Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szak

Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 szeptember 26.

A környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szak célja széles látókörű, biztos elméleti tudással rendelkező, a mezőgazdasági termelés, a környezet- és természetvédelem természettudományos alapjait részletesen ismerő, az agrárgazdálkodási folyamatok elemzésére, tervezésre, innovációjára képes szakemberek képzése.

A képzésben résztvevők részletesen megismerik a mezőgazdasági termelés, a környezet és a természet viszonyát, a fenntartható gazdálkodást és tájhasználatot, a legkorszerűbb termesztéstechnológiai folyamatokat, műszaki megoldásokat, az egészséges, magas biológiai értékű agrártermékek előállítási módszereit, követelményeit. A szakon végzett hallgatók képessé válnak a termőhelyi adottságoknak megfelelő, környezetkímélő, körkörös erőforrás gazdálkodási gyakorlat kialakítására, ennek széles körű terjesztésére, fejlesztésére, a mezőgazdasági tevékenységből származó környezeti terhelések csökkentésére, a környezet állapotának javítására, a természetes élőhelyek fenntartására, az egészséges, ellenőrzött minőségű mezőgazdasági termékek, élelmiszerek előállítására. A képzés a kutatói érdeklődéssel, képességekkel rendelkező hallgatókat felkészíti a doktori programokban való eredményes részvételre.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (master, MSc);
  • szakképzettség: okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök (Agricultural Environmental Management Engineer).

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali és levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Urbányi Béla egyetemi tanár

Képzési hely és képzési hely szakkoordinátor:

  • Szent István Campus (Gödöllő): Dr. Kaszab Edit egyetemi docens

Képzés nyelve: magyar

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat négy hét időtartamú, önállóan teljesítendő, intézményen kívüli összefüggő szakmai gyakorlat, melynek kredit értéke 5 kredit. A hallgató gyakorlati munkáját vagy a gyakorlati munkahelyek egyetemi/kari címlistájában szereplő, vagy a maga által kiválasztott, a szakvezetés és a konzulens tanár által jóváhagyott munkahelyen végezheti. A gyakorlati képzési helynek alkalmasnak kell lennie arra, hogy a hallgató a szakterületi tevékenységek mellett vezetési és szervezési ismereteket is szerezhessen.

A gyakorlat teljesíthető mezőgazdasági termeléssel foglalkozó kis-, közép- és nagyüzemekben, családi gazdaságokban, gazdasági társaságokban, szövetkezetekben, állami gazdaságokban, illetve a mezőgazdasági termékpálya bármely szereplőjénél. Lehetőség van gyakorlatot végezni a vidékfejlesztéssel kapcsolatos egyéb munkahelyeken, pl. szaktanácsadói, tervezői, civil (non-profit) szervezetnél, a pénzügyi, informatikai, kereskedelmi, környezetvédelmi szolgáltató szektorban, a kapcsolódó (mezőgazdasági) kutatóhelyeken, a közigazgatás rendszerében, az élelmiszeripar munkahelyein. Az esetleges változásokról naprakész információt a szak vezetése szolgáltat.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

A végzett okleveles környezetgazdálkodási agrármérnökök a természettudományokon nyugvó, specializált, magas szintű szakmai és nyelvismerettel rendelkeznek, ami alkalmassá teszi őket vezetői és felsővezetői beosztások betöltésére:

  • valamennyi agrármérnöki képesítést igénylő, a körkörös gazdasághoz és erőforrás gazdálkodáshoz kapcsolódó munkakörben, az egészséges mezőgazdasági termékek előállításának különböző szintjein;
  • az agrár-környezetgazdálkodási célprogramok működtetése, szervezése, irányítása, ellenőrzése területén;
  • a térségi, települési és birtok szintű vizsgálatok, fejlesztési programok, projektek készítése, ezek lebonyolítása révén elsősorban kistérségi fejlesztési társulásoknál, valamint különböző, a település- és területfejlesztésben érdekelt hatóságoknál, hivatalokban, önkormányzatoknál, tervező irodákban;
  • a környezetvédelem vállalati, szaktanácsadói, tervezői, szakigazgatási, vizsgáló laboratóriumi és hatósági szakterületein;
  • a talajvédelem, a növényvédelem, az élelmiszerlánc-biztonság kormányhivatali rendszerében;
  • állami kutatóintézetekben és egyetemeken, szaksajtóban a környezetgazdálkodással kapcsolatos területeken.

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának és a szakmai gyakorlat teljesítése, valamint tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a diplomadolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • diplomadolgozat benyújtása és a bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A diplomaterv témákat a szaktanszékek hirdetik meg, amelyek között az alapozó tantárgyakat oktató tanszékek diplomaterv témái is szerepelhetnek. A diplomaterv témák kidolgozásával a hallgató bizonyítja, hogy a megszerezte és önállóan alkalmazni tudja a végzettséghez szükséges szakmai kompetenciákat. A diplomamunka saját vizsgálati, felmérési, elemzési, javaslati munkarészt tartalmaz. A hallgató a szak oktatói-kutatói által javasolt témák közül választ, vagy érdeklődési körének megfelelő téma kidolgozását kezdeményezheti az illetékes tanszéken.

A záróvizsga részei:

  • diplomadolgozat védés;
  • a diplomadolgozat témakörével összefüggésben lévő szakmai kérdések megválaszolása a záróvizsga bizottság tagjainak kérdései alapján.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

Az agrár-környezetgazdálkodási, környezet és természetvédelmi, környezetfejlesztési ismeretekhez kapcsolódó komplex témakörök.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve