Agrárdiplomáciai menedzser szakirányú továbbképzés

Agrárdiplomáciai menedzser szakirányú továbbképzés

Utolsó frissítés: 2025 március 10.

Az agrárdiplomáciai menedzser szakirányú továbbképzés célja korszerű tudásbázis nyújtása az agrárdiplomáciai, a nemzetközi agrárkapcsolatok és kereskedelem területén dolgozó szakemberek részére az agrárdiplomácia nemzetközi és hazai összefüggéseiről, cél és eszközrendszeréről, valamint gyakorlati működéséről. Cél a külpolitikai és a külgazdasági stratégiával összhangban levő agrárdiplomáciai tevékenység folytatásának tudományos igényű elméleti, módszertani és gyakorlati ismereteinek átadása. A félévek során a hangsúly olyan, magasan kvalifikált szakemberek képzésén van, akik mind vezetőként, mind csapatban képesek önállóan dolgozni, bonyolult diplomáciai feladatokat megoldani a mindennapok gyakorlatában, mind nemzeti, mind EU és harmadik országok szintjén.

A képzésben megszerezhető szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint: Agrárdiplomáciai menedzser.

Szakfelelős: Koponicsné Dr. Györke Diána egyetemi docens (Kaposvári Campus)

Képzési hely: Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve: magyar

A képzés képzési ideje: 2 félév

Munkarend: levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: önköltséges

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A képzésre pénteki és szombati napokon kerül sor.

Szakmai gyakorlat

A képzésben résztvevő hallgatók rendelkeznek felsőfokú végzettséggel és jellemzően hosszabb idejű munkatapasztalattal. A fentiekre tekintettel végzettség megszerzésének külön gyakorlat elvégzése nem követelmény.

A korábban szerzett ismeretek beszámítása

A korábbi felsőoktatási képzés során a legalább 75%-ban megegyező tematikájú tantárgyból szerzett – leckekönyvvel igazolt – érdemjegy tantárgybefogadási kérelem benyújtása esetén a szakirányú továbbképzésben teljes értékkel elfogadásra kerül.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A hallgatók a szakirányú továbbképzés eredményeképpen:

  • Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai helyzet agrárpolitikai elemzésére.
  • Képes a világgazdasági és azon belül agrárgazdasági folyamatok mélyebb megértésére és az Európai Uniót, illetve Magyarországot érintő gazdasági jellegű kihívások elemzésére.
  • Képes összehasonlító agrárgazdasági elemzések végzésére alapvető közgazdasági és statisztikai ismeretek, valamint világgazdasági elméletek birtokában.
  • Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek agrárgazdasági érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.
  • Képes tájékozódni a különféle nemzetközi szervezetek döntéshozatali mechanizmusában, valamint képes megérteni az egyes nagyhatalmak főbb külpolitikai döntéshozatali mechanizmusát különös tekintettel az agrárkérdések területére.
  • Képes a megszerzett ismeretei birtokában agrárdiplomáciai tárgyalások sikeres lebonyolítására és dokumentálására.
  • Képes bekapcsolódni az agrárdiplomáciát érintő nemzetközi kutatási projektekbe, valamint ilyen projektek pályázati munkáiba.
  • Képes a szakmai feladatok megoldása során az önálló elemzésre, értékelésre és a különböző következtetések szintetizálására.
  • Képes a hazai és külföldi agrárdiplomáciai források feltárására, feldolgozására és szakmai munkája során a leszűrt következtetések gyakorlati alkalmazására.
  • Képes az agrár szakterület egyes résztémáiról önálló, szaktudományos formájú összefoglalókat, elemzéseket készíteni.
  • Képes a változásokhoz alkalmazkodni, adaptációs koncepcióját el tudja fogadtatni munkatársaival és egyéb partnereivel is.
  • Képes önálló szakmai koncepciók kidolgozására, és a vitákban megvédi az elképzeléseit idegen nyelven is.
  • Képes a konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, az agrárdiplomáciai ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának és kezelésének munkálataiba.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 60 kredit értékben.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat-védése.

Szaktárgyi komplex vizsga:

A hallgató a Záróvizsga Bizottság jelenlétében húzott szakmai tételekből vizsgázik. Ennek során a Záróvizsga Bizottság felteszi kérdéseit, amelyekre a hallgató válaszol.

A szakdolgozat megvédése

A hallgató ppt prezentáció keretében ismerteti a szakdolgozat főbb megállapításait, eredményeit. A Záróvizsga Bizottság ezután teszi fel a szakdolgozat védésével kapcsolatos kérdéseit. A szakdolgozat ötfokozatú érdemjegyét a bírálók véleménye és az általuk javasolt érdemjegy figyelembevételével a dolgozat bemutatása és a védésével kapcsolatos kérdésekre adott válaszok alapján állapítja meg a bizottság.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A hallgatók a kötelező szaktárgyak ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát. A vizsga során a hallgató egy tételt húz a tételsorból. A tételsort az érintett tárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős állítja össze minden tanévben. A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve