Szakmai gyakorlat

Szakmai gyakorlat

Utolsó frissítés: 2022 szeptember 24.

A Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) 61. §-a, valamint a TVSZ 1. számú melléklete: Szakmai gyakorlati szabályzat tartalmazza a szakmai gyakorlattal kapcsolatos előírásokat.

A szakmai gyakorlati szabályzat (PDF).

A szakmai gyakorlat a képzésnek azon része, amely a felsőoktatási szakképzés, az alapképzés, a mesterképzés képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott időtartamban a szakképzettségnek megfelelő munkahelyen és munkakörben lehetőséget nyújt a megszerzett tudás és a gyakorlati készségek együttes alkalmazására, az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolására, a munkahely és munkafolyamatok megismerésére, a szakmai kompetenciák gyakorlására.

A szakmai gyakorlatra az adott szak mintatantervében meghatározott félévben kerül sor.

A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:

  • az Egyetem (intézet/campus) által felajánlott gyakorlati helyeken;
  • a hallgató által javasolt és az Egyetem által engedélyezett gyakorlati helyen;
  • Erasmus szakmai gyakorlati helyen.

A fogadóhely fizetési kötelezettsége

A szakmai gyakorlatra kötelezett hallgató az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja szerinti, a szakmai gyakorlóhellyel kötött hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát. A hallgatót ez esetben díjazás illetheti, illetve a hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat esetén díjazás illeti, melynek mértékét az Nftv. 44. § (3) bekezdés a) pontja határozza meg. A hallgatói munkadíjat a hallgató számára az együttműködő partner fizeti meg.

Bővebb információk

Szakmai gyakorlattal kapcsolatos szerződésminták

Duális képzés