Agrármérnöki osztatlan szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Agrármérnöki osztatlan szak
Agrármérnöki osztatlan szak
Last modified: 11. February 2025
A képzés célja olyan agrármérnökök képzése, akik képesek termelési folyamatok irányítására és szervezésére, az ágazat szakigazgatási vezetői, magasabb vezetői és szaktanácsadói feladatainak ellátására. Alkalmasak önálló magángazdaságok létrehozására és azok gazdaságos üzemeltetésére, valamint korszerű mezőgazdasági technológiák, például precíziós gazdálkodási ismeretek alkalmazására. Ismerik a növénytermesztés, állattenyésztés, állati és növényi eredetű termékek előállításának természettudományi alapjait és technológiáit, továbbá tisztában vannak ezek környezeti hatásaival. Rendelkeznek a mezőgazdasági üzemek hatékony szervezéséhez szükséges ismeretekkel, beleértve a közgazdaságtudományok agráriumra vonatkozó aspektusait, a társadalomtudományi ismereteket, valamint a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási rendszereket is. Ezen felül jártasak a termékek forgalmazása, feldolgozása és tárolása terén, valamint átfogó ismeretekkel bírnak a különböző mezőgazdasági ágazatok szerepéről.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: mester fokozat (master, MSc)
- szakképzettség: okleveles agrármérnök (Agricultural Engineer)
A képzés képzési ideje: 10 félév
Munkarend: nappali munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Dr. Gyuricza Csaba egyetemi tanár (Szent István Campus)
Szakfelelős helyettes: Dr. Percze Attila egyetemi docens (Szent István Campus)
Képzési hely szakkoordinátorok:
- Percze Attila (Gödöllői Campus)
- Tóth Zoltán (Keszthelyi Campus)
Képzési helyek:
- Gödöllő (Gödöllői Campus)
- Keszthely (Georgikon Campus
Képzés nyelve:
- Gödöllő képzési helyen: magyar
- Keszthely képzési helyen: magyar
Választható specializációk
Gödöllő képzési helyen (Szent István Campus)
VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ |
SPECIALIZÁCIÓFELELŐS |
MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSIHELYEKEN HALLGATHATÓ? |
Állattenyésztés és állatitermék előállítási specializáció |
Dr. Póti Péter |
nappali munkarendben |
Nagyvállalati menedzsment specializáció |
Dr. Bodnár Ákos |
nappali munkarendben |
Növénytermesztés specializáció |
Dr. Kassai Mária Katalin |
nappali munkarendben |
Mezőgazdasági Vízgazdálkodás specializáció |
Dr. Waltner István |
nappali munkarendben |
Keszthelyi képzési helyen (Georgikon Campus)
VÁLASZTHATÓ |
SPECIALIZÁCIÓFELELŐS |
MELYMUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSIHELYEKEN HALLGATHATÓ? |
---|---|---|
Állattenyésztés és takarmányozás specializáció |
Dr. Polgár J. Péter |
nappali munkarendben |
Növénytermesztés és termékelőállítás specializáció |
Dr. Tóth Zoltán |
nappali munkarendben |
Növényvédelmi specializáció |
Dr. Takács András |
nappali munkarendben |
Specializációra történő felvétel feltételei
A specializáció választásnak külön feltétele nincs, azonban egy specializáció minimum 10 fő jelentkezése esetén indulhat el. 10 fő alatti specializáció indításához a szakvezetés külön engedélye szükséges.
Az agrármérnöki osztatlan szakon egy specializáció választása kötelező. A specializáció-választás a 4. félévben (a tanév időbeosztásában megadott időszakban), a választott specializációhoz tartozó tantárgyak felvétele a 5. félév tantárgyfelvételi időszakában esedékes. A specializáció választás a NEPTUN TR-ben történik.
A hallgatóknak a specializáció választást követő félévekben mindig a választott specializációhoz tartozó tantárgyak kurzusait kell felvenniük a tanév rendjében rögzített tantárgyfelvételi időszakban.
A kötelezőn felül második specializáció választására kizárólag az alapképzés képzési idejének feléig van lehetőség, a Hallgatói Térítések és Juttatások Szabályzat 1. sz. mellékletében előírt térítési díj megfizetése mellett.
Szakmai gyakorlat rövid leírása, részletes tájékoztató elérhetősége
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény alapján a gyakorlatigényes alapképzési szakokon, valamint a mesterképzésekben is legalább a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott időtartamú szakmai gyakorlatot kell szervezni.
A szakmai gyakorlat teljesítése feltétele a záróvizsgára bocsátásnak. A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók az Egyetemen elsajátított elméleti tudást gyakorlati ismeretekkel egészítsék ki, és képesek legyenek a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott ismeretek gyakorlati alkalmazására.
A szakmai gyakorlat helyszínének biztosítása a szakirányokat/specializációkat/iparági technológiákat gondozó intézetek/tanszékek, valamint a Duális és Gyakorlatszervezési Osztály feladata. A szakmai gyakorlatot fogadóhely vezetőjének vagy megbízottjának felügyelete, irányítása mellett kell teljesíteni.
A gyakorlat nappali munkarendben
A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:
- az Egyetem által felajánlott gyakorlati helyeken;
- a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
Részletes információt a https://uni-mate.hu/szakmai-gyakorlat címen lehet megtalálni.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A mesterfokozat birtokában az agrármérnök:
- Képes az agrárágazati szakmai problémák beazonosítására, azok sokoldalú, interdiszciplináris megközelítésére, valamint a megoldásához szükséges részletes elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására, annak fenntartható megoldására.
- Képes az adott szakterület ismeretrendszerét alkotó elképzelések különböző területeinek részletes analízisére, az átfogó és speciális összefüggések feltárására.
- A gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság összefüggéseit a mezőgazdaság területén alkalmazza.
- Képes az élelmiszerlánc folyamatában gondolkodni.
- Alkalmazza a termelés élelmiszerlánc-biztonsági és minőségbiztosítási elemeit.
- Folyamatosan figyelemmel kíséri a környezetvédelmi, higiéniai, élelmiszer-biztonsági, élelmezés-egészségügyi, munkavédelmi előírásokat, valamint betartja és betartatja azokat.
- Képes az állattenyésztési technológiák komplex és integrált alkalmazására, amely magában foglalja az állattartás, az állattenyésztés és a takarmányozástan harmonizált megvalósítását. Ezen felül alkalmazni tudja a korszerű ismereteket, különösen a precíziós állattartási technológiák terén, amelyek lehetővé teszik a termelési folyamatok optimalizálását, a káros környezeti hatások minimalizálását és a gazdasági hatékonyság növelését.
- Képes a növénytermesztési technológiák komplex és integrált alkalmazására, amely magában foglalja a talajművelés, a növénytermesztés és a növényvédelem harmonizált megvalósítását. Ezen felül alkalmazni tudja a korszerű ismereteket, különösen a precíziós technológiák terén, amelyek lehetővé teszik a termelési folyamatok optimalizálását, a káros környezeti hatások minimalizálását és a gazdasági hatékonyság növelésétAz agrármérnök képes eligazodni és szakmailag megalapozott véleményt alkotni és döntéseket hozni az agrárágazathoz kapcsolódó hazai és nemzetközi gazdaságpolitikai valamint társadalmi eseményekkel kapcsolatban.
- Képes a szakmai tevékenységével kapcsolatos jogszabályok önálló értelmezésére és alkalmazására.
- Képes agrár-, természet-, műszaki-, gazdaság- és társadalomtudományi ismeretei szintetizálására, ezek figyelembevételével önképzése hatékony megszervezésére.
- Különböző bonyolultságú és különböző mértékben kiszámítható kontextusokban képes a természet- és társadalomtudományi módszerek és technikák széles körének gyakorlati alkalmazására az agrárgazdaság területén.
- Képes az agrárgazdaság tevékenységrendszerének meghatározására, megtervezésére, megszervezésére, működtetésére.
- Képes a meghatározott tevékenységek végrehajtásához szükséges feltételek biztosítására, a megvalósítás folyamatos irányítására és ellenőrzésére, annak szükség szerinti újratervezésére.
- Képes a vezetői tevékenység különböző funkcióinak gyakorlati végrehajtására, a vezetettek motiválására, teljesítményük értékelésére, a felmerülő konfliktusok jogszerű és hatásos kezelésére.
- Képes csoport vagy projekt tevékenységek kialakítására és azok önálló irányítására.
- Az irányított szervezet munkáját (tevékenységét), gyakorlati problémáit tudományos igényességgel és megfelelő módszerekkel elemzi.
- A szervezet munkájának korszerűsítése érdekében képes a változtatás feltételeinek megteremtésére és a változtatás megvalósítására a munkaszervezetek hatékonyságának és egészséget támogató voltának erősítése érdekében.
- Az agrárgazdaságra vonatkozó elemzéseit képes ágazatokon átívelően, összefüggéseiben, komplexen megfogalmazni és értékelni.
- Képes szakterületén magyarul és idegen nyelven írásban és szóban megnyilvánulni, vitában részt venni.
- A szakterület ismeretközvetítési technikáit, magyar és idegen nyelvű publikációs forrásait feldolgozza, értelmezi és munkája során ezeket alkalmazza.
- Képes korszerű informatikai eszközök alkalmazására (adatbáziskezelés, adatelemzés, döntéstámogató rendszerek), szakszerű és hatékony szóbeli és írásbeli kommunikációra.
- Ismereteit szaktanácsadási tevékenysége során alkalmazni képes.
- Képes szakmája hiteles, társadalmilag koherens közvetítésére.
- Képes a mérnöki munka során az egyének és a társadalom egészségét javító-támogató, környezetbarát megoldások előnyben részesítésére
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak, és szakmai gyakorlatainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 300 kredit értékben.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- diplomadolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
- diplomadolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
A záróvizsga átfogó tételeit a szakvezető/ szakkoordinátor a képzésben résztvevő intézetek segítségével határozza meg. A záróvizsga tételi évenként változhatnak. A tételsor kérdései a közgazdaságtudomány, társadalomtudomány, növénytermesztési, kertészeti tudományok és állattenyésztési tudományok témaköreit ölelik fel.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.