Látványtervezés alapképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Látványtervezés alapképzési szak
Látványtervezés alapképzési szak
Last modified: 23. September 2024
A képzés célja olyan látványtervező szakemberek képzése, akik megszerzett gyakorlati képzőművészeti és ábrázolás technikai alapképzettségük, kultúrtörténeti, művészettörténeti, dramaturgiai, zenetörténeti, pszichológiai, filozófiai és esztétikai ismereteik birtokában képesek a hazai és nemzetközi performatív műhelyekben, mozgóképes (filmes, illetve televíziós) produkciókban, művészeti rendezvények és kiállítások létrehozásában vezető tervező művész irányítása mellett tervezői feladatok megoldására. A végzettek ismerik a színház belső felépítésére, mozgóképes produkciók környezetére és infrastruktúrájára, valamint művészeti rendezvények és kiállítások kivitelezési lehetőségeire, valamint e területek mesterségbeli megvalósítására vonatkozó tudásanyagot. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA);
- szakképzettség: látványtervező (Scenography).
A képzés képzési ideje: 6 félév
Munkarend: nappali
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Bozóki Marianne DLA
Képzés helye: Kaposvár (Kaposvári Campus)
Képzés nyelve: magyar
Választható specializációk
VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ |
SPECIALIZÁCIÓFELELŐS |
MELYMUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSIHELYEKEN HALLGATHATÓ? |
---|---|---|
díszlet- és jelmeztervezés |
Bozóki Marianne DLA |
nappali munkarendben |
díszlet- kiállítás-és arculattervezés |
Herédi Győző |
nappali munkarendben |
díszlet- báb tervezés |
Bozóki Marianne DLA |
nappali munkarendben |
jelmez- és bábtervezés |
Rátkai Erzsébet |
nappali munkarendben |
Specializációra történő felvétel feltételei
A Látványtervezés BA képzésben mindegyik specializáció esetében ugyanaz a felvételi követelmény, elvárás, specializációt a harmadik félévtől lehet választani.
Szakmai gyakorlat
A szakmai gyakorlat a képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott időtartamban a szakképzettségnek megfelelő munkahelyen és munkakörben lehetőséget nyújt a megszerzett tudás és a gyakorlati készségek együttes alkalmazására, az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolására, a munkahely és munkafolyamatok megismerésére, a szakmai kompetenciák gyakorlására. Célja, hogy a hallgatók koncentráltan a képzésükhöz kapcsolódó szakspecifikus területeken dolgozhassanak meghatározott időintervallumon keresztül.
A diplomában foglalt szakmai képzettség feltételeinek biztosításához a képzési terv intézményen kívüli igényeket is támaszt ezeknek két alapvető formája:
- a nyári szakmai gyakorlatok
- és a színházi műhelyek az előadások technikai feltételeit biztosító berendezések és eszközök, kivitelezési lehetőségek gyakorlati megismertetése.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
Az alapfokozat birtokában a látványtervező képes:
- Képes az alkotói gyakorlat során tudatos és kreatív munkára, rutin díszlet, jelmez, vagy báb tervezés szakmai problémáinak azonosítására és megoldására.
- Képes a tudásanyag analízisére, feldolgozására és kezelésére, valamint képes a színház és a mozgókép művészet területén belül kritikai hozzáállást érvényesíteni.
- Magas szintű technikai tudással rendelkezik a színpadi, vagy mozgóképes művészeti látványtervek megvalósításához.
- Hatékonyan képes használni a tevékenysége alapjául szolgáló technikai, anyagi és információs forrásokat, illetve képes a különböző színpadi, vagy mozgóképes látványtervezési munkákkal kapcsolatos elméleti és gyakorlati feladatok megoldására (elemzések, jellemzések, leképzések).
- Képes a színház- és mozgókép-művészet területén, a művészeti események színterein látványtervezési részfeladatok, kisebb megbízások teljesítésére.
- Hatékonyan képes használni az elektronikával segített, többdimenziós módszereket és a korszerű, a technikai fejlődéssel folyamatosan megújuló, intermediális eljárásokat.
- Művészeti tevékenysége során képes más művészeti ágak képviselőivel hatékonyan együttműködni.
- Rendelkezik a vizuális kultúra fogalmainak értő alkalmazásához szükséges képességekkel, a gyakorlati feladatok megoldásához szükséges jártasságokkal és készségekkel.
- Képes a szakmai elvárásoknak megfelelően alkalmazni tudását eltérő intézményes keretek között is, (például kőszínházban, kísérleti színházban, illetve eltérő műfajú és költségvetésű mozgókép-művészeti alkotásoknál).
- Képes a saját alkotásai és felhasználói tekintetében a művészeti tevékenység környezet- és egészségtudatos megszervezésére, ezen belül a megfelelő munkakörnyezet kialakítására, megfelelő anyagok, eszközök megválasztására.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:
- a szak tantervében előírt tantárgyak teljesítése;
- a tanulmányi követelmények teljesítése (a szakdolgozat elkészítésének kivételével);
- a képzési és kimeneti követelményekben előírt 180 kredit megszerzése.
Záróvizsga
A hallgató az alapképzés részeként tanulmányai lezárásaként felkészültsége bizonyítására záróvizsgát tesz. A záróvizsgán a hallgató számot ad a látványtervezéssel kapcsolatos alapvető gyakorlati és elméleti szakmai tudásáról. A hallgató bizonyságot tesz arról, hogy magas szinten képes tervezés-elméleti ismereteit a gyakorlat szolgálatába állítani, képes mindezt tudományos igénnyel készült szaktanulmányban kommentálni és felkészült az alapszak törzsanyagát alkotó ismeretkörök területein.
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat/diplomamunka benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a kiírt három kötelező szigorlat teljesítése;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
A záróvizsga három részből áll:
- diplomamunka;
- szakdolgozat;
- védés.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.