Gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak
Gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak
Last modified: 19. September 2024
A képzés célja olyan gazdasági szakemberek képzése, akik közgazdasági, alkalmazott gazdaságtudományi és módszertani ismereteik és a specializációk keretében megszerzett tudásuk birtokában képesek a gazdálkodó szervezetek és intézmények működési folyamatainak és gazdasági kapcsolatainak megismerésére, tervezésére, elemzésére. A gyakorlati tudás és tapasztalat megszerzését követően pedig képesek a gazdálkodói, vállalkozói tevékenységek és folyamatok irányítására, szervezésére. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése
- végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc);
- szakképzettség: közgazdász gazdálkodási és menedzsment alapképzési szakon (Economist in Business Administration and Management).
A képzési idő félévekben: 7 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Dr. Horváth Zoltán egyetemi docens (Szent István Campus)
Képzési helyek:
- Gödöllő (Szent István Campus)
- Budapest (Budai Campus)
Képzés nyelve:
- Gödöllői képzési helyen: magyar, illetve angol
- Budapesti képzési helyen: magyar
Választható specializációk
Választható specializáció
|
Specializáció felelőse
|
Munkarend és képzési hely
|
Ellátási lánc menedzsment |
Dr. Fodor Zita Júlia |
nappali és levelező; Gödöllő, Budapest
|
Üzletviteli menedzser |
Dr. Horváth Zoltán, |
nappali és levelező; Gödöllő, Budapest, |
A specializációra történő felvétel és a szakirányi tanulmányok megkezdésének feltételei a 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben
A Gazdálkodási és menedzsment szakon a specializáció jelentkezések időszaka a mintatanterv szerinti 3. félév vége. Egy-egy szakirány minimum 15 fő elfogadott jelentkező esetén indul az adott évfolyamon. A specializáció maximális létszám a szakfelelős által kerül meghatározásra, de legfeljebb 50 fő.
A specializációra történő jelentkezéseknél a pályázó hallgatók rangsorolásánál figyelembe vett szempontok a Gazdálkodási és menedzsment alapképzési szakon:
- és 2. félév tanulmányi átlaga;
- szakmai gyakorlat, szakmai kötődés (pl. TDK-munka);
A specializációra történő jelentkezéseket a szakfelelős vagy az általa megbízott oktató/oktatók bírálják el. Az elbírálás során rangsort állítanak fel, mely alapján döntenek a specializációra jelentkezők felvételéről, vagy a felvételi kérelem elutasításáról.
A specializációs tanulmányok megkezdésének feltétele, hogy a hallgató a mintatanterv 1-4. félévéből minimum 80 kreditet teljesítsen. A minimum 80 kreditnek a következő tantárgyakat mindenképp tartalmazniuk kell: Mikroökonómia, Üzleti informatika alapjai, Makroökonómia, Gazdaságmatematika, Üzleti statisztika., Vállalatgazdaságtan, Marketing, Vezetés és szervezés alapjai, Számvitel alapjai, Általános és ágazatspecifikus jogi ismeretek, Pénzügytan
A levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.
Gödöllői képzési helyen: péntek délutáni és szombati időpontokban.
Budapest képzési helyen: péntek délutáni és szombati időpontokban.
Szakmai gyakorlat
A vállalati szakmai gyakorlat célja a vállalati működés mélyebb megismerése, bekapcsolódás a vállalati menedzsment tevékenységbe, közreműködés egyes vállalati problémák megoldásában. A IV. éves (7. féléves) szakmai gyakorlat időtartama egybefüggő minimum 13 hét (65 munkanap) maximum 15 hét (75 munkanap) - napi 8 óra. A vállalati szakmai gyakorlat kreditértéke 30 kredit.
A hallgatók a vállalati gyakorlatra - normál ütemezés mellett - a mintatanterv szerinti 6. félév során jelentkeznek. A vállalati gyakorlat megkezdésének feltétele, hogy a már szakirányos hallgató a mintatanterv 5-6. félévéből minimum 30 kreditet teljesítsen.
A gyakorlati hely (fogadó vállalat) felkutatása, gyakorlati időpont egyeztetése alapvetően hallgatói feladat, de a szakvezetés szükség esetén - a széles körű vállalati és szervezeti kapcsolataira alapozva - aktívan és hatékonyan segíti a hallgatókat a megfelelő gyakorlati hely megtalálásában. A gyakorlat helyszínéül termelési, kereskedelmi, mezőgazdasági, élelmiszeripari, szolgáltatói stb. szektor területén működő, lehetőleg profit-orientált, legalább kisméretű vállalat választható, ahol a vállalati működés funkcionális területei, vagy azok egy része szervezetileg már elkülönülten megtalálhatók. A gyakorlat Erasmus keretében vagy saját szervezésben külföldön, illetve hazai nem profit-orientált vállalatnál, szervezetnél is teljesíthető.
A gyakorlat idején a szakfelelős és/vagy az általa megbízott munkatársai a gyakorlati helyek meglátogatásával is segítik a szakmai gyakorlat sikeres lebonyolítását. A hallgató szakmai gyakorlatát a gyakorlat helyszínén az adott szervezet szakembere is segíti/irányítja.
A gyakorlat időtartama alatt a hallgatók (a szokásos módon) kollégiumi ellátást vehetnek igénybe.
A gyakorlatról írásos beszámolót (jelentést) kell készíteni. A beszámoló elfogadása a gyakorlat teljesítésének elismerési feltétele. A beszámolót a szakfelelős háromfokozatú (kiválóan megfelelt (jeles), megfelelt (közepes), nem felelt meg (elégtelen)) értékeléssel minősíti. A sikeresen teljesített vállalati gyakorlat a záróvizsgára bocsátás feltétele.
A beszámoló késedelmes leadása vagy annak el nem fogadása esetén a vállalati gyakorlatot meg kell ismételni.
A munka mellett, levelező munkarendben tanuló hallgatók esetében jellemző, hogy a munkahelyük elfogadható gyakorlati helyszínnek. (Természetesen ilyen esetekben is kell a vállalati gyakorlatra a megadott határidőig jelentkezni, illetve regisztrálni, valamint az írásos beszámolót (és az értékelő lapot) nekik is be kell nyújtaniuk!)
A szakmai gyakorlatra kötelezett hallgató, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 44. § (1) bekezdés a) pontja szerint, a szakmai gyakorlóhellyel kötött hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát. Mivel a szakon az egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama meghaladja hat hetet, ezért a hallgatót a gyakorlat idejére díjazás illeti meg. A díjazás minimális mértékét a Nftv. 44. § (3) bekezdés a) pontja határozza meg, ami legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka. A hallgatói munkadíjat a hallgató számára az Együttműködő Partner fizeti meg. A Nftv. 44. § (3a) bekezdése szerint, a képzési program részeként költségvetési szervnél megszervezett hallgató szakmai gyakorlatra munkaszerződés és díjazás nélkül is sor kerülhet. A Nftv. 44. § (3b) bekezdés szerint, ha a hallgató annál a munkáltatónál végzi a szakmai gyakorlatát, ahol már foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban áll, ott külön hallgatói munkaszerződést nem szükséges megkötni.
A Gazdálkodási és menedzsment alapszakon a vállalati szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményei, a szükséges űrlapok, valamint a vonatkozó határidők az egyetemi e-learning rendszerből, a „7. féléves vállalati gyakorlat - szakvezetői tájékoztató - nappali, levelező - GM BA” című kurzusfelületről tölthetők le.
A gyakorlati ügyekben a szak hallgatói kapcsolattartója:
- magyar nyelvű képzésben: Dr. Turzai-Horányi Beatrix adjunktus (turzai‑horanyi.beatrix@uni‑mate.hu);
- angol nyelvű képzésben: Dr. Schuck-Markó Olga egyetemi adjunktus (olga@uni‑mate.hu).
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
Az alapfokozat birtokában a gazdálkodási és menedzsment alapképzési szakon végzett képes:
- gazdasági tevékenységet, projektet tervezni, szervezni, kisebb vállalkozást, gazdálkodó szervezetet irányítani és ellenőrizni;
- a tanult elméletek és módszerek alkalmazásával tényeket és alapvető összefüggéseket feltárni, rendszerezni és elemezni, önálló következtetéseket, kritikai észrevételeket megfogalmazni, döntés-előkészítő javaslatokat készíteni, döntéseket hozni rutin- és részben ismeretlen - hazai, illetve nemzetközi - környezetben is;
- követni és értelmezni a világgazdasági, nemzetközi üzleti folyamatokat, a gazdaságpolitika és a szakterület szerint releváns, kapcsolódó szakpolitikák, jogszabályok változásait, azok hatásait, ezeket figyelembe veszi elemzései, javaslatai, döntései során;
- a gazdasági folyamatok, szervezeti események komplex következményeinek meghatározására;
- alkalmazni a gazdasági problémák megoldásának technikáit, a probléma megoldási módszereket, ezek alkalmazási feltételeire és korlátaira tekintettel;
- együttműködni más szakterületek képviselőivel;
- projektben, csoportos feladatmegoldásban részt venni, a gyakorlati tudás, tapasztalatok megszerzését követően azokban vezetőként a tevékenységet vezetni, szervezni, értékelni, ellenőrizni;
- a gyakorlati tudás, tapasztalatok megszerzését követően kis- és közepes vállalkozást, illetve nagy gazdálkodó szervezetben szervezeti egységet vezetni;
- a fogalmi és elméleti szempontból szakszerűen megfogalmazott szakmai javaslatot, álláspontot szóban és írásban, magyar és idegen nyelven, a szakmai kommunikáció szabályai szerint prezentálni;
- legalább középszinten szakmai idegen nyelv használatára.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott szakirány/specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
- a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szakdolgozat megvédése;
- szaktárgyi komplex vizsga (A- és B-tételek).
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak a 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
- A-tételek: közgazdasági alapozó ismeretek és üzleti alapozó ismeretek (számvitel, marketing, HR-menedzsment és menedzsment területekről)
- B-tételek: komplex üzleti ismeretek (KKV-menedzsment, termelésmenedzsment, stratégiai és üzleti tervezés, marketingmenedzsment, vállalati jog, valamint a logisztikamenedzsment területekről)
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.