Ménesgazda felsőoktatási szakképzés - MATE Oktatási Igazgatóság
Ménesgazda felsőoktatási szakképzés
Mezőgazdasági felsőoktatási szakképzés
Utolsó frissítés: 2025 február 20.
A képzés célja: A ménesgazda képzés legfőbb célja olyan sokoldalú lovas szakemberek képzése a cél, akik képesek nagyobb lovas létesítmények, ménesek telepvezetői, irányítói feladatait ellátni. Irányítják a tenyésztési munkát, párosítási terveket dolgoznak ki, koordinálják a telep életét, ismerve a minőségi tenyésztéshez szükséges takarmányozási és tartástechnológiai irányelveket, biztosítják a korszerű és piacképes lótartás feltételeit, valamint ismerve a lovaglás, lovasokotatás és fogathajtás alapvető elméleti és gyakorlati alapjait részt vesznek a lovak és lovasok kiképzésében, a tenyészszemlékre, vizsgákra történő felkészítésében, a fogat előkészítésében és hajtásában. Ismerik a lovak legfontosabb hasznosítási irányait, a ló- és lovassportok főbb szabályait, lényegét, Adott esetben részt vesznek lovasrendezvények szervezésében, lebonyolításában. A szükséges gazdasági pénzügyi, jogi ismeretek és informatikai tudás birtokában részt vesznek a létesítmény gazdasági életének irányításában, valamint az adminisztratív munkában.
A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:
- végzettségi szint: a KKR szerint 5. szint;
- szakképzettség: ménesgazda (Stud Farmer).
A képzés képzési ideje: 4 félév
Munkarend: nappali vagy levelező munkarend
A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges
Szakfelelős: Dr. Bokor Árpád egyetemi docens (Kaposvári Campus)
Képzési hely szakkoordinátor: Dr. Bartos Ádám egyetemi docens (Georgikon Campus)
Képzési helyek:
- Kaposvár (Kaposvári Campus)
- Keszthely (Georgikon Campus)
Képzés nyelve: magyar
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. A lovaglással, oktatással és fogathajtással kapcsolatos gyakorlatok a tananyag részét képezik. Az oktatás heti rendszerességgel, pénteki (szombati) napokon blokkosítva történik.
Szakmai gyakorlat
Az intézményen kívül kötelezően teljesítendő szakmai gyakorlat az oklevél megszerzésének feltétele. A szakmai gyakorlat időtartama 14 hét (560 óra), levelezős képzésben 6 hét (240 óra), amiből összefüggően minimum 5 hetet kell letölteni. Ennek teljesítése a képzés 4. félévében (adott esetben a 2. félév utáni nyári időszakban egy része letölthető) történik. A szakmai gyakorlatot lótartással, lovaglással foglalkozó vállalkozásnál kell eltölteni
A szakmai gyakorlat előfeltétele az aláírás megszerzése Lóhasználat és hajtási ismeretek I-III., Lótenyésztés, valamint Lovasiskolai gyakorlatok tárgyakból és legalább öt lovas rendezvényen való aktív részvétel igazolása.
A gyakorlat szervezéséért és a szakmai felügyeletért az Állattudományi Tanszék felelős.
A gyakorlat helyének kiválasztása, főbb feladatkörök: A szakmai gyakorlat helyszínét (helyszíneit) a hallgató szabadon választhatja ki, melyről szakfelelősét (Dr. Bartos Ádám), tájékoztatni köteles. A megadott gyakorlati hellyel (helyekkel) a Georgikon Kar szerződést köt. Egy választott helyen min. 5 hét töltendő
A szakmai gyakorlat követelményei:
A hallgatóknak a gyakorlat során aktívan részt kell venniük a fogadó cég lótenyésztéssel, lótartással és lovaglással kapcsolatos munkáiban, a gyakorlatban alkalmazniuk kell a korábbi elméleti képzésben elsajátított ismereteket.
A gyakorlat feladatkörei részletesen:
- Lótenyésztéssel kapcsolatos feladatok (fedeztetés/termékenyítés, vemhesség vizsgálat, ellés, csikónevelés, választás).
- Lovasoktatással kapcsolatos feladatok (fiatal lovak alapképzése, lovak képzése, tréningezése, versenyekre, bemutatókra, tenyésszemlékre való felkészítése).
- Napi, időszakos munkafolyamatok (almolás, takarmányozás, legelő és karbantartása, lovak egészségi állapotának vizsgálata, vakcinázás, vérvétel, körmözés, patkolás).
- Adminisztratív és egyéb feladatok (állomány nyilvántartás, takarmány mérleg készítése, takarmányadagok összeállítása, részvétel lóeladási, programszervezési megbeszéléseken, dolgozói eligazításokon).
A gyakorlat teljesítésének elfogadása és értékelése:
A hallgatóknak 10-15 oldal terjedelmű írásos anyagot kell készíteniük a végzett munkáról, tapasztalataikról, melyet néhány perces prezentációban be is kell mutatni. A hallgató az írásbeli beszámolót, a gyakorlat teljesítéséről szóló igazolással együtt köteles eljuttatni a képzésért felelős tanszékre (Állattudományi Tanszék). A nyári szakmai gyakorlat teljesítésének elfogadása a leadott írásos anyag, a beszámoló és az üzemi témavezető értékelése alapján történik. Igazolása a leckekönyvben a szakfelelős oktató aláírásával zárul.
A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok
A képesítés birtokában a ménesgazdák képesek: az önálló és biztonságos munkavégzésre a lótenyésztés, lovassportok, lóversenyzés területén. Szervezik és irányítják a lótenyésztő vállalkozások folyamatosan jelentkező üzemeltetési munkáit, napi feladatait. Részt vesznek a lovak és lovasok képzésében, különböző lovas eseményekre, vizsgákra való felkészítésében. Ismerik a ló legfontosabb hasznosítási irányait, a ló- és lovassportok főbb szabályait, irányelveit és adott esetben részt vesznek lovas események szervezésében és lebonyolításában. Rendelkeznek a lovaglás és fogathajtás alapvető elméleti és gyakorlati ismereteivel. Elvégzik a szakterületen jelentkező adminisztratív jellegű feladatokat, vezetik a szükséges bizonylatokat, feljegyzéseket, adott esetben számítógépes adatnyilvántartást végeznek.
Kompetenciák részletes leírása:
- Ismerik a magyar lótenyésztési kultúrát, annak történelmét és a jelenlegi tenyésztésszervezést.
- Ismerik a lótenyésztés, lótartás alapvető fogalmait, tényeit és összefüggéseit a legfőbb gazdasági szereplőkre, funkciókra és folyamatokra vonatkozóan.
- Tudják és értik saját szakterületükre vonatkozóan a lótenyésztés, a lótartás alapvető, általános és szakspecifikus, valamint a lovassportok és a lóversenyzés tekintetében azok általános ismeretanyagát.
- Ismerik a gazdálkodási és a termék-előállítási folyamatokat.
- Ismerik a mezőgazdaság, a lótenyésztés, lótartás alapvető etikai szabályait.
- Ismerik szakterületének alapvető jogszabályait, a lótenyésztés és lótartás intézményi és gazdasági környezetét, a gyakorlati működtetés fontosabb jellemzőit, a gazdálkodó szervezetek működésének mechanizmusait.
- Ismerik a feladatok megoldására szerveződő csoportok működési folyamatait, az irányításukra vonatkozó alapelveket.
- A munkájukhoz szükséges hardvereket és szoftvereket, informatikai eszközöket napi szinten használják, azok működését átlátják, az azok által nyújtott lehetőségekkel tisztában vannak.
- Szakterületüknek szókincsét legalább egy idegen nyelven alapszinten ismerik.
- Ismerik a tenyésztésszervezés jogi szabályozását, az abban szerepet vállalókat, különösen a lótenyésztő szervezetek feladatát, jogát és kötelezettségét.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak nappali munkarendben a képzés során a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd további egy félévben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg. A nyelvoktatásról és a szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának teljesítése, és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 90 kredit értékben;
- a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei:
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei:
- komplex vizsga (elméleti és gyakorlati részvizsga);
- szakdolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A gyakorlati rész egy idomító program (E8) lovaglásából. valamint elsősorban a Lóhasználat és hajtási ismeretek, Fogathajtás, Lótenyésztés, Lovaglási és lovasoktatási ismeretek, Lószaporodásbiológia tárgyakkal kapcsolatos gyakorlati ismerekekből áll. A gyakorlati rész osztályzata a lovaglás és a tétel teljesítésére kapott osztályzatok számtani átlagáből tevődik össze.
Az elméleti rész a fent említett tárgyak elméleti ismereteiből, valamint a Tartástechnológia, Lótakarmányozás Lovassport-szervezés, és Állattenyésztés tárgyak elméleti ismereteiből tevődik össze.
A záróvizsga végső osztályzata a gyakorlati és elméleti rész számtani átlaga.
A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől
A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.