Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak
Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak
Utolsó frissítés: 2024 szeptember 18.
A képzés célja olyan gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnökök képzése, akik képesek a termeléssel, szolgáltatással, szaktanácsadással összefüggő szervezési és irányítási feladatok ellátására. Az elsajátított ökonómiai, menedzsment, regionális és térségi ismeretek birtokában, ökológiai szemléletük alapján képesek a munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelő szakmai munka végzésére, és ismereteiket a térségfejlesztés szolgálatába tudják állítani. A szakon végzettek kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés egyetemi, második ciklusban történő folytatásához.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: alapfokozat (bachelor, BSc);
- szakképzettség: gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök (Rural Development Engineer).
A képzés képzési ideje: 7 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Dr. Káposzta József egyetemi tanár (Szent István Campus)
Szakfelelős-helyettes: Dr. Péli László egyetemi docens (Szent István Campus)
Képzési hely szakkoordinátorok:
- Koncz Gábor egyetemi docens (Károly Róbert Campus)
- Bali Lóránt egyetemi docens (Georgikon Campus)
- Szabó Kinga egyetemi docens (Kaposvári Campus)
- Egri Zoltán egyetemi docens (Szarvasi Campus)
- Péli László egyetemi docens (Révkomárom képzési hely)
- Bánhegyi Gabriella egyetemi docens (Székelyudvarhely képzési hely)
Képzési helyek:
- Gödöllő (Szent István Campus)
- Keszthely (Georgikon Campus)
- Kaposvár (Kaposvári Campus)
- Gyöngyös (Károly Róbert Campus)
- Szarvas (Szarvasi Campus)
- Komárno (Szlovákia)
- Székelyudvarhely (Románia)
Képzés nyelve: Minden képzési helyen magyar.
Választható specializációk
VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ | SPECIALIZÁCIÓFELELŐS | MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSI HELYEKEN HALLGATHATÓ? |
---|---|---|
Regionális és vidékfejlesztési | Dr. Káposzta József egyetemi tanár | nappali és levelező munkarendben, Gödöllő, Szarvas, Gyöngyös és Révkomárom képzési helyen |
Helyi gazdaságfejlesztő | Dr. Kovács Ernő egyetemi docens | nappali és levelező munkarendben, Keszthely és Székelyudvarhely képzési helyen |
Vállalatgazdálkodási és szervezési |
Horváthné Dr. Kovács Bernadett egyetemi docens | nappali és levelező munkarendben, Kaposvár képzési helyen |
Vidéki turizmus | Dr. Lőke Zsuzsanna egyetemi docens | nappali és levelező munkarendben, Kaposvár, Keszthely, Gyöngyös, Gödöllő, Szarvas képzési helyen |
Specializációra történő felvétel feltételei
A specializációválasztásnak nincsenek külön feltételei.
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.
- Gödöllő, Gyöngyös, Kaposvár, Keszthely, Szarvas, Révkomárom képzési helyen: péntek és szükség szerint szombatonként.
- Székelyudvarhely képzési helyen: péntek (16 órától), szombat egész nap.
Székhelyen kívüli, határon túli képzés
Komárno (Szlovákia)
A határon túli gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzés tanterve, tantárgy struktúrája, követelményrendszere megegyezik a hazai nappali képzéssel.
Konzultációs központ: Selye János Egyetem.
A konzultációs központ biztosítja a helyet az oktatás megtartására, ahol oktatási eszközökkel felszerelt tantermek, tantárgyi szemléltető anyagok, szakkönyvtár, olvasóterem, számítógép terem áll rendelkezésre. A helyi konzultációs tanárokat az adott egyetemről vonjuk be az oktatásba. A konzultációs órák felét részét a helyi konzulens tanárok tartják. A tanterv alapján előírt tantárgyak oktatását a Selye János Egyetem oktatói, a MATE adott intézetéből kijelölt kiutazó és online formában dolgozó oktatók irányítják. A konzultációk és a tantárgyi vizsgák ideje, formája megegyezik a hazai nappali képzés rendszerével.
Székelyudvarhely (Románia)
A határon túli gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzés tanterve, tantárgy struktúrája, követelményrendszere megegyezik a hazai levelező képzéssel.
Konzultációs központ: Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK).
A konzultációkat részben a MATE oktatói, részben helyi szakemberek tartják, mindkét esetben a tárgyfelelősök által meghatározott tartalommal. Adott tárgy oktatása egy adott hétvégén történik meg (péntek-szombat), ez azt jelenti, hogy minden évfolyam csak egyetlen tárgyat tanul az adott héten. Az oktatásszervezésnél előnyt élveznek a tanítást kiutazással, helyszíni személyes jelenléttel vállaló kollégák, de természetesen lehetőség van a videókonferenciás távoktatás tartására is. A helyi sajátosságokhoz való alkalmazkodás érdekében törekszünk a helyi szakemberek bevonására.
Szakmai gyakorlat
15 hét vállalati-üzleti gyakorlat 75 nap (520 óra) célja, a képzési rendszerben tanult elméleti és gyakorlati ismeretek alkalmazása, bekapcsolódás a vállalat, intézmény, szervezet menedzsmenti tevékenységébe, közreműködés egyes problémák megoldásában, szakmai gyakorlati tapasztalatok szerzése a választott szakirány területén. Ezen gyakorlat esetében a hallgatók a képzéshez szorosan kapcsolódó szakmai vállalkozásnál, hivatalban, intézményben végeznek szakmai munkát, ahol bekapcsolódnak a működés különböző folyamatainak munkáiba. A gyakorlat végén szakmai gyakorlati naplót készítenek, ami beszámoló keretén belül kerül elfogadásra.
A gyakorlat nappali munkarendben
A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:
- a MATE által felajánlott gyakorlati helyeken;
- a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
- Erasmus szakmai gyakorlati helyen.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
Az alapfokozat birtokában a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnökök képesek:
- Képesek a vidékfejlesztés és az agrárium területén önálló szakmailag megalapozott álláspont kialakítására és annak átadására.
- Képesek a gazdaság, a vidékfejlesztés, az agrárium és a környezetvédelem területén komplexen átlátni a szakmai előre lepéshez szükséges feltételrendszert.
- Képesek vidékfejlesztési programok megtervezésére, lebonyolítására, erőforrások elosztására, szakmai döntéseket megalapozó javaslatok kidolgozásában való részvételre, következtetések levonására, nemcsak operatív szinten.
- Ismerik, értik és alkalmazzák a környezet és természet megóvásának alapelveit, azok vidékfejlesztéssel kapcsolatos előírásait.
- Képesek a vidékfejlesztéssel és a hozzá kapcsolódó gazdasági kérdésekkel kapcsolatos idegen nyelvű információk megértésére, és speciális szakkifejezéseinek aktív alkalmazására.
- Képesek az írásbeli és szóbeli kommunikációt segítő eszközök hatékony alkalmazására, felismerik az IT nyújtotta lehetőségek használatának előnyeit és hátrányait, ha szükséges, képesek ezek tudatos és szakszerű használatára.
- Képesek a vidékfejlesztéshez kapcsolatos gazdasági feladatok ellátására és az ehhez szükséges informatikai (adatbázis kezelés, programalkalmazás) ismeretek alkalmazására.
- Képesek az emberi egészséget, az élelmiszerlánc-biztonságot támogató, környezetbarát megoldások előnyben részesítésére.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
- a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szaktárgyi komplex vizsga (A -kötelező tárgyakból, B tétel -specializációs tárgyakból);
- szakdolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A szakon tanulmányaikat befejező hallgatók a kötelező szaktárgyak ismeretanyagából és az egyes specializációk ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát:
- A szaktárgyi komplex vizsga („A” tételek) tárgyainak teljes kreditértéke 18-24 kredit, amely lefedi a közgazdaság, a regionális gazdaság, az agrárgazdaság, a vidékfejlesztés, a projekttervezés és a szakigazgatás szakmai törzsanyagát. A vizsga során a hallgató egy tételt húz a tételsorból.
- Az egyes specializációk ismeretanyaga („B” tételek) 15 kredit értékű, amelyből a hallgató szintén egy tételt húz a záróvizsga során.
Az „A” tételsort az érintett tárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős, a „B” tételsorokat a specializáció felelős bevonásával az adott képzési hely szakkoordinátora állítja össze minden tanévben.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.