Felszámolási és vagyonfelügyeleti specialista szakirányú továbbképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Felszámolási és vagyonfelügyeleti specialista szakirányú továbbképzési szak
Felszámolási és vagyonfelügyeleti specialista- szakközgazdász szakirányú továbbképzési szak
Utolsó frissítés: 2025 február 24.
A képzés célja fizetésképtelenségi, illetve cégmegszüntetési eljárásban –
szerkezetátalakítási eljárás, csődeljárás, felszámolás, végelszámolás, kényszertörlési eljárás közreműködő szakemberek képzése.
- A fizetésképtelenségi szakértőknek munkájuk, döntéseik során számos jogterülethez kapcsolódó ismeretet kell alkalmazniuk. Egy-egy döntésnek egyszerre lesznek, vagy lehetnek munkajogi, adójogi, kártérítési, cégjogi vagy akár büntetőjogi következményei.
- A képzés során átadásra kerülő ismeretek a célja, hogy a szakon végzett fizetésképtelenségi szakértők képesek legyenek szakmailag megalapozott döntéseket hozni és lássák a döntések összefüggéseit, vagy tisztába legyenek a döntések elmaradásának vagy a hibás döntések következményeivel.
- Az elméleti ismeretek átadása mellett hangsúlyos az egyes jogintézmények, adószabályok, számviteli szabályok gyakorlati érvényesülésének, az esetleges szabályozási anomáliák, ellentmondások bemutatása.
- A képzés jól hasznosítható ismereteket nyújt a követeléskezelés és hitelezés területén dolgozók számára is.
A képzésben megszerezhető szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- a gazdaságtudományi képzési terület alapszakjain (korábban főiskolai végzettség), megszerzett (közgazdász) illetve mesterszakjain (korábban egyetemi végzettség) megszerzett (okleveles közgazdász) oklevéllel rendelkezők esetében: felszámolási és vagyonfelügyeleti szakközgazdász;
- a gazdaságtudományi képzési területen kívüli alapszakon (korábban főiskolai végzettség), illetve mesterszakon (korábban egyetemi végzettség) megszerzett oklevéllel rendelkezők esetében: felszámolási és vagyonfelügyeleti specialista.
- A felszámolási és vagyonfelügyeleti szakközgazdász és a felszámolási és vagyonfelügyeleti specialista szakképzettség között a bemeneteli követelményekben van különbség, egyebekben a képzés tartalma, követelmények megegyeznek.
A képzés képzési ideje: 4 félév
Munkarend: levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: önköltséges
Képzési hely: Budapest (Budai Campus)
Képzés nyelve: magyar
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A képzésre kéthetente pénteki és szombati napokon, félévenként – a félév tantárgyaitól függően - 7- 8 hétvégén kerül sor.
Szakmai gyakorlat
A képzésben résztvevő hallgatók rendelkeznek felsőfokú végzettséggel és jellemzően hosszabb idejű munkatapasztalattal, számosan közülük vezető beosztásban vannak. A fentiekre tekintettel végzettség megszerzésének külön gyakorlat elvégzése nem követelmény.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A képzésen résztvevők képesek lesznek a vállalkozásokkal és egyéb gazdálkodó szervezetekkel szembeni szerkezetátalakítási, csőd- és felszámolási és végelszámolási eljárások során szakmailag sokoldalúan megalapozott döntéseket hozni és a folyamatok egésze során meghatározó szerepet betölteni. A képzés gyakorlatorientált jellegű ennek megfelelően a hallgatók a tantárgyak ismeretkörébe tartozó hatályos szabályozás gyakorlatban történő alkalmazását ismerik meg.
A képzésen szerezhető oklevél a csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény. 27/C § (1) bekezdés szerinti felszámoló-biztosi tevékenység ellátásához előírt szakirányú szakképzettséget biztosít.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának és a diplomadolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- diplomadolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
- diplomadolgozat-védése.
Szaktárgyi komplex vizsga:
A hallgató a Záróvizsga Bizottság jelenlétében húzott szakmai tételekből vizsgázik. Ennek során a Záróvizsga Bizottság felteszi kérdéseit, amelyekre a hallgató válaszol.
A diplomadolgozat megvédése
A hallgató ppt prezentáció keretében ismerteti a diplomadolgozat főbb megállapításait, eredményeit. A Záróvizsga Bizottság ezután teszi fel a diplomadolgozat védésével kapcsolatos kérdéseit. A diplomadolgozat ötfokozatú érdemjegyét a bírálók véleménye és az általuk javasolt érdemjegy figyelembe vételével a dolgozat bemutatása és a védésével kapcsolatos kérdésekre adott válaszok alapján állapítja meg a bizottság.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
A szaktárgyi komplex vizsga 20 témakörre bontott „A” és „B” kérdésből áll. A kérdések a szakhoz kapcsolódó specifikus ismereteket (általános fizetésképtelenségi jogi ismeretek, végrehajtási jog) és módszertani ismereteket (Fizetésképtelenségi eljárások informatikai támogatásának alapjai, Megszűntetési eljárások módszertana, Nyilvántartás és könyvvezetés a felszámolásban) fogják át.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.
A képzés tanterve