Tájépítészet és kertművészet mesterképzési szak

Tájépítészet és kertművészet mesterképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 október 01.

A képzés célja: a települési környezet egyre jelentősebb, az élet minőségét jelentősen befolyásoló, meghatározó tényezővé válik. A környezet minőségével szembeni társadalmi igény és elvárás általánosan növekszik és egyre szélesebb rétegeket érint. A végzett okleveles tájépítész-kertművész a magas színvonalú, attraktív és egyben élhető táj és települési környezet megteremtéséhez járul hozzá, annak szellemi megalkotója.

A tájépítész-kertművész alkotó szerepe nemcsak a közterületek, utcák, közterek, közparkok attraktív formálásában jelentős, de az intézményi kertek, a magánkertek alakításában is. Fontos feladatuk a kulturális örökség, a műemléki környezet és a történeti kertek, ill. a történeti tájak rekonstrukciója és rehabilitációja. A végzettek önálló alkotóként, vagy építészeti, tájépítészeti műhelyek, stúdiók alkalmazottaiként a települési önkormányzatok, intézmények, vállalatok, civil szervezetek, ill. magánszemélyek megbízásából tevékenykednek.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master, MA);
  • szakképzettség: okleveles tájépítész-kertművész (Landscape Architecture and Garden Design).

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Fekete Albert egyetemi tanár

Szakfelelős-helyettesek:

  • Almási Balázs egyetemi docens (magyar nyelvű képzés)
  • Karlócainé dr. Bakay Eszter egyetemi docens (angol nyelvű képzés)

Képzési hely: Budapest (Budai Campus)

Képzés nyelve: magyar vagy angol

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat négy hét időtartamú, önállóan teljesítendő, intézményen kívüli összefüggő szakmai gyakorlat, melynek kredit értéke 5 kredit. A gyakorlat Magyarországon vagy külföldön egyaránt teljesíthető. A 4 hetes (160 órás) gyakorlatot a nyári szünet alatt lehetőleg összefüggően kell teljesíteni; az ettől eltérő időtartamú (pl. 2+2 hét, 3+1 hét) szakmai gyakorlatot a tantárgyfelelőssel kell egyeztetni. Passzív félév esetén a gyakorlat tanév közben is elvégezhető.

Az MA képzés szakmai gyakorlata hangsúlyosan tervezési gyakorlat, ahol célszerű elsősorban objektumtervezési tevékenységű tájépítész műhelyeket megkeresni, ahol K(1) jogosultsággal rendelkező (vezető)tervezők vannak. Mivel a tájépítészet az építészet és településtervezés társszakmája, elfogadható az É1 és TT1 (vezető)tervezővel rendelkező irodák megkeresése is – akkor is, ha ott nincs szakági (K) tervező –, de csak abban az esetben, ha az irodában rendszeresen zajlik szabadtértervezés (pl. közterek).

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.

A gyakorlat értékelése és elfogadása

A gyakorlat teljesítését a munkahelyi vezető az „Igazolás és értékelés a gyakorlat teljesítéséről” kitöltésével, aláírásával igazolja. Ebből a szakmai gyakorlat utolsó napján egy példányt a hallgatónak átad.

A tantárgy felvétele esetén a hallgató a tantárgyi követelményekben leírt módon leadja a tantárgyfelelősnek: az igazolást és értékelést a szakmai gyakorlat teljesítéséről.

A tantárgyfelelős tájékoztatja a hallgatót (tantárgyi követelményekben) a beszámoló módjáról, időpontjáról, helyéről. Kérjük minden gyakorlatozó készítsen jegyzeteket, másolatokat, fotókat – természetesen kikérve a fogadóhely engedélyét – azokról a munkákról, melyekkel kapcsolatba került, hogy azokat kellően szakszerűen és élménydúsan lehessen a hallgatótársaknak és az oktatóknak bemutatni a 15 perces ppt keretében.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságnál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat.

Az Intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat szakmai gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a szakfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet.

A mesterképzési szak szakmai gyakorlat tájékoztató elérhetősége:

https://tajepiteszet.uni-mate.hu/szakmai-gyakorlat-mesterk%C3%A9pz%C3%A9s

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A végzett tájépítész-kertművész képes a tájépítészeti és kertművészeti szakmai problémák beazonosítására, azok sokoldalú, interdiszciplináris megközelítésére, valamint a megoldásához szükséges részletes elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására.

Tájépítész-kertművész végzettséggel, a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozatának tagjaként szerezhető tervezési jogosultság (K: Táj- és kertépítészeti tervezési terület).

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott diplomamunka témakör tantárgyainak teljesítése, valamint az operatív tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a diplomaterv készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben;
  • a négy hetes szakmai gyakorlat teljesítése:

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomamunka benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szakmai komplex vizsga (tervezési feladat),
  • diplomaterv védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:

A szakon a komplex vizsga részeként szakmai rajz feladatot kell készíteni (tájépítészeti objektum, városi szabadtér vázlattervének elkészítése).

Diplomaterv-védés

A záróvizsga eredményét a szakmai komplex vizsga és a diplomaterv-védés érdemjegyeinek számtani átlaga adja. Amennyiben a diplomaterv-védés vagy a komplex vizsga bármelyikének eredménye elégtelen, a záróvizsga eredménye elégtelen. Elégtelen záróvizsga esetén mind a szakmai komplex vizsgát, mind a diplomaterv-védést meg kell ismételni.

A diplomatervtémákat a szaktanszékek hirdetik meg. Az alapozó tantárgyakat oktató tanszékek is meghirdethetnek diplomatervtémát. Kidolgozásával a hallgató igazolja, hogy az elsajátított tananyagot önállóan alkalmazni tudja. A diplomaterv saját vizsgálati, felmérési, elemzési, javaslati és tervi munkarészt tartalmaz. A hallgató a javasolt témák közül választ, vagy érdeklődési körének megfelelő téma kidolgozását kezdeményezheti az illetékes tanszéken.

A diplomaterv nyelve magyar, de a szakfelelős engedélyével idegen nyelven is elkészíthető.

A diplomatervet a szaktanszék és a konzulens irányításával az oktatási programban, a képzés mintatantervében rögzített ütemezés szerint kell elkészíteni

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve