Növénygenetika és növénynemesítés szakirányú továbbképzési szak

Növénygenetika és növénynemesítés szakirányú továbbképzési szak

Last modified: 11. February 2025

A szakirányú továbbképzés célja olyan növénygenetikus és növénynemesítő szakmérnökök képzése, akik képesek a növénygenetikai, növénynemesítési kutatási feladatok, valamint a vetőmagtermesztésben jelentkező módszertani, irányítási problémák megoldására, továbbá a növénynemesítési, genetikai, biotechnológiai intézetek kutatóiként elméleti, metodikai feladatok ellátására, hagyományos és molekuláris genetikai, biotechnológiai technikával nemesítési alapanyagok előállítására. A képzés magában foglalja a fajtavizsgálat modern módszereinek bemutatását, a növénynemesítés gazdasági elemzését, jogi vonatkozásainak ismertetését is.

Az oklevélben szereplő szakirányú végzettség: növénygenetikus és növénynemesítő szakmérnök.

A képzési idő: 4 félév

Munkarend: levelező

A képzés finanszírozási formája: önköltséges

Szakfelelős: Dr. Veres Anikó egyetemi docens

Képzési hely: Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve: magyar

Levelező munkarendű képzés sajátosságai: A képzés egyhetes blokkokban folyik két-három alkalommal szemeszterenként (azaz 2-3 x 1 hét / szemeszter).

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A képzettség birtokában a végzett szakmérnökök képesek:

  • A növénygenetikai, növénynemesítési kutatási feladatok, valamint a vetőmagtermesztésben jelentkező módszertani, irányítási problémák megoldására,
  • A növénynemesítési, genetikai, biotechnológiai intézetek és cégek kutatóiként elméleti, metodikai feladatok ellátására
  • hagyományos és molekuláris genetikai, biotechnológiai technikával nemesítési alapanyagok előállítására.
  • A nemesítő intézetekben és a vetőmag előállítás területén alkalmasak új fajták előállítására, a fajtaminősítéssel és fajtavédelemmel kapcsolatos feladatok ellátására.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának teljesítése, és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése (összesen 120).

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A szakdolgozat kidolgozásával a hallgató igazolja, hogy az elsajátított tananyagot önállóan alkalmazni tudja. A szakdolgozat saját vizsgálati, felmérési, elemzési, javaslati és tervi munkarészt tartalmaz.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

Az in vitro androgenezis története, módszerei, jelentősége és alkalmazása a kultúrnövények nemesítésében. A vegetatív mikroszaporítás és kórokozó-mentesítés története, módszerei, jelentősége és alkalmazása. Rovar-rezisztens transzgénikus növény előállítás stratégiái, Bt génre alapozott rovar rezisztens fajták jelentősége és alkalmazása. Herbicid rezisztens transzgénikus növény előállításásának stratégiái; mutáns génre és detoxifikálásra alapozott herbicid rezisztens fajták jelentősége és alkalmazása. Anyagcsere-folyamatok géntechnológiai módosításának stratégiái és eredményei. A hibrid fajták előállításának lépései, hagyományos és új módszerei, problémái és eredményei ön- és idegentermékenyülő növényfajoknál; a transzgénikus hímsterilitás stratégiája, a barstar és barnase génekre alapozott hibrid repce előállítás módszere. A növényi transzformáció módszerei, a transzgénikus növény előállításának folyamata. A növénynemesítés folyamata különböző ön- és idegentermékenyülő növényfajoknál (a nemesítési cél, a nemesítési alapanyag begyűjtése, a genetikai variabilitás növelésének módszerei, a különböző nemesítési módszerek alkalmazása. A növénynemesítés és vetőmagtermesztés kapcsolata. Vetőmagvizsgálati módszerek. Növényfajták állami elismerése. Növényfajták DUS-vizsgálata. Fajtaoltalom. A kísérletek tervezésének lépései, a kísérletek megbízhatóságát befolyásoló tényezők. PCR alapú markerek jellemzése. A MAS fogalma, alkalmazása, perspektívái a növénynemesítésben. A biotikus és abiotikus stressz fokozása hagyományos és új módszerekkel. Mutassa be a génizolálás és a növényi funkcionális genomika legfontosabb módszereit!

A hallgató az adott témakörökből 1 tételt húz.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve