Tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzési szak

Tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzési szak

Last modified: 19. September 2024

A képzés célja olyan tájrendező-kertépítő mérnökök képzése, akik ökológiai, műszaki, építészeti technológiai, gazdasági és vezetési ismereteik birtokában felkészültek a táj-, a települések és különböző létesítmények környezetének kertépítési, építési-kivitelezési, rendezési, fenntartási és üzemeltetési feladatainak ellátására, továbbá kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban (mesterképzésen) történő folytatásához.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: alapfokozat (bachelor, BSc);
  • szakképzettség: tájrendező-kertépítő mérnök (Landscape and Garden Engineer).

A képzés ideje: 7 félév

Munkarend: nappali munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges.

Szakfelelős: Dr. Valánszki István egyetemi docens

Képzési hely: Budapest (Budai Campus)

Képzés nyelve: magyar vagy angol

Választható specializációk

VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ

SPECIALIZÁCIÓFELELŐS

MELYMUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSIHELYEKEN
HALLGATHATÓ?                                                                      

Kertépítő

Dr. Sárospataki Máté egyetemi docens

nappali munkarendben, Budapest                             

Tájrendező

Dr. Sallay Ágnes egyetemi tanár

nappali munkarendben, Budapest

Településüzemeltető         

Báthoryné dr. Nagy Ildikó Réka
egyetemi docens           

nappali munkarendben, Budapest

 

 

 

 

 

 

 

 

Specializációra történő felvétel feltételei

A specializációválasztásra a negyedik félév végén kerül sor, amelynek határideje az adott tanévre érvényes – a szenátus által elfogadott – időbeosztásban kerül meghatározásra.

Az alapképzési szakon az a hallgató választhat specializációt, aki a képzés első három féléve alatt mintatantervének: 

  • 0 kreditértékű tárgyak kivételével minden kötelező tárgyát és a választott specializáció által előírt súlyozott tárgyakat teljesítette és 
  • kreditértékkel súlyozott kumulált tanulmányi átlaga legalább 2,5. 

 

Feltételes specializációválasztásra akkor van lehetősége a hallgatónak, ha a legalább 1 kreditértékű kötelező tárgyak közül csak egyetlen tantárgyat nem teljesített, de a tantárgy félévi aláírását megszerezte. Abban az esetben, ha a hallgatónak a (legalább 1 kreditértékű) kötelezően előírt tárgyak közül csak egyet nem sikerült teljesítenie, de ebből a tantárgyból is szerzett félévaláírást, ún. feltételes specializációválasztásra jogosult. A specializációválasztás feltétele, hogy a hallgató a NEPTUN-rendszeren keresztül a TVSZ 92. §-ában meghatározottak szerint méltányossági kérelmet nyújtson be, kérve a specializációválasztás engedélyezését. A kérelmet a jelentkezést megelőzően, vagy azzal egy időben kell benyújtani, azaz a jelentkezéssel nem kell megvárni a méltányossági kérelem elbírálását, ugyanakkor a specializációválasztási jelentkezés csak a méltányossági kérelem pozitív elbírálása után bírálható el.

A Kertépítő, valamint a Településüzemeltető specializáción a jelentkezés leadását szintfelmérő előzi meg.

A Tájrendező specializáción nincs előzetes szintfelmérő, a jelentkezés elbírálása a tanulmányi eredmények alapján történik.

Amennyiben a hallgató egynél több specializációra kíván jelentkezést benyújtani, abban az esetben mindegyik specializáció által előírt szintfelmérőt teljesítenie kell (és előzetesen mindegyikre jelentkeznie kell). Amennyiben a hallgató nem vesz részt a szintfelmérőn, az adott specializációra abban az esetben sem vehető fel, ha a többi specializációra hely hiányában vagy pontszáma alapján nem nyer felvételt. Ebben az esetben legkorábban a következő tanév tavaszán lesz lehetősége specializációválasztásra.

A szintfelmérőkre a jelentkezett hallgatókat a további tudnivalókról a specializációfelelős oktatók az e-learning kurzus felületén tájékoztatják.

A szintfelmérő pótlására különösen indokolt esetben (pl. orvosi igazolással igazolt betegség) az érintett specializáció felelőse adhat engedélyt.

A specializációválasztás részletes szabályairól és specializációnként előírt feltételeiről a hallgatók legkésőbb a specializációválasztás félévében kapnak tájékoztatást az alábbi elérhetőségen: https://tajepiteszet.uni-mate.hu/specializaciovalasztas

Tantervi specialitások

A tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzési szak előtanulmányi rendjénél általános szabály, hogy a több féléves („számozott”) tantárgyaknál a második, illetve ezt követő félévi tantárgy felvételének feltétele a megelőző félév aláírásának megszerzése. A kötelező tantárgyak előfeltételeit a NEPTUN TR-ben a tantárgyleírások tartalmazzák.

Szakmai gyakorlat

A féléves szakmai gyakorlat teljesítése a záróvizsgára bocsátás feltétele.

A szakmai gyakorlatra a mintatanterv szerinti 7. félévében kerül sor, időtartama 12 hét. (6+6+1) ettől eltérni csak a szakfelelős / specializációfelelős engedélyével lehet. A szakmai gyakorlat letölthető egy vagy több fogadóhelyen is. Egy fogadóhelyen való letöltés esetén a kétszer 6 hét időtartamra külön-külön meg kell kötni a hallgatói munkaszerződést.

Előrehozott szakmai gyakorlatot végezhet a hallgató, amennyiben tanulmányai alatt minimum 90 kreditet teljesített. A hallgató ebben az esetben a jelentkezési/kérelem lapja mellé kreditigazolást is lead, melyet kérelmére a Tanulmányi Osztály állít ki számára. (Kérelmezni a Neptun rendszeren keresztül lehet.)

A szakmai gyakorlat tantárgyat a szakmai gyakorlat letöltésének félévében a NEPTUN TR-ben tantárgyként fel kell venni.

A szakmai gyakorlati félév alatt más tantárgyakat csak vizsga (CV) teljesítése céljából vehet fel a hallgató (maximum három CV kurzus), kivételt képez a Szakdolgozat-konzultáció tantárgy 6. féléves kurzusa. (A mintatanterv szerinti 6. féléves tantárgy a 7. félévben csak a tantárgyfelelős engedélyével indítható. A kurzus megnyitásához a hallgatónak elektronikusan kérelmet kell benyújtania a BCTO felé, melynek leadási határideje a mindenkori szakmai gyakorlatra való jelentkezés határidejével egyezik meg.)

A szakmai gyakorlat helyszíne

A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:

  • az Intézet által felajánlott gyakorlati helyeken;
  • a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
  • Erasmus szakmai gyakorlati helyen.

A tájrendező és kertépítő mérnök hallgatóknak a gyakorlatot kivitelező és/vagy fenntartó vállalatoknál, önkormányzatoknál, természetvédelmi intézményeknél stb. kell eltölteniük. Tervezőirodai munkakörben max. 6 hetet tölthet a hallgató.

A szakmai gyakorlat időpontja

  1. A szakmai gyakorlat pontos időpontja az aktuális tanévre érvényes időbeosztásban van feltüntetve.
  2. A szakmai gyakorlatot teljesíteni kizárólag az időbeosztásban megjelölt időszak alatt lehet.

A fogadóhely fizetési kötelezettsége

A fogadóhely fizetési kötelezettségével kapcsolatos információkat a 4.3.13. Szakmai gyakorlat fejezet tartalmazza.

A jelentkezések elbírálása

A jelentkezéseket minden esetben a specializációfelelős, specializációval nem rendelkező képzés esetén a szakfelelős bírálja el. Egyéni gyakorlati hely választása esetén a jelentkezéseket korábbi határidővel kell benyújtani, hogy a kérelem esetleges elutasítása esetén a hallgatónak legyen lehetősége az Intézet által felajánlott gyakorlati helyek közül választani.

Szerződéskötés

Amennyiben a hallgató az Intézet által felajánlott helyek valamelyikén fogja a szakmai gyakorlatát teljesíteni, arra külön szerződést nem szükséges kötni, mivel az összes fogadóhely az Intézettel a gyakorlati képzésre vonatkozó együttműködési megállapodással rendelkezik. Amennyiben a hallgató egyéni helyen tölti a gyakorlatát, akkor a gyakorlat megkezdése előtt meg kell kötni a hallgató szakmai gyakorlatára vonatkozó együttműködési megállapodást. A megállapodást a fogadóhely általi aláírás után az egyetemi aláírás céljából a specializáció szerinti tanszéken, specializáció nélküli képzés esetén a szakfelelős szerinti tanszéken kell leadni! Aláírás után a fogadóhelyet illető példányok postai úton megküldésre kerülnek.

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.

A gyakorlat értékelése és elfogadása

A szakmai gyakorlat végén a hallgatók írásos beszámolót készítenek, amit a foglalkoztató aláírásával igazol. Külföldi szakmai gyakorlat esetén a beszámolót két nyelven (magyarul és a fogadóhely által elfogadott nyelven) kell elkészíteni.

A gyakorlat teljesítését a munkahelyi vezető az „Igazolás és értékelés a gyakorlat teljesítéséről” kitöltésével, aláírásával igazolja. Ebből a szakmai gyakorlat utolsó napján egy példányt a hallgatónak átad.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságnál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat.

Az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat szakmai gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a specializációfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet.

A tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzési szak szakmai gyakorlat tájékoztató elérhetősége: https://tajepiteszet.uni-mate.hu/szakmai-gyakorlat-alapk%C3%A9pz%C3%A9s

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az alapfokozat birtokában a tájrendező-kertépítő mérnökök képesek:

  • a rutin szakmai problémák azonosítására, azok elméleti és gyakorlati szintű feltárásához szükséges nyomtatott és elektronikus szakirodalmi források önálló feldolgozására, az analitikus és szintetikus gondolkodásra és az adekvát értékelésre;
  • szakmailag megalapozott véleményt alkotni az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazhatóságáról;
  • a táj- és kertépítészet, valamint a településüzemeltetés szakterületi szereplőinek viselkedését, intézményi hátterének formális és informális kapcsolatrendszerét értelmezni és azt munkájuk során felhasználni;
  • feladatait kreatívan, vizuális kifejezőkészséggel, gyakorlattal és kultúrával megoldani;
  • szakterületén átlátni a szakmai előrelépéshez szükséges feltételrendszert, és így megtervezni életpályáját;
  • eljárások megtervezésére, lebonyolítására, erőforrások elosztására, szakmai döntéseket megalapozó javaslatok kidolgozásában való részvételre, következtetések levonására;
  • a szakterületre vonatkozó ismeretek és módszerek alapján részletes elemzésre, alapvető összefüggések feltárására;
  • szakterületével kapcsolatos idegen nyelvű információk megértésére és speciális szakkifejezéseinek aktív alkalmazására;
  • az írásbeli és szóbeli kommunikációt segítő eszközök hatékony alkalmazására;
  • a tevékenységének környezet- és egészségtudatos módon való megszervezésére, végzésére, az egészséget támogató megoldások előnyben részesítésére.

Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
  • a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A szakon a szakmai komplex vizsga a képzés kötelező tantárgyai ismeretanyagából, valamint a választott specializáció ismeretanyagából áll.

Az évente aktualizált záróvizsga tételsort a záróvizsga előtt legkésőbb 30 nappal a záróvizsgázó hallgatók részére az Oktatási Igazgatóság honlapján közzé kell tenni (https://oig.uni-mate.hu/zarovizsga-tetelek).

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve