Gazdaságinformatikus alapképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Gazdaságinformatikus alapképzési szak
Gazdaságinformatikus alapképzési szak
Utolsó frissítés: 2024 szeptember 19.
A képzés célja olyan informatikusok képzése, akik megszüntetik a kommunikációs szakadékot a programozók és a program üzleti megrendelője, valamint a gazdasági szakemberek között. Egy sikeres vállalkozás hátterében manapság mindig van egy gazdaságinformatikus, aki ismeri az informatika által nyújtott lehetőséget, az eszközrendszert, ugyanakkor tisztában van az üzleti életben felmerülő lehetséges problémákkal, ismeri azok megoldási lehetőségeit. Alkalmas a problémák megoldására.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: alapfokozat (bachelor, BSc);
- szakképzettség: gazdaságinformatikus (Business Informatics Engineer).
A képzés képzési ideje: 7 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Dr. Zörög Zoltán egyetemi docens (Károly Róbert Campus)
Képzési hely szakkoordinátor: Dr. Barna Róbert egyetemi docens (Kaposvári Campus)
Képzési helyek:
- Gyöngyös (Károly Róbert Campus)
- Kaposvár (Kaposvári Campus)
Képzés nyelve: magyar
Választható specializáció
VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ |
SPECIALIZÁCIÓFELELŐS |
MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSI |
Big Data |
Dr. KovácsEndre László, |
nappali és levelező |
Specializációra történő felvétel feltételei
A specializáció választásának nincsenek feltételei. A választásra a tanulmányok 4. félévében van lehetőség a tanév időbeosztásában meghatározott határidőig. Egy-egy specializáció akkor indítható, ha arra minimum 5 fő jelentkezik, 5 fő alatt specializáció indítása nem engedélyezhető. Amennyiben a specializáció indításához nincs elegendő jelentkező, a specializációs tantárgyak 40 kredites mennyiségét a hallgatónak az adott félévekben indított, érdeklődési körének megfelelő kötelezően- és szabadon választható tárgyak közül kell teljesíteni.
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.
Gyöngyös képzési helyen: a hallgatók tanóráira heti rendszerességgel pénteki és/vagy szombati napokon kerül sor.
Kaposvár képzési helyen: a hallgatók tanóráira heti rendszerességgel pénteki és/vagy szombati napokon kerül sor.
Szakmai gyakorlat
A szakmai gyakorlatra alapképzésben az adott szak és munkarend mintatantervében, az aktuális időbeosztás figyelembevételével a 7. félévben kerül sor. Alapképzésben nappali munkarendben a szakmai gyakorlat egyéni vagy csoportmunkában erre alkalmas szervezetnél, vagy a felsőoktatási intézményi gyakorlóhelyen teljesítendő legalább nyolc hétig tartó, 320 igazolt munkaórát tartalmazó projekt-struktúrájú gyakorlat.
Amennyiben a hallgató egyértelműen igazolja, hogy az általa végzett munkahelyi tevékenység során teljesülnek a szakmai gyakorlat követelményei is, akkor a hallgatónak nem kell az összefüggő gyakorlaton külön részt vennie.
A szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményeit a Hallgatói Követelmény Rendszer (HKR) III.1 Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) 1.sz. melléklet Szakmai gyakorlati szabályzat tartalmazza. A szakmai gyakorlat teljesítésével kapcsolatos útmutató a Károly Róbert Campus Tanulmányi Osztályának oldalán található.
A gyakorlat nappali munkarendben
A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:
- a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
- a campus által felajánlott gyakorlati helyeken;
- Erasmus szakmai gyakorlati helyen.
A gyakorlati szabályzat alapján először mindenkinek mérlegelnie kell, hogy tud-e saját magának gyakorlati helyről gondoskodni, vagy az egyetem által felkínált helyek valamelyikét kívánja igénybe venni.
Amennyiben saját gyakorlati helyet választ, a gyakorlóhely megfelelőségét a szakfelelőssel/szakkoordinátorral szükséges egyeztetni e-mailben vagy szóban. A szükséges dokumentumok (szerződés, együttműködési megállapodás stb.) a korábban említett útmutatóban megtalálhatók mellékletként.
A gyakorlat alatti kötelezettségek
A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.
A gyakorlat értékelése és elfogadása
A szakmai gyakorlat végén a hallgatók az útmutatóban foglaltak szerinti írásos szakmai beszámolót készítenek, amit a foglalkoztató aláírásával igazol. A beszámolót, a gyakorlat teljesítéséről szóló igazolásokat a szakfelelős/szakkoordinátor fogadja el és értékeli.
A gyakorlat levelező munkarendben
Levelező munkarendben 240 munkaórát kell igazolni.
Munkatapasztalat beszámítás
A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A munkatapasztalat elismerésével történő szakmai gyakorlat alóli felmentés külön kérelem alapján történhet a NEPTUN TR-ben. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat. A kérelemhez szükséges dokumentumokat a szakmai gyakorlati útmutató tartalmazza.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
Az alapfokozat birtokában a gazdaságinformatikusok képesek:
- az elsajátított informatikai eljárások és módszerek segítségével képes valós üzleti, szervezeti körülmények között az alkalmazások működési feltételeinek feltárására, előnyök, veszélyek, kockázatok mérlegelésére és kommunikációjára.
- az üzleti és informatikai szakemberekkel együttműködve, a leghatékonyabb IT-megoldások felhasználásával gazdasági problémák megoldási változatainak elkészítésére, informatikai támogatás, fejlesztés kezdeményezésére, végrehajtására.
- adatbázisok menedzselésével kapcsolatos feladatok ellátására, egyszerű adatmigrációs feladatok megoldására.
- a gazdasági alkalmazások adaptációjára, az IT-alkalmazások bevezetéséhez szükséges szervezeti változtatások kezdeményezésére, a végrehajtásban az együttműködésére.
- a gazdaságinformatikára sajátosan jellemző problémák feltárásához, kutatásához, valamint a megoldásukhoz, kezelésükhöz szükséges erőforrások felkutatásának és összegyűjtésének képességével.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint
- a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit teljesítése
- összesen 210 kredit értékben.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
- szakdolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
A 2021/22. tanévben és azt követően a szakon tanulmányaikat megkezdő hallgatók a kötelező gazdasági és informatikai szaktárgyak ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát. A záróvizsga részei, követelményei, a záróvizsga menetének rövid leírását tartalmazó záróvizsga rendje és a záróvizsgakérdések legkésőbb a záróvizsgát 2 hónappal megelőzően kerülnek közzétételre a Tanulmányi Osztály honlapján.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.