Levegőtisztaság-védelmi szakirányú továbbképzés

Levegőtisztaság-védelmi szakirányú továbbképzés

Utolsó frissítés: 2025 március 04.

Levegőtisztaság-védelmi szakirányú továbbképzési szak

A képzés célja olyan, kiemelkedő tárgyi, technológiai tudással és naprakész szakmai és jogi információkkal rendelkező szakemberek képzése, akik a környezeti légszennyezés és a levegő minőség védelem alapvető és átfogó hazai, valamint nemzetközi kérdéseinek elmélyült ismereteivel rendelkeznek.

A képzésben részt vevők a műszaki és természettudományi alapismereteikre támaszkodva egy átfogó, a környezetvédelemmel kapcsolatos általános alapismereteken túlmenően elsősorban a légszennyező anyagokkal, azok légköri terjedésével, a levegőszennyezettség vizsgálatával, az ipari levegőtisztaság-védelemmel, a tüzelések levegőkörnyezeti hatásaival, a levegőtisztaság-védelem szabályozási rendszerével és az analitikai kémiai mérőrendszerekkel ismerkednek meg.

Az oklevélben szereplő szakirányú végzettség: levegőtisztaság-védelmi szaktanácsadó.

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: önköltséges

Szakfelelős: Dr. Géczi Gábor egyetemi docens

Képzési hely: Gödöllő

Képzés nyelve: magyar

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A levelező képzés 1-4. félévi tantárgyi modulok – gyakorlati jegy vagy írásbeli és/vagy szóbeli vizsgával zárul. A szakdolgozat készítésére a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzatában foglaltak az érvényesek. A szakdolgozat készítéséhez önálló félévet nem rendelünk, az része a 4 szemeszteres képzésnek.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A képzés során elsajátítottak alapján a végzett hallgatók képesek lesznek a különböző, elsősorban a levegővel és a levegőminőséggel kapcsolatos környezetvédelmi problémákat felismerni, azok káros hatásait mérsékelni, illetve megszüntetni és adott esetben azokat előre látva, a környezetre és a társadalomra egyaránt veszélyes káros hatásaikat megelőzni. Felsőfokú szakismereteik birtokában alkalmasak lesznek olyan munkakörök betöltésére – akár egy környezetvédelemmel foglalkozó team tagjaként is –, ahol a környezeti légszennyező források feltárására, elemzésére, az ártalmatlanítási módszerek szakszerű megtervezésére, kivitelezési és ellenőrzési munkáinak elvégzésére és irányítására van szükség. Képesek a környezetkímélő, a természettel harmonizáló, egyensúlyára vigyázó műszaki eljárások és levegőtisztaság-védelmi technológiák manuális működtetésére. Alkalmasak környezetvédelmi projektek kidolgozásában, koordinálásában, megvalósításában való részvételre, végrehajtói munkakörök betöltésére. Részt tudnak vállalni a környezet védelmét koordináló központi és helyi igazgatási szervek tevékenységében, környezetvédelmi tevékenységek szervezési, tanácsadói, döntés-előkészítési munkáiban.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának teljesítése, összesen 120 kredit értékben.

Záróvizsga

A szakon a záróvizsga két részből áll:

  • komplex vizsga;
  • szakdolgozat védés.

A záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
  • a szakdolgozat benyújtása és a bírálók által történő elfogadása
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • a szakdolgozat bizottság előtti ismertetése és védése,
  • szóbeli vizsga a levegőtisztaság-védelem területének komplex jellegű ismereteiből.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve