Gépipari automatizálási szakember szakirányú továbbképzési szak

Gépipari automatizálási szakember- szakmérnök szakirányú továbbképzési szak

Utolsó frissítés: 2025 február 17.

A képzés célja olyan gépipari automatizálási szakmérnökök képzése, akik alkalmasak gépek és gépészeti berendezések, ipari mechatronikai rendszerek és folyamatok tervezésére, modellezésére, szimulációjára, megvalósítására, üzemeltetésére és fenntartására, új technológiák, módszerek és eszközök ipari bevezetésére, illetve alkalmazására. Ebbe a körbe értendő a felsoroltakhoz tartozó műszaki fejlesztés, kutatás és tervezés bonyolult feladatainak ellátása a munkaerőpiac igényei szerint. A képzés kellő mélységű gyakorlati és azt támogató elméleti ismeretet nyújt ezeknek a tudásszinteknek az átadására is. Kifejezett cél a meglévő elméleti és gyakorlati tudást kiegészíteni olyan magas szintű mérnöki gyakorlati ismeretekkel, amelyek révén a mérnökök jelentős magabiztosságot szereznek komplex gyártósorok, gyártórendszerek, egyedi célgépek és automatizált berendezések fejlesztésében és üzemeltetésében és nem utolsó sorban elsajátítják az ehhez tartozó szabványos nyelvezetet a berendezések dokumentációinak szakszerű és analitikus értelmezéséhez.

A képzés módja a képzés gyakorlati műhely körülmények között történik, aminek során minden egyes tantárgy jelentős mennyiségű gyakorlati feladatot tartalmaz, amit a hallgatók részben kisebb csoportmunkában, részben egyedileg oldanak meg, elsősorban az erre a célra fejlesztett, ipari elemekből összeállított oktató berendezéseken. A projektfeladatok és a szakdolgozat témák személyre szabott módon kerülnek megfogalmazásra és figyelembe veszik a hallgató ipari hátterének sajátosságait, az ott megoldandó feladatait.

A képzés fő területe olyan automatizálási – folyamatirányítási szakirányú továbbképzés, mely során a hallgatók gyakorlatorientáltan sajátítják el a tervezés, gyártás, üzemeltetés és hibadiagnosztika területén használatos legkorszerűbb csúcstechnikai-technológiai módszereket, eszközöket, azok alkalmazását és legfontosabb összefüggéseiket.

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: gépipari automatizálási szakmérnök.

A képzés képzési ideje: 2 félév

Munkarend: levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: önköltséges

Szakfelelős: Dr. Jánosi László egyetemi tanár

Képzési hely: Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve: magyar

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tantervben az ismeretek nem épülnek egymásra, egymástól függetlenül elsajátíthatók. Az ismeretek elsajátításához szükséges alapismereteket a hallgatóknak a felvétel alapjául szolgáló előképzettség megszerzése során kellett elsajátítaniuk. Intenzív, kontaktórás oktatás egyéni felkészüléssel kiegészítve.

Kontaktórák havonta két alkalommal, kéthetente két nap (péntek, szombat), napi átlag 7-8 órában.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok:

  • automatizált gépek, berendezések, mechatronikai eszközök gyártásához és üzemfenntartásához kapcsolódó ismeretek,
  • csúcstechnológiai körökhöz tartozó vezérlési és szabályozási ismeretek,
  • a korszerű érzékelők, aktuátorok és azok alkalmazásának ismerete,
  • az új gyártási és üzemfenntartási technológiák, valamint mindezen tevékenységhez tartozó környezetvédelmi problémák és azok megoldásainak ismerete,
  • a hibafeltárás, hibadiagnosztika új eljárásai,
  • az informatika alkalmazása a felsorolt területeken.

A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben és tevékenységrendszerben: az elsajátított ismeretek, valamint a megszerzett végzettség a gépipari jellegű gyártástervező, gyártó és üzemfenntartó mérnökeinek, továbbá valamennyi termelőüzem üzemfenntartó mérnökeinek a tevékenységi körében, illetőleg a szakközépiskolák szaktanárainak továbbképzésében is használhatóak.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

A hallgatók 3 kollokvium teljesítésével, 8 gyakorlati jegy és 3 aláírás megszerzésével tesznek eleget a képzés követelményeinek.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga;
  • szakdolgozat védés.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve