Energiagazdálkodási szaktanácsadó/szakember szakirányú továbbképzés - MATE Oktatási Igazgatóság
FőEnergiagazdálkodási szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzési szakcím
Energiagazdálkodási szaktanácsadó/szakember szakirányú továbbképzés
Utolsó frissítés: 2025 március 27.
A képzés célja a természettudományos és műszaki alapképzésben diplomát szerzett szakemberek ismereteinek gyarapítása az energiafelhasználó területen, mellyel a felhasználás hatékonyságának, a felhasználási szokások alakításában, a megfelelő vételezési és energiahordozó választási, valamint a legcélszerűbb mérési ellenőrzési, szabályozási lehetőségek kiaknázásával a leghatékonyabb energiafelhasználást tudják kínálni. Az energiafelhasználás hatékonyságának javítása, valamint a legkedvezőbb energiahordozók választásának kérdésében valamennyiünk jövője szempontjából kell eljárni, és ismerni kell a javasolt megoldások szélesebbkörű környezetvédelmi összefüggéseit is. A tananyagban kiemelten nagy hangsúlyt kap a megújuló energiaforrások alkalmazásának kérdése, mely a még energetikában is jártas szakemberek számára is új ismeretet jelenthet.
Az oklevélben szereplő szakirányú végzettség:
- mérnök alapképzettséggel rendelkezők esetében, szakmérnök,
- mérnök alapképzettséggel nem rendelkezők esetében, szakember
A képzés képzési ideje: 4 félév
Munkarend: levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: önköltséges
Szakfelelős: Dr. Schrempf Norbert egyetemi docens
Képzési hely: Gödöllő
Képzés nyelve: magyar
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A levelező képzés 1-4. félévi tantárgyi modulok – gyakorlati jegy vagy írásbeli és/vagy szóbeli vizsgával zárul. A szakdolgozat készítésére a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzatában foglaltak az érvényesek. A szakdolgozat készítéséhez önálló félévet nem rendelünk, az része a 4 szemeszteres képzésnek.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A képzés során elsajátítottak alapján a végzett hallgatók képesek lesznek a különböző, elsősorban az energiagazdálkodással kapcsolatos feladatokat felismerni, a felmerülő problémákat detektálni, elemezni és a problémamegoldásban aktívan részt venni. A képzésben oktatott ismeretek alkalmassá teszik a résztvevőket egy energetikai rendszer komplex, átfogó megismerésére, ezáltal a rendszer működtetésével és fejlesztésével kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolására, az energetikai rendszer működését fenntartó feladatok tervezésére. Felsőfokú szakismereteik birtokában alkalmasak lesznek olyan munkakörök betöltésére, ahol az energiagazdálkodással kapcsolatban felmerülő feladatokat kell megoldani, akár a források feltárása/racionalizálása, a veszteségek elemzése- és felhasználása, kivitelezési és ellenőrzési munkáinak irányítása, kutatás-fejlesztési feladatok ellátása. Alkalmasak energiagazdálkodással kapcsolatos projektek kidolgozásában, koordinálásában, megvalósításában való részvételre, végrehajtói munkakörök betöltésére, illetve kellő gyakorlati idő elteltével ezen programok vezetésére. A végzettséggel elhelyezkedési lehetőség nyílik a kormányzati, önkormányzati és vállalati szektor energiagazdálkodással kapcsolatos területein, szervezési, tanácsadói, döntés-előkészítési munkáiban.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának teljesítése, összesen 120 kredit értékben.
Záróvizsga
A szakon a záróvizsga a szakdolgozat védés.
A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása és a bírálók által történő elfogadása
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat bizottság előtti ismertetése és védése.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.