Pénzügy és számvitel alapképzési szak

Pénzügy és számvitel alapképzési szak

Last modified: 19. September 2024

A képzési célja pénzügyi és számviteli szakemberek képzése, akik korszerű, nemzetközi követelményeknek megfelelő közgazdasági műveltséggel, pénzügyi és számviteli alkalmazásokhoz elméleti ténybeli és módszertani ismeretekkel rendelkeznek, képesek az adatok valósághű előállítására, hasznosítására, a tudástőke, mint szervezeti vagyon gyarapítására, a pénzügyi és számviteli rendszerek átlátására, működtetésére, fejlesztésére, stratégiai döntések meghozatalára, korszerű tervezési, gazdálkodási, elszámolási, kontrolling eljárások és módszerek alkalmazására, az intézményi feltételek formálására, nemzetközi, országos és regionális vállalkozások információs rendszerének áttekintésére, működtetésére, fejlesztési céljainak megvalósítását szolgáló helyzetfelmérésre és javaslattételre, az érdekegyeztetési folyamatok koordinálására. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; BSc);
  • szakképzettség: közgazdász pénzügy és számvitel alapképzési szakon (Economist in Finance and Accounting).

A képzés képzési ideje: 7 félév

Munkarend: nappali vagy levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Hágen István Zsombor (Károly Róbert Campus)

Képzési hely szakkoordinátorok:

  • Bringye Bernadett (Budai Campus, Szent István Campus)
  • Parádi-Dolgos Anett (Kaposvári Campus)

Képzési helyek:

  • Budapest (Budai Campus)
  • Gödöllő (Szent István Campus)
  • Gyöngyös (Károly Róbert Campus)
  • Kaposvár (Kaposvári Campus)

Képzés nyelve: magyar

Választható specializációk

VÁLASZTHATÓ
SPECIALIZÁCIÓ

SPECIALIZÁCIÓFELELŐS

MELYMUNKARENDBEN ÉS
KÉPZÉSIHELYEKEN
HALLGATHATÓ?

Pénzügy

Dr. Bringye Bernadett
egyetemi docens

nappali és levelező
munkarendben minden
képzési helyen

Számvitel

Dr. Bringye Bernadett
egyetemi docens

nappali és levelező
munkarendben minden
képzési helyen

 

 

 

 

 

 

 

 

Specializációra történő felvétel feltételei

Pénzügy és számvitel alapképzési szak nappali és levelező munkarendű hallgatói a negyedik félévben választanak specializációt.

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.

A levelező munkarendű képzés tanórái péntek délután és szombati napokon kerülnek megtartásra.

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlatra alapképzésben az adott szak és munkarend mintatantervében/operatív tantervében meghatározott 7. félévben kerül sor, melynek időtartama 14 hét.

A gyakorlati hely megszerzéséről a hallgató gondoskodik.

A képzéshez köthetően a korábbi szakmai gyakorlatok alkalmával megkötött „Együttműködési megállapodás”-ok alapján elérhetőek, azok a gyakorlati helyek, amelyek szakmai gyakorlatra a képzésben részvevő hallgatókat fogadják.

A fogadó intézménnyel a gyakorlat megkezdése előtt „Együttműködési megállapodás”-t köt a MATE, csak ennek megléte esetében kezdhető meg a gyakorlat.

Az alapképzést Campus szinten koordináló oktató számára egy „Gyakorlati jelentkezési lap”-ot is le kell adni, melyet a fogadó intézmény képviselője és a hallgató ír alá.

Mi a teendő külföldi gyakorlat esetén?

Amennyiben Erasmus szakmai gyakorlaton kíván részt venni, és már elnyerte a pályázatot a választott gyakorlati helyre, kizárólag annyi teendője van, hogy kitölti és leadja a „Gyakorlati jelentkezési lap”-ot.

A jelentkezések elbírálása

A jelentkezéseket minden esetben a szakfelelős bírálja el.

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.

A gyakorlat értékelése és elfogadása

A szakmai gyakorlat végén a hallgatók írásos beszámolót „Szakmai gyakorlati napló”-t készítenek, amit a foglalkoztató aláírásával igazol. Külföldi szakmai gyakorlat esetén a beszámolót két nyelven (magyarul és a fogadóhely által elfogadott nyelven) kell elkészíteni. és képzési hely szakkoordinátorának kell benyújtani.

A gyakorlat teljesítését a munkahelyi vezető – a hallgató által készített írásos beszámoló szignálásán kívül – az „Igazolás a gyakorlat teljesítéséről” nyomtatvány kitöltésével, aláírásával igazolja. Ebből a szakmai gyakorlat utolsó napján egy példányt a hallgatónak átad, és ez elengedhetetlen melléklete a „Szakmai gyakorlati napló”-nak.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A munkatapasztalat beszámítását az Intézet Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságnál (TKB) kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat.

A munkatapasztalat alapján teljesített követelmények elismeréséhez a TKB-nak 2-5 oldalas írásbeli beszámoló formájában meg kell bizonyosodnia az ismeretek elsajátításáról. A gyakorlatigényes elméleti, illetve gyakorlati tantárgyak esetén egyénenkénti elbírálás történik, a résztvevők munkáltatója által kiadott foglalkoztatást igazoló dokumentumok vizsgálata alapján.

A munkatapasztalat alapján beszámítható kreditek száma képzésenként legfeljebb harminc kredit. A kérelemhez csatolni kell a munkáltatói igazolást, a munkaköri leírás hiteles másolatát, a 2-5 oldalas írásbeli beszámolót, valamint minden olyan dokumentumot, mely az elismerés elbírálásához felhasználható.

A TKB a kérelem elbírálása során kikérheti a szakfelelős véleményét.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az alapfokozat birtokában a közgazdász pénzügy és számvitel alapképzési szakon képes:

  • gazdasági tevékenységet, projektet tervez, szervez,
  • kisebb vállalkozást, gazdálkodó szervezetet, irányít és ellenőriz
  • a tanult elméletek és módszerek alkalmazásával tényeket és alapvető összefüggéseket tár fel, rendszerez és elemez, önálló következtetéseket, kritikai észrevételeket fogalmaz meg, döntés-előkészítő javaslatokat készít, döntéseket hoz rutin- és részben ismeretlen - hazai, illetve nemzetközi - környezetben is
  • követi és értelmezi a világgazdasági, nemzetközi üzleti folyamatokat, a gazdaságpolitika és a szakterület szerint releváns, kapcsolódó szakpolitikák, jogszabályok változásait, azok hatásait, ezeket figyelembe veszi elemzései, javaslatai, döntései során
  • képes a pénzügyi, befektetési, finanszírozási, beruházási döntések előkészítésére, a hitelkérelmek, pénzügyi tervek, pályázatok készítésére, értékelésére
  • képes a pénzügyi és a számviteli nyilvántartási rendszerek használatára
  • számviteli beszámolókat, pénzügyi kimutatások készít és elemez
  • meg tudja határozni az adó-, illeték-, vám-, jövedék- és társadalombiztosítási kötelezettségeket, valamint el tudja készíteni az ezekhez kapcsolódó bevallásokat
  • számviteli politika, számviteli szabályzatok készítésére képes
  • gazdasági mutatók kiszámítására és azokból következtetések levonására képes
  • idegen nyelven kommunikálni
  • önálló szakirodalmi feldolgozásra

Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
  • a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A 2023/24. tanévig tanulmányaikat megkezdő hallgatóknak:

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A tantárgyi vizsga esetében a hallgató „A” tételsorból és a választott specializációnak megfelelő „B” tételből álló tantárgyi vizsgát tesz.

Az „A” tételsor a képzés során elsajátított összes ismeretkörre fókuszál, a „B” tételsor a specializációnak megfelelő ismereteket tartalmazza.

Amennyiben több specializációt választ a hallgató minden specializációra vonatkozóan kell a „B” tételsorok alapján felelnie.

A 2024/25. tanévtől tanulmányaikat megkezdő hallgatóknak:

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga), amely a pénzügy és számvitel szigorlatok érdemjegyeinek egyszerű számtani átlaga;
  • szakdolgozat védés.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.