Emberi erőforrás tanácsadó mesterképzési szak

Emberi erőforrás tanácsadó mesterképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 szeptember 28.

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik humán és gazdasági ismereteik, valamint kialakult interdiszciplináris szemléletük birtokában képesek a szervezetek, a munka, a munkavállalás és a képzés világában részletes analízisre, átfogó és speciális összefüggések megfogalmazására, a tanácsadó és értékelő tevékenységre. Adott munkahely különböző szakmai elvárásainak megfelelően használják fel szakmai tudásukat, támogatják a munkaerő-gazdálkodás és az oktatás makroszintű folyamatait; képesek a speciális szakmai problémák azonosítására és a megoldáshoz szükséges gyakorlati feladatok megfogalmazására. Segítik az egyéneket pályatervezési döntéseik meghozatalában, tanácsadási tevékenységüket meghatározza a munkaerő-piaci és szervezeti folyamatok ismerete. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; MA);
  • szakképzettség: okleveles emberierőforrás tanácsadó (Human Resource Counsellor).

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali vagy levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Kenderfi Miklós egyetemi docens (Szent István Campus)

Szakfelelős helyettes: Dr. Visztenvelt Andrea (Szent István Campus)

Képzési helyek:

  • Budapest (Budai Campus)
  • Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve:

  • Budapest képzési helyen: magyar
  • Gödöllő képzési helyen: magyar

Választható specializációk

VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ

SPECIALIZÁCIÓFELELŐS

MELY MUNKARENDBEN HALLGATHATÓ?

Tanácsadás a szervezetben

Dr. Kenderfi Miklós
egyetemi docens

nappali és levelező
munkarendben

Munka- pályatanácsadás

Dr. Kenderfi Miklós
egyetemi docens

nappali és levelező
munkarendben

 

 

 

 

 

 

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.

Budapest képzési helyen: a levelező munkarendű képzés tanórái pénteki és szombati napokon kerülnek megtartásra hozzávetőlegesen kétheti rendszerességgel.

Gödöllő képzési helyen: a levelező munkarendű képzés tanórái pénteki és szombati napokon kerülnek megtartásra hozzávetőlegesen kétheti rendszerességgel.

Szakmai gyakorlat

A Szakmai gyakorlatra vonatkozó követelmények:

A szakmai gyakorlat általános szakmai gyakorlatot (30 óra), intenzív terepgyakorlatot (110 óra) és további intézményen kívüli gyakorlatot (30 óra) foglal magába. A teljes gyakorlat kreditértéke a képzésen belül 13 kredit.

A gyakorlat célja, hogy a hallgató a munkája során valamely szervezetnél felmerült probléma megoldásán dolgozzon. A gyakorlat helyszínét a hallgató szabadon választhatja, Magyarországon tevékenységet folytató hazai és külföldi vállalkozásnál, illetve az állami szféra valamennyi területén (oktatás, képzés, munkaügy, ellenőrzés), ahol a szakkal kapcsolatos témák értelmezhetőek, problémák azonosíthatók. 

Általános szakmai gyakorlat

A képzés 2. szemeszterében az órarendbe épített kontakt tanórák keretében zajlik.

Intézményen kívüli gyakorlat

A gyakorlatot igazoló dokumentumokat a megadott felületre kell feltölteni, melyet a szak vezetője, vagy megbízottja értékel.

Az Emberi erőforrás tanácsadó mesterképzés mintatantervének 2. félévében 30 órás külső (intézményen kívüli) szakmai gyakorlat leigazolása kötelező.

A gyakorlat eltölthető munkahelyen, képző intézményben, konferencián, workshopon (műhelymunkán), szakhoz kapcsolódó kiállításon, és egyéb rendezvényen. A szakmai gyakorlat elszámolásának feltétele, hogy legalább 2 típusú gyakorlaton vegyen részt a hallgató, illetve, hogy a gyakorlatáról beszámolót töltsön fel a megadott rendszerbe. Azon a helyen, ahol legalább 15 órát eltöltött a hallgató, igazoló lap csatolása is szükséges. (Értelemszerűen konferenciákról, kiállításokról nem kell ilyet mellékelni, arról elég beszámolót készíteni.)

A külső gyakorlat aláírásának feltétele, hogy az adott félév szorgalmi időszakának végéig az óraszámnak megfelelő beszámolók feltöltésre kerüljenek a megadott rendszerbe.

Intenzív terepgyakorlat

A gyakorlatot igazoló dokumentumokat a megadott felületre kell feltölteni, melyet a szak vezetője, vagy megbízottja értékel.

Az Emberi erőforrás tanácsadó mesterképzés mintatantervének III. félévében 110 órás külső (intézményen kívüli) szakmai gyakorlat leigazolása kötelező.

A gyakorlat eltölthető munkahelyen, képző intézményben, konferencián, workshopon (műhelymunkán), szakhoz kapcsolódó kiállításon, és egyéb rendezvényen. A szakmai gyakorlat elszámolásának feltétele, hogy legalább 2 típusú gyakorlaton vegyen részt a hallgató, illetve, hogy a gyakorlatáról beszámolót töltsön fel a megadott rendszerbe. Azon a helyen, ahol legalább 15 órát eltöltött a hallgató, igazoló lap csatolása is szükséges. (Értelemszerűen konferenciákról, kiállításokról nem kell ilyet mellékelni, arról elég beszámolót készíteni.)

A külső gyakorlat aláírásának feltétele, hogy az adott félév szorgalmi időszakának végéig az óraszámnak megfelelő beszámolók feltöltésre kerüljenek a megadott rendszerbe.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A mesterfokozat birtokában az emberi erőforrás tanácsadó:

  • Képes a szervezetek erőforrás gazdálkodási feladataiban szerepet vállalni, megszerzett szakmai tudását az elvárásoknak megfelelően felhasználni, a szervezet céljaival összefüggésben tervező, fejlesztő és támogató tevékenységeket folytatni a toborzás, kiválasztás, ösztönzés emberierőforrás-gazdálkodási területeken.
  • Képes a munkanélküliség és a gazdasági-társadalmi tényezők összefüggéseinek felismerésére, a munkaügyi kapcsolatok rendszerében való tájékozódásra, a partnerekkel való együttműködésre.
  • Képes beazonosítani a speciális foglalkozási csoportok tagjainak problémáit, képes a megoldáshoz szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására.
  • Képes megérteni a szervezeti folyamatok természetét, külső-belső összefüggéseit, kapcsolatát az emberi erőforrás gazdálkodással.
  • Képes a hozzájuk fordulók individuális céljainak megvalósításához egyéni tervezési készségük fejlődését támogatni.
  • Képes egyének és csoportok pályatervezési tevékenységének segítésére, a képzési szükségletek feltárására, a döntés folyamatában való közreműködésre.
  • Képes a tanácsadás módszereinek hatékony alkalmazására, az eredményekből származó összefüggések egyéni felismerésének segítésére az egyének képzettségi szintje és karrierigénye vonatkozásában.
  • Képes a személyközi és munkahelyi konfliktusok felismerésére, a konfliktuskezelési módszerek hatékony alkalmazására.
  • Képes a szakmai problémák beazonosítására, a nemzetközi tapasztalatok, jó példák hazai követelményeknek megfelelő adaptálására az emberi erőforrás menedzsment terén.
  • Képes a tanácsadás és emberierőforrás-menedzsment területén magyar és idegen nyelvű publikációs forrásokat felhasználni, ezeket értelmezni, feldolgozni.
  • Képes ezeken a területeken önálló, szaktudományos formájú összefoglaló elemzés készítésére.
  • Képes a szervezetekben az emberi erőforrással kapcsolatos problémák felismerésére, módszertani beazonosítására, cselekvési és ütemtervet készíteni a megoldásra.
  • Képes a hatékony írásbeli és szóbeli kommunikációra, munkája eredményeinek prezentálására, a vitában azok megvédésére.
  • Képes a változásokhoz alkalmazkodni, interdiszciplináris ismeretei alapján az emberi erőforrás tervezéssel kapcsolatos kidolgozott koncepcióját munkatársaival és partnereivel elfogadtatni.
  • Képes a szervezet számára az emberierőforrás-menedzsment terén befogadható és megvalósítható projektek felkutatására, a pályázati program kidolgozására és menedzselésére, a partnerekkel való eredményes együttműködésre.

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei:

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, a választott specializáció tantárgyainak teljesítése, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a diplomadolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben;
  • a 13 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomadolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga),
  • portfólió védése,
  • diplomadolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:

A 2021/22. tanévben és azt követően a szakon tanulmányaikat megkezdő hallgatók a kötelező szaktárgyak ismeretanyagából és az egyes specializációk ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát:

  1. A szaktárgyi komplex vizsga („A” tételek) tárgyai lefedik a szak törzsanyagát (általános kompetenciákat fejlesztő, pszichológiai, menedzsment, társadalmi, tanácsadási, közgazdasági, felnőttképzési ismeretek),
  2. Az egyes specializációk ismeretanyaga („B” tételek), amelyből a hallgató szintén egy tételt húz a záróvizsga során.

Az „A” tételsort az érintett tárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős, a „B” tételsorokat a specializáció felelősök állítják össze minden tanévben.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve