Szőlész-borász mérnöki mesterképzési szak - MATE Oktatási Igazgatóság
Szőlész-borász mérnöki mesterképzési szak
Szőlész-borász mérnöki mesterképzési szak
Utolsó frissítés: 2024 szeptember 27.
A képzés célja olyan okleveles szőlész-borász mérnökök képzése, akik tisztában vannak a szakmájukat megalapozó interdiszciplináris alaptudományi (természettudományi és társadalomtudományi) ismeretkörökkel, ismerik a szőlő-bor ágazat, a borpiac jellemzőit, innovatív és naprakész eredményeit, a szakágazat évezredes hagyományait, befogadják e szakterület magyar kultúráját, európai, nemzetközi szemléletét, és készség szintjén használják a tudomány és a gyakorlat legújabb eredményeit, tájékozottak a szőlő-bor ágazat működésének alapelveiben. Képesek e speciális szakterületen szerzett tudásuk nemzetközi körben történő művelésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: mesterfokozat (master, MSc);
- szakképzettség: okleveles szőlész-borász mérnök (Viticulture and Oenology Engineer).
A képzés képzési ideje: 4 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Nyitrainé dr. Sárdy Diána egyetemi tanár (Budai Campus)
Képzési hely: Budapest (Budai Campus)
Képzés nyelve: magyar
Választható specializációk
A szakképzettséghez szükséges követelmények a következő három specializáció közül két specializáció választásával teljesíthetők:
|
||||||||||||
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések eltérhetnek a nappali munkarendtől.
Szakmai gyakorlat
A szakmai gyakorlatra mesterképzésben a képzési időszak alatt, nyáron kerül sor. A mesterképzésben minden munkarendben a szakmai gyakorlat ideje 4 hét.
A szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményeit, valamint a vonatkozó határidőket a „Szabályzat az alap- és mesterképzések és a felsőoktatási szakképzés szakmai gyakorlatának lebonyolításához” c. szabályzat („Gyakorlati szabályzat”) tartalmazza, mely a Kar honlapján elérhető.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A mesterfokozat birtokában az okleveles szőlész-borász mérnök:
- Ismeri a mezőgazdasági termelés és a természeti erőforrások közötti sajátos viszonyt, ezen belül a szőlőtermesztés és bortermelés speciális erőforrásait.
- Átlátja az agrárgazdaság és ezen belül a szőlő és borágazat szereplői nemzetgazdaságban betöltött szerepét, a termékpályák szereplőinek kapcsolati viszonyait.
- Tisztában van a termelőüzemekben, intézményekben, szakmai szervezetekben zajló hatékony munkavégzés ismereti hátterével.
- Biztos tudással rendelkezik a szőlészetet és borászatot megalapozó természettudományi területekről, ismeri azok fontosabb összefüggéseit, elméleteit és az ezeket felépítő fogalmi rendszereket.
- Ismeri a szőlőtermesztés és bortermelés kultúrájának hagyományait, hatásait az emberi intellektusra, a borfogyasztás kultúrákon átívelő, kultúrateremtő szerepét.
- Részletesen ismeri a szőlő- és bortermelés gyakorlatban használt eszközeit és módszereit, tisztában van ezek jogi szabályozásával.
- Részletesen ismeri - hazai és nemzetközi relációban egyaránt - a szőlészeti és borászati szakma tevékenység rendszerének tervezési és megvalósítási, végrehajtási módszereit, szabályait és a kapcsolódó sajátosságokat.
- Birtokában van a szőlész-borász szakmában alkalmazható általános és speciális vezetéselméleti és alkalmazott pszichológiai ismereteknek.
- Ismeri és érti a szőlészet és borászat működésének jogszabályi környezetét, a fennálló összefüggéseket.
- Ismeri a szőlészet és borászat területén végzett vezetési feladatok különböző szintjeit, értékelésének módszereit, valamint a konfliktuskezelési technikákat.
- Ismeri a szőlészet és borászat területén, magas szinten alkalmazható team- és projektmunka sajátosságait és rendelkezik az ehhez szükséges vezetői ismeretekkel.
- Felismeri a gazdasági rendszere működésének hatékonyságát korlátozó tényezőket.
- Ismeri a K+F+I stratégiai szerepét a szőlő és borágazatban.
- Ismeri a szőlészet és borászat sajátos kutatási módszereit, absztrakciós technikáit, az elvi kérdések gyakorlati vonatkozásainak kidolgozási módjait.
- Birtokában van a szakszerű és hatékony szóbeli, írásbeli és hálózati kommunikáció módszereinek és eszközeinek.
- Ismeri a szőlészet és a borászat alaptudományi beágyazottságának interdiszciplináris (biológiai, műszaki, gazdasági és kereskedelmi) alapjait.
- Tisztában van a szőlészeti ágazat naprakész, hangsúlyosan európai szemléletű szakmai ismeretanyagával.
- Naprakész ismeretekkel rendelkezik az általános és szakmaspecifikus borászati területek hangsúlyosan európai szemléletű szakmai ismeretanyagáról.
- Ismeri a szakágazati technológiák (szőlőtermesztés, borászat) aktuális újdonságait.
- Naprakész ismeretekkel rendelkezik a korszerű finomanalitikai módszerek alkalmazásának területén.
- Tisztában van az innovatív borkészítési és -kezelési technológiák elméleti alapjaival.
- Ismeri a borászati jelentőségű mikroorganizmusok genetika, élettani és ökológiai jellemzőit, a borászati fermentációk irányítását, az érzékszervi bírálatok (borminősítés) nemzetközileg elfogadott gyakorlatát.
- Átlátja a termőhely- (terroir) ismeret összefüggéseit.
- Birtokában van a szőlő növényvédelmére, kártevőire és korokozóira vonatkozó ismereteknek.
- Tisztában van a birtoktervezés szőlőültetvény-létesítéstől a palackozóüzem tervezéséig terjedő komplex, a szőlészeti-borászati, környezetvédelmi-tájtervezési, technikai-technológiai, műszaki és ökonómiai ismeretanyagával.
- Ismeri a bormarketing sajátos eszközeit és megvalósításának módját.
- Ismeri a projektek irányításának és a szőlészeti termelési rendszerek ökonómia analízisének szükséges eszközeit.
- Ismeri tevékenységének az élelmiszerlánc-biztonságra és emberi egészségre gyakorolt hatásait, valamint birtokában van a tevékenységi területén alkalmazható olyan korszerű vezetéselméleti és szervezetirányítási ismereteknek, amelyek alkalmassá teszik egészséget támogató munkaszervezés kialakítására.
Szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
- az 5 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
- szakdolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:
A záróvizsga szóbeli szaktárgyi komplex vizsgából, valamint a diplomamunka megvédéséből áll. A szaktárgyi komplex vizsga ismeretanyaga a kötelező alapozó tantárgyak, a differenciált szakmai ismeretek tárgycsoport, valamint a választott specializációk ismeretanyagát tartalmazza. A diplomamunka megvédése során a hallgatónak előadás keretében be kell mutatnia a dolgozatát és annak eredményeit, és válaszolnia kell a bírálók és a záróvizsga-bizottság tagjai által feltett kérdésekre.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.