Média design alapképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Média design alapképzési szak
Média design alapképzési szak
Last modified: 23. September 2024
A képzés célja olyan kreatív audiovizuális média designer szakemberek képzése a médiakommunikáció, a szórakoztató- és reklámipar, egyéb művelődési és kulturális területek, a hálózati- és interaktív média, az új-média kutatás, a kiállítási- és prezentációs ipar, az adat-vizualizáció és digitális archiválás, a tudományos- és oktatási ismeretterjesztő, vizualizációs ipar számára, akik képesek alkalmazkodni a médiakommunikáció- és technológia változásaihoz a média designeri feladatokban. Interdiszciplináris tudással rendelkeznek, rugalmasan és változatos módon élnek a folyamatosan megújuló technikai, szoftverhasználati és kreatív lehetőségekkel. Képesek és alkalmasak kreatív teamek tagjaként változatos szerepkörökben dolgozni a médiaipar szegmenseiben. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA);
- szakképzettség: média designer (Media Designer).
A képzés képzési ideje: 6 félév
Munkarend: nappali
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Pecsics Mária DLA, egyetemi docens
Képzés helye: Kaposvár (Kaposvári Campus)
Képzés nyelve: magyar
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
Az alapfokozat birtokában a média designer képes:
- Rutin szakmai problémákat azonosít, és megadott tervezési, alkotói program alapján kreatív szakmai munkát végez.
- Korábban megszerzett tudását és tapasztalatait rendszerezi, feldolgozza és média design tervezői, alkotói tevékenysége során ezeket mozgósítja.
- Tervező, alkotó munkája megalapozásához önállóan végzi az adat- és forrásgyűjtést, ezek eredetiségének meghatározását, szakmai relevanciájuk mérlegelését, elemzését, szintetizálását, kritikai kezelését.
- Tervező, alkotó tevékenysége során alapvető szakmai véleményt alkot koncepciókról, folyamatokról és eredményekről, képes a kritikai gondolkodásra.
- Kreatív, intuitív és analitikus alkotói módszereivel kilép a megszokott keretrendszerekből és új koncepciókat, innovatív megoldásokat fejleszt.
- Kreatív tervező tevékenysége során kiválasztja, és magas szinten alkalmazza a megfelelő eszközt, módszert, eljárást és gyártástechnológiát koncepciói és tervei megvalósításához.
- Képes megítélni saját kompetenciáit, szakmai erősségeit, gyengeségeit, és értékeli, hogy a tervezési, alkotási folyamat során hol van szükség külső kompetencia bevonására.
- Média designeri munkája során együttműködik saját szakterülete, társszakmák és különböző művészeti területek képviselőivel.
- Szakmai tevékenységét, koncepcióit, eredményeit érthetően, kompetensen kommunikálja vizuálisan, verbálisan és írott formában, mind szakmai körben, mind azon kívül, anyanyelvén és egy idegen nyelven, továbbá szakmai álláspontját érvekkel alátámasztva képviseli.
- Rutinszerűen alkalmazza a különböző prezentációs és média-kommunikációs eszközöket és csatornákat.
- Betartatja szakmája etikai és szerzői jogi normáit, továbbá a szakmai elvárásoknak megfelelően alkalmazza tudását eltérő intézményes keretek között is.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:
- a szak tantervében előírt tantárgyak teljesítése;
- a tanulmányi követelmények teljesítése (a szakdolgozat elkészítésének kivételével);
- a képzési és kimeneti követelményekben előírt 180 kredit megszerzése.
Záróvizsga
A hallgató az alapképzés részeként tanulmányai lezárásaként felkészültsége bizonyítására záróvizsgát tesz. A záróvizsgán a hallgató számot ad a média design főbb elméleteivel, koncepcióival, tradícióival, meghatározó múltbéli és jelenkori tendenciáival és diskurzusaival, valamint referencia értékű alkotóival, alkotásaival és eredményeivel kapcsolatos tudásáról. A hallgató bizonyságot tesz arról, hogy magas szinten képes tervezés-elméleti ismereteit a gyakorlat szolgálatába állítani, képes mindezt tudományos igénnyel készült szaktanulmányban kommentálni és felkészült az alapszak törzsanyagát alkotó ismeretkörök területein.
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat/diplomamunka benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a törzsanyag szigorlatainak teljesítése;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
A záróvizsga három részből áll:
- diplomamunka
- szakdolgozat
- védés
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.