Lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnöki alapképzési szak

Lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnöki alapképzési szak

Last modified: 19. September 2024

A képzés célja olyan lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnökök képzése, akik természettudományi, agrárműszaki és mezőgazdasági technológiai, valamint állattenyésztési ismereteik birtokában képesek a lótenyésztés, a lovassport szervezés területén a tudásukat alkalmazni. Ismerik a lovassport szervezés különböző szervezeti formáit és azok működését. Megfelelő ismeretekkel rendelkeznek ahhoz, hogy tanulmányaikat a mesterképzésben folytassák.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: alapfokozat (bachelor, BSc);
  • szakképzettség: lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnök (Horse Breeding, Equestrian Sport Manager).

A képzés képzési ideje: 7 félév

Munkarend: nappali munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Bokor Árpád egyetemi docens (Kaposvári Campus)

Képzési hely szakkoordinátor: Abayné Dr. Hamar Enikő egyetemi docens (Szent István Campus)

Képzési helyek:

  • Kaposvár (Kaposvári Campus) – nappali munkarend
  • Gödöllő (Szent István Campus) – nappali munkarend

Képzés nyelve: magyar

Választható specializációk

VÁLASZTHATÓ
SPECIALIZÁCIÓ

SPECIALIZÁCIÓFELELŐS

MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSIHELYEKEN HALLGATHATÓ?

Lovasedző

Dr. Vincze Anikó, egyetemi adjunktus

nappali munkarendben; Kaposvári képzési helyen      

Lovassport menedzser

Dr. Gyovai Peter, egyetemi adjunktus

nappali munkarendben; Kaposvári képzési helyen

 

 

 

 

 

 

Specializációra történő felvétel feltételei

Kaposvári Campus

A szakon nem a hallgató választ specializációt, hanem az 1. félév végén - a Lovaglás 1. tantárgy végén esedékes szintfelmérés eredménye alapján történik az egyes specializációkra besorolás.

Tekintettel arra, hogy a Lovaglás 1. kurzus szintfelmérő eredménye alapján történik, ezért a szakon az adott specializációhoz tartozó tantárgyakat a 2. félév tantárgyfelvételi időszakában kell felvenni. Ezt követően a későbbi félévekben a hallgatónak minden esetben a saját specializációjához tartozó tantárgyak kurzusait kell felvenni és teljesíteni.

A specializáció választással kapcsolatos tudnivalók közzététele a tanév időbeosztásában előírt időszakban a NEPTUN TR-ben történik.

A kötelezőn felül második specializáció választására kizárólag az alapképzés képzési idejének feléig van lehetőség, a Hallgatói Térítések és Juttatások Szabályzat 1. sz. mellékletében előírt térítési díj megfizetése mellett.

Szent István Campus: Csak a Lovassport menedzser specializáció elérhető.

 

Szakmai gyakorlat

A szakon a 18/2016. (VIII. 5.) Felsőoktatási szakképzések, az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről, valamint a tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló EMMI rendeletben foglaltak alapján a szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. A szakmai gyakorlat két részből tevődik össze és a szak mintatantervben előírt félévekben kell teljesíteni:

  • az állattenyésztési munkagyakorlatokra az 1-6. félévében kerül sor (nappali munkarendben 1-1 hét/félév), gazdasági állatfajok tenyésztésével, tartásával foglalkozó gyakorlati helyen, minden félévben más-más ágazatban, teljesítése kreditérték nélküli kritériumfeltétel.
  • Az összefüggő szakmai gyakorlat teljesítése a 7. félévben történik, időtartama nappali munkarendben 480 óra (12 hét), levelező munkarendben 160 óra (4 hét). Az összefüggő szakmai gyakorlat a specializáció szerinti szakterületnek megfelelő gyakorlati terepen, azonos gyakorlati óraszámmal megvalósuló képzés.

Az összefüggő szakmai gyakorlat általános célja: az alapképzés 6 szemesztere alatt megszerzett elméleti tudás alkalmazása a mezőgazdasági gyakorlatban, a lótenyésztés, lovassportszervezés, illetve a növénytermesztés különböző ágazataiban. Kiemelt cél a képzési program gyakorlati részéhez kötődő kompetenciák fejlesztése: a gazdálkodás, az üzemszerű működés élethelyzeteiben különböző szakmai problémák felismerése, kezelése, a feladatok önálló megoldása, a gazdálkodás egyes részfolyamatainak, különös tekintettel a különböző technológiák megismerése. Cél továbbá a szakmai tájékozottság elmélyítése, a középszintű vezetői, irányítói feladatok megismerése és gyakorlása, a vezetői- és a kommunikációs képességek fejlesztése.

Az üzemi gyakorlat szervezője és szakmai felügyelője: MATE Kaposvári Campus, Állattenyésztési Tudományok Intézet, Állatnemesítési Tanszék; felelős: Dr. Vincze Anikó, egyetemi adjunktus.

Az üzemi gyakorlat helye: a szakfelelős/szakkoordinátor által elfogadott és a hallgatóknak „kiajánlott” gyakorló hely: gazdaság, üzem, vállalkozás, intézmény.

Az üzemi gyakorlat helyszíni felelőse, irányítója: felsőfokú végzettséggel rendelkező, az akkreditált gyakorló hellyel alkalmazási jogviszonyban álló szakember(ek).

A szakmai (üzemi) gyakorlat részletes tájékoztatójának elérhetősége: NEPTUN TR

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik, munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) a gyakorlat folyamán bármikor ellenőrizheti. A gyakorlatok végén a hallgatók írásos beszámolót (gyakorlati naplót), a duális hallgatók ezen felül az aktuális projektfeladatukról projekt-leírást is készítenek, a duális képzési programjukban előírtak szerint.

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlatok munkatapasztalat beszámításával is teljesíthetők. A korábbi munkatapasztalat beszámítását a szakot gesztoráló intézet Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságánál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat. A Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat szakmai gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a szakfelelős/ szakirányfelelős/ szakmai modulfelelős/ specializációfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet.

A gyakorlati tantárgyak felvételének és teljesítésének követelményeit, valamint a vonatkozó határidőket a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 1. sz. melléklete (Szakmai gyakorlati szabályzat), valamint a tantárgyi követelményrendszer tartalmazza.

A szakmai gyakorlatok részletes követelményei a tantárgyi tematikákban, továbbá a campusok sajátosságai szerinti módon (elektronikus tanulmányi rendszerekben - NEPTUN Meet Street és/vagy Moodle) az aktuális gyakorlati félév elején kerülnek közzétételre.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az alapfokozat birtokában a lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnökök képesek:

  • az agrárgazdaság szereplőinek viselkedését, az agrárium intézményi hátterének formális és informális kapcsolatrendszerét értelmezni, és munkájuk során felhasználni;
  • anyanyelvükön szakterületük tudásanyagának összegző értékelésére, azok szóbeli és írásos közvetítésére szakmai közönség számára is;
  • szakterületükkel kapcsolatos idegen nyelvű információk megértésére, és speciális szakkifejezéseinek aktív alkalmazására;
  • a lótenyésztéssel, lótartással, lovas oktatással foglalkozó egységekben felmerülő feladatok megértésére;
  • az ágazatot érintő technológiai fejlesztések megértésére, befogadására, azok átültetésére a napi munkaszervezésben;
  • a mérnöki munka során az egyének és a társadalom egészségét támogató, környezetbarát megoldások előnyben részesítésére;
  • lovassport menedzser specializáción továbbá képesek a lovasversenyek és egyéb, a lóhoz köthető szakmai rendezvények szervezésre és lebonyolítására; a tenyésztő és nemesítő munka végzésére, a tenyészállatok és a kiképzett sport-, verseny- vagy más használatú lovak szakszerű kezelésére és azok értékesítésére;
  • lovasedző specializáción továbbá képesek a ló-lovas együttesek kiképzésére, lovassportedzések vezetésére, valamint lovak és lovasok versenyre való felkészítésére, azok versenyeztetésre.

 

Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
  • a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.

 

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

  • A záróvizsga kérdések a lótenyésztést, lóhasználatot érintő legfontosabb témakörökből tevődnek össze (tartás, takarmánygazdálkodás, állategészségügy, versenyszervezés, szakági ismeretek, növénytermesztés) és azok komplex jellegű számonkérésére irányulnak, kitérve az adott specializáció sajátosságaira. Ezen kérdéseket az „A” tételsor tartalmazza.
  • Az egyes specializációk ismeretanyaga („B” tétel), amelyből a hallgató szintén egy tételt húz a záróvizsga során. A Gödöllő Campuson folyó, specialzáció nélküli képzésben A „B” tételsor megegyezik az lovassport menedzser specializáció tételsorával.

A hallgató a záróvizsga részeként 1-1 tételt húz a képzés egészéhez és a specializációjához kapcsolódóan.

A záróvizsga témakörök összeállítását a szakfelelős végzi, szükség esetén a tantárgyfelelsők bevonásával, az adott záróvizsgaidőszakban aktuális témakörök a NEPTUN TR-ben kerülnek közzétételre a hallgatók számára.

Az „A” tételsort az érintett tantárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős, a „B” tételsorokat a specializációfelelősök állítják össze minden tanévben.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve