Növénytermesztő mérnöki mesterképzési szak

Növénytermesztő mérnöki mesterképzési szak

Utolsó frissítés: 2024 szeptember 27.

A képzés célja növénytermesztő mérnökök képzése, akik megszerzett természettudományi, agrártudományi és környezettudományi ismereteik birtokában alkalmasak a növénytermesztéssel kapcsolatos tevékenységek, folyamatok, minőségbiztosítási szolgáltatások irányítási feladatainak legmagasabb szintű ellátására és azok felügyeletére, a mezőgazdaság, a növénytermesztés és a környezet bonyolult kapcsolatrendszerének figyelembevételével. Alkalmasak vezetői, illetve kutatói munkakörök betöltésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

A képzésben megszerezhető végzettségi szint és szakképzettség a képzési és kimeneti követelmények szerint:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (master, MSc);
  • szakképzettség: okleveles növénytermesztő mérnök (Crop Production Engineer).

A képzés képzési ideje: 4 félév

Munkarend: nappali vagy levelező munkarend

A képzés finanszírozási formája: állami ösztöndíjas vagy önköltséges

Szakfelelős: Dr. Kassai Mária Katalin egyetemi docens (Szent István Campus)

Képzési hely: Gödöllő (Szent István Campus)

Képzés nyelve: magyar vagy angol

Levelező munkarendű képzés sajátosságai

A tanterv, az ismeretek egymásra épülése és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. A levelező munkarendű képzés tanórái konzultációs hetek keretében, félévenként két alkalommal, kerülnek megtartásra.

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlatra a képzési időszak alatt, nyáron kerül sor. Mesterképzésen minden munkarendben a szakmai gyakorlat ideje 4 hét (160 óra). A szakmai gyakorlatot a növénytermesztési ágazat valamely területéhez kapcsolódó tevékenységet folytató gyakorlati helyet választva kell teljesíteni.

A szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményeit, valamint a vonatkozó határidőket a „Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szervezeti és Működési Szabályzat, III. Kötet: Hallgatói követelményrendszer, III.1. Tanulmányi és vizsgaszabályzat 1 sz. melléklete: III.1.1. Szakmai Gyakorlati Szabályzat” tartalmazza, mely a honlapon elérhető a https://uni-mate.hu/szab%C3%A1lyzatok oldalon.

A képzés elvégzésével megszerezhető képességek, szakmai jogosultságok

Az mesterfokozat birtokában az okleveles növénytermesztő mérnökök képesek:

  • Természettudományos ismeretekkel megalapozott műszaki és technológiai ismereteik alapján magas biológiai értékű növényi termékek előállítására, elsődleges feldolgozására, minősítésére, illetve ezen tevékenységek irányítására, ellenőrzésére;
  • termesztés-technológiák élettani, műszaki és közgazdasági hátterének elemzésére, fejlesztésére;
  • a szántóföldi növénytermesztésben károsító szervezetek felismerésére, ellenük való hatékony védekezés szervezésére, irányítására;
  • a szántóföldi növénytermesztéssel kapcsolatos környezetvédelmi feladatok felismerésére, szervezésére, irányítására;
  • önálló növénytermesztő gazdaságok létrehozására, üzemeltetésére, irányítására, ellenőrzésére;
  • a szántóföldi növénytermesztés, termékelőállítás és forgalmazás terén a várható trendeket felismerni, a tevékenységet ennek megfelelően tervezni, irányítani;
  • szaktanácsadási feladatokat ellátni;
  • önálló tudományos kutatás tervezésére, szervezésére és irányítására a szántóföldi növénytermesztés bármely területén.

Szaknyelvoktatás

A hallgatóknak a mesterképzés során nappali munkarendben szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A képzést gesztoráló intézet döntése szerint a szaknyelvoktatás megvalósulhat valamely szakmai tantárgy vagy diplomadolgozat-készítéssel kapcsolatos tantárgy keretében vagy előírható az alapképzésen oktatott képzési területi szaknyelvi tantárgy teljesítése. Levelező munkarendű mesterképzésben a szaknyelvtanulás nem kötelező. A szaknyelvoktatásról bővebb információ a 4.3.12. Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás fejezetben található.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei

  • a képzés összes kötelező tantárgyának, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű kötelezően és szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 120 kredit értékben.

Záróvizsga

Záróvizsgára bocsátás feltételei:

  • végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
  • szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
  • a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.

A záróvizsga részei:

  • szaktárgyi komplex vizsga (tantárgyi vizsga);
  • szakdolgozat védés.

Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak

A 2021/22. tanévtől felmenő rendszerben:

A 2021/22. tanévben és azt követően a szakon tanulmányaikat megkezdő hallgatók a képzés tantárgyainak ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát:

Növénytermesztéstan – Főbb szántóföldi növények termesztésének helyzete, termesztéstechnológiája, korszerű technológiai megoldások ismeretkörei. Okszerű tápanyaggazdálkodás és növényvédelem ismeretkörei. Fajta- és vetőmagminősítés, vetőmagtermesztés ismeretkörei.

Földműveléstan – A talajművelés fő szempontjai, különböző művelési eljárások és azok hatása, klímakárcsökkentő művelési eljárások ismeretkörei.

A záróvizsga tételsort az érintett tárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős állítja össze minden tanévben.

A záróvizsga eredményének és az oklevél minősítésének számítása a 2020/21. tanévtől

A 4.3.16. Záróvizsga és a 4.3.17. Az oklevél fejezetben leírtak szerint.

A képzés tanterve