Hallgatói mobilitás

Hallgatói mobilitás

Utolsó frissítés: 2022 november 11.

Egyetemünk a nemzetközi felsőoktatási színtér aktív szereplője. Az Erasmus+ programhoz magyarországi bevezetésének első évében csatlakozott. 1998. óta több mint 400 kétoldalú megállapodás született európai partnerintézményekkel, ami több mint 2000 kiutazást jelentett a skandináv országoktól Lengyelországon át Szicíliáig, vagy akár a Kanári-szigetekig. A MATE hallgatói tanulmányi mobilitásra, szakmai gyakorlatra és diplomaszerzést követő szakmai gyakorlatra pályázhatnak, mely során egy tanulmányi szinten (BSc, MSc, PhD) minimum 2- maximum 12 hónap időtartamot tölthetnek ösztöndíjasként a választott ország fogadó intézményénél vagy vállalkozásánál.

Az Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitás (International Credit Mobility) kisebb és kevésbé ismert program, mint a hagyományos Erasmus+, de rengeteg újdonságot és lehetőséget rejt magában egy hallgató számára. Segítségével a MATE Európán kívüli partnereinél tudnak a hallgatók tanulmányi és gyakorlati ösztöndíj programban részt venni. Az Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitás esetén lehetőség van minimum 3 hónapos vagy akár 5 hónapos áthallgatásra, szakdolgozatírásra, doktori kutatásra pályázni. A partneregyetemen teljesített kurzusokat minden esetben be lehet számítani az itthoni tanulmányokba, ezért érdemes már pályázás előtt végig gondolni, a projekt szakmai koordinátorával egyeztetni, hogy ez a cél az adott esetben megvalósítható-e. Egy azonos tanulmányi szinten (BSc/MSc/PhD) vagy szakmai gyakorlaton, a kint tartózkodás nem lehet hosszabb, mint 12 hónap.

A hallgatók az éppen aktuális lehetőségekről az aktuális pályázati kiírásokból és a NEPTUN rendszeren keresztül kiküldött információs levelekből tájékozódhatnak.

Aki hazánkhoz közelebb szeretne nemzetközi tapasztalatokra szert tenni, annak a Közép-Európai Felsőoktatási Csereprogramot (CEEPUS) ajánljuk. Egyetemünk a 11 CEEPUS-hálózattal egyedülálló az országban. Ezek többek között a fenntartható mezőgazdasági termelés, szakfordítás, megújuló energiák, tájépítészet, élelmiszer biztonság, alkalmazott közgazdaságtan és turizmus témakörökben működnek.

Az Európán kívüli kétoldalú nemzetközi kapcsolatoknak köszönhetően a hallgatók kiutazhatnak Japánba, Kínába, Vietnámba, Bhutánba, az Amerikai Egyesült Államokban lévő Murray State University-re, farmgyakornoki programokkal az Ohio State Universityre vagy a University of Minnesota-ra, valamint a kiemelt támogatást jelentő koreai állami ösztöndíjakkal Szöulba is.

Az Egyetem – a rendelkezésére álló több mint 2 millió euró mobilitási keretösszeg segítségével – lehetőséget ad a minimum jó rendű, középfokú nyelvvizsgával rendelkező hallgatók számára, hogy mindenki nemzetközi tapasztalatot szerezzen részképzés vagy szakmai gyakorlat keretében.

A hallgatói mobilitási programokat a Nemzetközi Hallgatói Ügyek Központ szervezi.

Az aktuális pályázati felhívásokat a következő linkeken találják: