Takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnöki mesterképzési szak

Takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnöki mesterképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 szeptember 27.

A képzés célja szakmájuk iránt elkötelezett takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnökök képzése, akik rendelkeznek a takarmányozási és takarmánygazdálkodási szakágazatokkal kapcsolatos korszerű, alapelveiben az Európai Unió szabályrendszerében foglaltakkal azonos szemléletű, komplex ismerettel. Felkészültek a takarmányipar, a gazdasági haszonállatok, valamint a társ- és hobbiállatok okszerű táplálóanyag ellátására, továbbá a takarmánygazdálkodás teljes vertikumának termékfejlesztési, termék-előállítási, ökonómiai, környezet- és egészségvédelmi, valamint minőségbiztosítási szakterületein mérnöki szintű kutatás-fejlesztői, tervezői és irányítói feladatok ellátására. A képzés megfelelő alapot biztosít tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; MSc);
  • szakképzettség: okleveles takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnök (Animal Nutrition and Feed Safety Engineer).

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali vagy levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Halas Veronika habil. egyetemi docens (Kaposvári Campus)

Képzési hely szakkoordinátorok:

  • Balláné Dr. Erdélyi Márta (Szent István Campus)
  • Pál László (Georgikon Campus)

Képzési helyek:

  • Kaposvár (Kaposvári Campus) – nappali (duális képzésben is), levelező
  • Gödöllő (Szent István Campus) – nappali (duális képzésben is)
  • Keszthely (Georgikon Campus) – levelező

Képzés nyelve:

  • Kaposvár képzési helyen: magyar és angol
  • Gödöllő képzési helyen: magyar
  • Keszthely képzési helyen: magyar

A levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tantervben az ismeretek egymásra épülése, a szakismereti tárgyak és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.

Kaposvár képzési helyen: a hallgatók tanóráira péntek délután és szombati napokon kerül sor.

Keszthely képzési helyen: a hallgatók tanóráira péntek délután és szombati napokon kerül sor.

A duális képzés sajátosságai

A duális képzési formát választó hallgatók az elméleti oktatás mellett összesen 38 hét gyakorlatot teljesítenek a duális partnernél, a helyi koordinátor irányításával. A duális képzésre vonatkozó részletes szabályokat a MATE SZMSZ; Hallgatói Követelményrendszer; Tanulmányi és Vizsgaszabályzat; Duális képzésre vonatkozó szabályok része tartalmazza, amely elérhető a Kuratórium által kiadott szabályzatok linken.

A szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményeit, valamint a vonatkozó határidőket a MATE Hallgatói Követelményrendszer Tanulmányi és Vizsgaszabályzatának 1. sz. melléklete a „Szakmai gyakorlati szabályzat” tartalmazza, mely az Egyetem honlapján a Kuratórium által kiadott szabályzatok linken érhető el.

Az alábbiakban csak a szakra specifikusan vonatkozó lefontosabb ill. egyedi szabályokat emeljük ki.

A szakmai gyakorlat ideje a képzésben minden munkarendben 4 hét (160 óra). A szakmai gyakorlat hazai és külföldi takarmányipari létesítményben, állattartó telepen, takarmányozási kutatásokkal alapfeladatként foglalkozó kutatóintézetben vagy takarmányozástani kutatásokat végző intézményben tölthető le.

A gyakorlati helyszín kiválasztásában a gesztor intézet is segít, illetve a hallgatók maguk is kereshetnek helyszínt a szakmai gyakorlat letöltésére. A szakmai gyakorlati helyszín választása befogadó nyilatkozat benyújtásával történik legalább 30 nappal a gyakorlat megkezdése előtt. Egyéni gyakorlati helyszín választása esetén a szakkoordinátor/szakfelelős dönt az elfogadásról a benyújtást követő legfeljebb 5 napon belül. Külföldi, pl. Erasmus gyakorlatra történő jelentkezésre a vonatkozó szabályzat előírásai érvényesek.

A hallgató a jóváhagyott szakmai gyakorlóhelyen hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát, kivétel ez alól a költségvetési szervnél letöltött gyakorlat (Nftv 44§ (3a, b)).

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A gyakorlat során a hallgató a gyakorlati időt jelenléti íven vezeti, amelyet a teljes gyakorlati idő leteltekor fogadóhely gyakorlatot irányító szakembere aláírásával hitelesít.

A hallgató a gyakorlat ideje alatt szerzett tapasztalatokról gyakorlati naplót kell benyújtson, amely tartalmazza a jelenléti ívet és a fogadóhely gyakorlatot irányító szakembere által elkészített értékelést az adott hallgató munkájára, attitűdjére vonatkozóan. A gyakorlati naplót a szakkoordinátor/szakfelelős értékeli és rögzíti annak minősítését a Neptun TR-ben. A gyakorlati naplóra vonatkozó tartalmi és formai követelményekről a hallgató részletes tájékoztatást kap a szakmai gyakorlat megkezdése előtt a szakkoordinátortól/szakfelelőstől.

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását az Élettani és Takarmányozástani Intézet Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságnál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama eléri vagy meghaladja a szakmai gyakorlatra előírt 160 órát.

A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani.

 

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A mesterfokozat birtokában a takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnökök képesek:

  • folyamatos önképzésre és az ehhez szükséges információ források felkutatására;
  • mérnöki szintű tervezői és irányítói feladatokat ellátására; 
  • a takarmányipar, a takarmánygazdálkodás, valamint a takarmány ellenőrzés különböző területein önálló szakmai álláspont kialakítására és annak a tudomány aktuális állása szerinti szakmai alátámasztására, és álláspontját az adott kérdésben felmerülő vitában megvédeni;
  • önálló termékpálya szemléletű minőségi termék előállítására, állati takarmányok előállítására és azok minőségének megóvására, hasznosítható természeti, gazdasági és társadalmi erőforrások felismerésére és komplex értékelésére; 
  • az agrárgazdaság és az agrárpolitika különböző döntési folyamataiban való részvételre, a szakigazgatásban és egyéb állami intézményrendszerekben szakértői feladatok ellátásán keresztül;
  • szakágazati szaktanácsadás művelésére és alkalmas egyéni és társas vállalkozások működtetésére és irányítására, valamint a takarmányozás területén K+F+I projektekben való részvételre vagy azok irányítására; 
  • szakmai és tudományos szempontból egyaránt megalapozott véleménykialakítására és álláspontjának megvédésére
  • idegen nyelvű szakmai kommunikációra és ismeri és alkalmazza a magyar szakmai szókincset; 
  • a takarmányozási és takarmánygazdálkodási szakágazat ismereteit összegezni és azokat kritikailag értékelni. 
  • szakmai megállapításait szóban vagy írásos formában a szakmai közönség vagy az irányító hatóságok felé közvetíteni; 
  • projektekben, illetve adott feladatokon dolgozó munkacsoportokban tevékenyen részt venni.

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szakspecifikus és szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben;
  • a diplomamunka készítéséhez rendelt 30 kredit és
  • a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimálisan 6 kreditérték megszerzése.

Záróvizsga

A záróvizsga bizottság előtt történik azon a képzési helyen, ahol a hallgató a tanulmányait végezte. A záróvizsga bizottság tagjai az egyetem oktatói és elismert külső szakemberek, elnöke az intézet egyetemi tanár vagy egyetemi docens beosztású oktatói közül kerül ki.

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomadolgozat benyújtása és mindkét bíráló általi elfogadása (legalább elégséges osztályzat);
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • diplomadolgozat védés
  • komplex vizsga.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:

Magában foglalja mindazon ismereteket, amelyeket a jelölt a képzés során a különböző tantárgyakban elsajátított: a fontosabb gazdasági haszonállat fajok takarmányozásának ismeretköreit, a fajok hasznosítási irányainak megfelelő a táplálóanyag-szükségletek, takarmányozási technológiák, etethető takarmányok, takarmányadalékanyagok ismereteit, a takarmányok tartósításának módszereit, a keveréktakarmány és premix gyártás munkafolyamatait és jogi szabályrendszerét. A komplex tételek magukban foglalják a takarmányozás és az állati termékek minősége közti összefüggéseket, a biztonságos állati termék előállítás és takarmánybiztonság ismeretköreit, a takarmányozás környezetvédelmi, minőségbiztosítási és ökonómiai aspektusait.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve