Állattenyésztő mérnöki alapképzési szak

Állattenyésztő mérnöki alapképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 december 10.

A képzés célja állattenyésztő mérnökök képzése, akik állattenyésztési, növénytermesztési, műszaki, gazdasági és informatikai tudásuk birtokában ismerik a hazai és Európai Unió mezőgazdaságát, azon belül is az állattenyésztés gazdasági és társadalmi szerepét. Képesek az állati termék-előállítás közvetlen irányítására, egy adott gazdaságban alkalmazott technológiai folyamatok szükség szerinti módosítására, új technológiák bevezetésére. Munkájuk során olyan megoldásokat keresnek és részesítenek előnyben, amelyek a társadalom és az egyének egészségének megóvását támogatják, illetve a környezet védelmét is szem előtt tartják. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben való folytatására.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: alapfokozat (bachelor, BSc);
  • szakképzettség: állattenyésztő mérnök (Animal Husbandry Engineer).

A képzés képzési ideje: 7 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend - nappali munkarendben duális formában is indul
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Holló Gabriella egyetemi docens (Kaposvári Campus)
Képzési hely szakkoordinátorok:
-    Dr. Polgár József Péter egyetemi docens (Georgikon Campus)
-    Dr. Kovács-Weber Mária egyetemi docens (Szent István Campus)
Képzési helyek:
-    Kaposvár (Kaposvári Campus) – nappali és levelező munkarendben
-    Keszthely (Georgikon Campus) – nappali munkarendben
-    Gödöllő (Szent István Campus) – nappali munkarendben
Képzés nyelve: mindhárom képzési helyen: magyar

Választható specializációk

VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ    SPECIALIZÁCIÓFELELŐS  MELY MUNKARENDBEN ÉS KÉPZÉSI HELYEKEN HALLGATHATÓ?
Gazdasági állatok tenyésztése és szaporítása  Dr. Holló Gabriella
egyetemi docens
nappali és levelező munkarendben Kaposvár képzési helyen
Lótenyésztő Dr. Bokor Árpád
egyetemi docens
nappali és levelező munkarendben Kaposvár képzési helyen
Tógazdasági haltenyésztés    Prof. Dr. Urbányi Béla
egyetemi tanár
nappali munkarendben Gödöllő képzési helyen
Produkció és reprodukció az állattenyésztésben Dr. Kovács-Weber Mária
egyetemi docens
nappali munkarendben Gödöllő és Keszthely képzési helyen

 

Specializációra történő felvétel feltételei

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben: az Állattenyésztő mérnöki alapképzési szak nappali és levelező munkarendű hallgatói a második félévben, a tanév időbeosztásában meghatározott időszakban választanak specializációt.
A specializáció-választás menete: a szakot gesztoráló intézet (Állattenyésztési Tudományok Intézet) igazgatója a szakfelelőssel/szakkoordinátorral, illetve a specializáció felelőssel egyeztetve az adott időszakra meghirdethető specializációkat az azokra felvehető hallgatók tervezett (min. és max.) létszámát a megelőző félév bejelentkezési időszakának végéig határozza meg. Amennyiben a specializációt választó hallgatók létszáma meghaladja a specializáció tervezett maximális létszámát, akkor a hallgatókat a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 2. függelékben meghatározott feltételek szerint rangsorolják és ennek alapján döntenek a specializációra jelentkezők felvételéről, vagy a jelentkezés elutasításáról. A specializációra történő jelentkezéseket az érintett specializáció felelőse a szakfelelőssel egyeztetve véleményezi, az indítható specializációkról az intézetigazgató dönt.

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőségek és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel.
Kaposvár képzési helyen: a levelező munkarendű képzés tanóráira tömbösítve, heti vagy kétheti rendszerességgel pénteki és/vagy szombati napokon kerül sor.

Szakmai gyakorlat

A képzési és kimeneti követelményekben foglaltak alapján a szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. A szakmai gyakorlat két részből tevődik össze:

  • a szakmai elméleti képzéshez kapcsolódóan tanévenként összesen két hét gyakorlati foglalkozásból (fizikai és állattenyésztési munkagyakorlat formájában - kritériumtárgyakként), valamint
  • egy félévig (tizenkettő-tizenöt hétig) tartó szakmai gyakorlatból (30 kredit; egy-egy állattenyésztési, mezőgazdasági ágazat, üzem működésének, a hatékony és gazdaságos termelés megvalósítási gyakorlatának komplex megismerése céljából).

A gyakorlatokat a szak mintatantervben előírt félévekben kell teljesíteni:

  • Az állattenyésztési munkagyakorlatokra az 1-6. félévében kerül sor (nappali munkarendben 1-1 hét/félév, levelező munkarendben 8 óra (1 nap)/félév), gazdasági állatfajok tenyésztésével, tartásával foglalkozó gyakorlati helyen, minden félévben más-más ágazatban.
  • Az összefüggő szakmai gyakorlat teljesítése a 7. félévben történik, időtartama nappali munkarendben 480 óra (12 hét), levelező munkarendben 160 óra (4 hét).

A gyakorlati hely lehet egyetemi gyakorlati helyszín (pl. tanüzem), a campusok által ajánlott külső gyakorlati helyek, vagy kérelem alapján a hallgató által egyénileg választott gyakorlati helyen. A szakot duális formában végző hallgatók a szakmai gyakorlatokat a velük szerződést kötött partnerszervezet székhelyén vagy telephelyén/telephelyein, a hallgatói munkaszerződésükben meghatározott időszakokban végzik. Szakmai gyakorlatuk keretében minden félévben részt vesznek a duális képzési programjukban meghatározott projektfeladatban is.

A szakmai gyakorlat – például Erasmus vagy más ösztöndíj program által támogatott formában – külföldön is teljesíthető.

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik, munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) a gyakorlat folyamán bármikor ellenőrizheti. A gyakorlatok végén a hallgatók írásos beszámolót (gyakorlati naplót), a duális hallgatók ezen felül az aktuális projektfeladatukról projekt-leírást is készítenek, a duális képzési programjukban előírtak szerint.

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlatok munkatapasztalat beszámításával is teljesíthetők. A korábbi munkatapasztalat beszámítását a szakot gesztoráló intézet Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságánál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat. A Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat szakmai gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a szakfelelős/ szakirányfelelős/ szakmai modulfelelős/ specializációfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet.

A gyakorlati tantárgyak felvételének és teljesítésének követelményeit, valamint a vonatkozó határidőket a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 1. sz. melléklete (Szakmai gyakorlati szabályzat), valamint a tantárgyi követelményrendszer tartalmazza.
A szakmai gyakorlatok részletes követelményei a tantárgyi tematikákban, továbbá a campusok sajátosságai szerinti módon (elektronikus tanulmányi rendszerekben - NEPTUN Meet Street és/vagy Moodle) az aktuális gyakorlati félév elején kerülnek közzétételre.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az alapfokozat birtokában az állattenyésztő mérnökök képesek:

  • állattenyésztési ágazatot, főágazatot vagy azt kiszolgáló más ágazatot vezetni, szakszerűen irányítani, családi gazdaságot alapítani és vezetni;
  • a mezőgazdasági termelés, különösen az állati termék-előállítás folyamatában fellépő rutinszerű problémák felismerésére és annak megszüntetésére;
  • élelmiszer előállítása során betartani és betartatni az élelmiszerlánc-biztonsági alapelveket;
  • figyelemmel kísérni a környezetvédelmi, állatvédelmi, állatjóléti, higiéniai, élelmiszer-biztonsági, élelmezés-egészségügyi, munkavédelmi előírásokat, valamint betartani és betartatni azokat;
  • a környezet és a mezőgazdasági termelés, állati termék-előállítás egymásra hatását ismerve, komplex szemlélettel dönteni;
  • állattenyésztési, mezőgazdasági vállalkozások középvezetőjeként a szakmai utasításokat értelmezni és beosztottjai felé közvetíteni;
  • a haszonállatok, társ- és hobbiállatok egészségét veszélyeztető betegségek, elváltozások felismerésére, azonosítására, a szükséges preventív és invazív állategészségügyi technológiák megtervezésére, végrehajtására;
  • az állattenyésztési ágazatokra vonatkozó előírásokat, jogszabályokat értelmezni, azokat betartani és betartatni;
  • szakmai véleményüket, álláspontjukat megfogalmazni és vitában megvédeni.

Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
  • a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:

A 2021/22. tanévben és azt követően a szakon tanulmányaikat megkezdő hallgatók a tanterv kötelező állattenyésztő mérnöki szakmai ismeretek modul ismeretanyagából, valamint az egyes specializációk ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát az alábbiak szerint:

a) Szaktárgyi komplex vizsga („A” tétel), amely lefedi az állattenyésztő mérnöki szak szakmai törzsanyagát (állatnemesítés, gazdasági állatfajok tenyésztése és tartása, állategészségtan, állattenyésztés műszaki ismeretei, állatvédelem, üzemgazdaságtan, takarmányozás, takarmánynövény-termesztés, környezetvédelem komplex ismeretkörei). A kérdések az állattenyésztési, a növénytermesztési, valamint a gazdálkodási ismeretek komplex jellegű számonkérésére irányulnak. A záróvizsga során a hallgató egy tételt húz a tételsorból.
b) Az egyes specializációk ismeretanyaga („B” tétel), amelyből a hallgató szintén egy tételt húz a záróvizsga során.

Az „A” tételsort az érintett tantárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős, a „B” tételsorokat a specializációfelelősök állítják össze minden tanévben.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

Képzési és kimeneti követelmények

A képzés tanterve