Csokoládé-, kávé-, teakészítő mester szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szak

Csokoládé-, kávé-, teakészítő mester szakmérnök - szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 október 10.

A képzés legfontosabb célja a magas szintű technológiai és műszaki felkészültséget biztosító oktatás megvalósítása. Ugyanakkor a termékek előállítását megalapozó, valamint a piaci, jogi és vállalkozási ismereteket biztosító tantárgyak is hangsúlyosak a képzésben. Mindezek mellett a résztvevők kötelező és fakultatív tantárgyak elvégzése során a csokoládé- kávé- és teakultúrától az érzékszervi minősítésen keresztül a termékek táplálkozástudományi vonatkozásáig tartó témakörökkel is megismerkedhetnek.

A résztvevők olyan ismeretekre tesznek szert, amelyek alapján képesek lesznek akár önállóan is kiváló minőségű termékek gyártására, a csokoládé-, kávé- vagy teakészítő üzemek szakmai és vezetői feladatainak ellátására, de akár saját üzemet is menedzselhetnek. Az oktatásban az Egyetem legkiválóbb szakemberei mellett az adott szakterületeken nagy múltra visszatekintő vállalatok szakértői vesznek részt.

Az oklevélben szereplő szakirányú végzettség:

  • szakirányú – agrár vagy műszaki képzési területen legalább alapképzésben szerzett mérnöki oklevéllel rendelkezők esetén: csokoládé-, kávé-, teakészítő mester szakmérnök;
  • valamennyi egyéb más területen alapképzési szakon szerzett oklevéllel rendelkezők esetén: csokoládé-, kávé-, teakészítő mester szaktanácsadó.

Szakfelelős: Badakné Dr. Kerti Katalin egyetemi docens

Képzési idő: 3 félév

Képzés nyelve: magyar

Munkarend: levelező munkarend

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, valamint a szükséges kreditmennyiség szabadon választható tantárgy teljesítése, összesen 90 kredit értékben.

Záróvizsga

A szakon a záróvizsga két részből áll:

  • szaktárgyi komplex vizsga
  • szakdolgozat-védés

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomadolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A szaktárgyi komplex vizsga ismeretkörei: technológia és marketing.

A kihúzott tétel és a kiegészítő kérdések alapján a szigorlati bizottság előtt a jelöltnek szóban kell számot adnia ismereteiről. A tételhúzás után rövid felkészülési időt kell biztosítani. Az a jelölt, akinek a szaktárgyi komplex vizsgája elégtelen, szakdolgozatát nem védheti meg, záróvizsgája elégtelen. A védésénél a jelölt kb. 10 perces szabad előadásban ad számot a diplomamunkájáról. Az opponensek ismertetik a bírálatot és a kérdéseiket. A további idő az érdemi vitára és védésre szolgál.

A záróvizsga eredményét a szaktárgyi komplex vizsgára és a szakdolgozat-védésre adott osztályzat számtani átlaga adja.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve