverse engineering, rapid prototyping, generative design, topológiai optimalizálási ismeretek elsajátítása;
  • a tervezett alkatrészek és termékek digitális prototípusának additív előállításához történő szoftveres konvertálása;
  • a Post-manufacturing (befejező megmunkálás, felületkezelés, hőkezelés stb.) megismerése;
  • az előállított alkatrészek és termékek vizsgálata (anyagvizsgálat, szerkezetvizsgálat, maradó feszültség, anizotrópia, funkcionális tesztek);
  • additív gyártási eljárás széles területeken történő alkalmazása (űripar, repüléstechnika, járműipar, egészségipar, termékfejlesztés).

Képességet szereznek:

  • képes az additív gyártástechnológia területén felmerülő szakmai problémák hatékony kezelésére és megoldására és önállóan képes döntések meghozatalára;
  • képes szakterületének megfelelően, szakmailag adekvát módon szóban és írásban kommunikálni;
  • képes szakmai feladatok csoportmunkában való elvégzésére;
  • etikus viselkedéssel, felelősséget érez a fenntartható fejlődésért.

A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben és tevékenységrendszerben: az elsajátított ismeretek a gépipari, a járműipari, az űripar, a repüléstechnika, az egészségipar, a formatervezés és a termékfejlesztés műszaki területen dolgozó szakemberek, középvezetők és vezetők illetőleg a szakközépiskolák szaktanárainak számára ajánlott képzés. A képzés ajánlott mind a minőségirányítási, mind a gyártástervezési és -irányítási, valamint anyagvizsgálati területen való hasznosíthatóság szempontjából.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának teljesítése (kollokvium, gyakorlati jegy és aláírás megszerzése)

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szakdolgozat védés

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve